22.8.2014
ID: 2432

KDH predstavilo program, ktorým chce zlepšiť stav obrany

(TASR) Opozičné Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) predstavilo dnes program zmien v oblasti obrany. Stav Ozbrojených síl (OS) SR sa od vstupu do NATO podľa KDH zhoršil, namiesto toho, aby došlo k zlepšeniu.

"Myslím si, že ešte stále sú naše ozbrojené sily akoby fázovo posunuté oproti stavu a potrebám dnešnej doby. Transformácia sa začala, ale neprebehla v plnom slova zmysle," uviedol na tlačovej konferencii v Bratislave predseda KDH Ján Figeľ. Základným problémom je podľa bývalého vysokého funkcionára OS SR Petra Šveca disharmónia medzi možnosťami a realitou. Poukázal pritom na nízke výdavky štátu na obranu. "Toto si vyžaduje absolútne prehodnotenie, absolútne nový typ ozbrojených síl," dodal Švec.
     
Hnutie preto predstavilo program s názvom Lepšie a viac, ktorý pozostáva z troch pilierov. Prvým je zmena organizácie ozbrojených síl so zavedením doplnkovej zložky systému obrany a bezpečnosti, tzv. civilných zborov. Druhým pilierom je koncept tzv. zoskupovaných spôsobilostí" spolu s prechodom na akvizície spôsobilostí, nie techniky. Posledným pilierom je posilnenie inštitucionálnej previazanosti medzi prezidentom, ministerstvom obrany, generálnym štábom, vládou a Národnou radou SR.
     
Tieto zmeny budú súčasťou nového programu hnutia, ktorý KDH pripravuje a bude o ňom rokovať na programovom sneme v októbri tohto roku v Poprade.

21.8.2014

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.