Poslať článok e-mailom

E-mail príjemcu:*
Vaše meno:*
E-mail odosielateľa:*
*) povinné položky
13.5.2013
ID: 162

M. LAJČÁK: Slovensko bude hlasom a tvárou Európskej únie

(TASR) Slovensko sa počas polročného predsedníctva v Európskej únii v roku 2016 stane jej hlasom a tvárou. "Je to pre nás výzva ukázať, že vieme efektívne manažovať EÚ a prispieť k nastoľovaniu pre nás dôležitých tém," zdôraznil dnes pred novinármi minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák.

Pripomenul, že v histórii boli úspešné aj neúspešné predsedníctva. "My jednoznačne chceme byť tým úspešným," dodal. SR sa do čela únie postaví prvýkrát od svojho vstupu v roku 2004.
     
Ako poznamenal, Slovensko sa stane hlasom a tvárou únie. Na svojom území zorganizuje zhruba 1500 rokovaní, stoviek sprievodných podujatí, konferencií, kultúrnych aktivít. Z pracovných dôvodov ho navštívia desiatky tisíc ľudí, členovia vlády SR budú predsedať deviatim z desiatich existujúcich ministerských rád. "Istým spôsobom potvrdí Slovensko svoje postavenie na mape sveta," konštatoval Lajčák.
     
Predsedníctvo je však spojené aj s otázkou existujúcich priestorových kapacít. V prvom rade sa to týka Stáleho zastúpenia SR v Bruseli, ale aj samotného ministerstva zahraničných vecí. Vyriešiť sa to má dobudovaním objektu na Pražskej 7 v Bratislave. Tá bude priamo prepojená na budovu ministerstva na Hlbokej ulici. "Chceme mať budovu pripravenú tak, aby sme mali kompaktné priestory na MZV," priblížil pre TASR.
     
Výstavba je naplánovaná na tri roky, pričom s jej začatím sa počíta v závere tohto roka. Na jej výstavbu vrátane projektovej dokumentácie sa v roku 2013 plánuje preinvestovať 1,9 milióna eur. Rezort diplomacie však hľadal aj iné, technicky a logisticky vyhovujúce objekty, ktoré sú aj dostatočne reprezentatívne. V Bratislave si vytipoval napríklad Redutu, Bratislavský hrad či kaštieľ v Rusovciach. "Čaká nás politické rozhodnutie o tom, do akej miery sa sústredíme na hlavné mesto, do akej miery na regióny a na ktoré," avizoval Lajčák.
     
Kaštieľ v Rusovciach sa po obnove má využívať nielen na reprezentačné účely počas predsedníctva, ale aj po tomto termíne. Objekt spolu s priľahlým areálom bude prístupný verejnosti. Ako pre TASR uviedla hovorkyňa premiéra Beatrice Szabóová, vláda bude v dohľadnom čase informovať o svojich ďalších krokoch týkajúcich sa rekonštrukcie tejto národnej kultúrnej pamiatky.

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.