13.5.2013
ID: 160

L. ŽITŇANSKÁ: Na zlepšenie vymožiteľnosti práva treba politickú vôľu

(TASR) Na zlepšenie vymožiteľnosti práva nie sú potrebné obrovské peniaze, ako to tvrdí predseda vlády Robert Fico (Smer-SD), ale politická vôľa. Vyhlásila to dnes šéfka poslaneckého klubu SDKÚ-DS a exministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská.

Premiér sa vo štvrtok (9.5.) na Národnom konvente o EÚ pýtal, či má zobrať zdroje na úkor sociálnej oblasti alebo podpory hospodárskeho rastu, aby mohol dať viac prostriedkov do vymožiteľnosti práva. "Považujem to za absolútne škandalózne vyjadrenie," tvrdí Žitňanská podľa ktorej je potrebné najmä to, aby politici prestali zasahovať do rozhodovania súdov.
     
Fico k tejto téme povedal, že ak niekto očakáva, že pri súčasných zdrojoch, ktoré máme k dispozícii, sme schopní zlepšiť vymožiteľnosť práva v priebehu dvoch či troch rokov na úroveň porovnateľnú s vyspelými demokraciami, tak klame sám seba. "Zoberieme zdroje na úkor sociálnej oblasti? Na úkor podpory hospodárskeho rastu, aby sme mohli dať viac prostriedkov do vymožiteľnosti práva? Ako právnik by som vedel presne povedať, čo treba urobiť pre lepšiu vymožiteľnosť práva, ale to stojí obrovské peniaze. Čo povieme dôchodcom, že nebudú mať 300 eur dôchodok, ale 240, aby sudca mohol mať troch, štyroch či piatich asistentov?" pýtal sa premiér.
     
Podľa jeho slov je dnes najdôležitejšie prežiť v európskom priestore, a to je hlavná úloha pre nás všetkých. "Potrebujeme dohodu relevantných politických subjektov a inštitúcií na proeurópskej orientácii SR, aby sa nám nestalo, že na Slovensku začnú vznikať nejaké hnutia, ktoré budú nezmyselne bez argumentov tvrdiť, že Slovensko nemá čo v EÚ robiť, že máme inú alternatívu. Pýtam sa teda každého, kto kritizuje postoje vlády SR, aká je, pre pána Boha, alternatíva, ako zostať v únii a držať sa najvýznamnejších hráčov?" uzavrel Fico.

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.