9.9.2014
ID: 2506

MZ SR: Ministerstvo chce zaviesť poriadok do poplatkov, predložilo novelu zákona

(TASR) Vypísanie receptu, potvrdenie priepustky do práce pri ošetrení, objednanie na prednostné vyšetrenie, ak lekár pacientovi nedá termín do piatich dní - v týchto prípadoch by lekári v ambulanciách už čoskoro nemali vyberať poplatky. Ministerstvo zdravotníctva dnes predkladá do medzirezortného pripomienkového konania návrh novely zákona o rozsahu zdravotnej starostlivosti, ktorá prináša zmeny v poplatkoch. Sľubuje si od nich zavedenie jednoznačných pravidiel.

Ministerstvo zmeny avizovalo už začiatkom leta. Šéfka rezortu Zuzana Zvolenská (nominantka Smer-SD) vtedy poukázala na to, že doterajší systém poplatkov nejasne stanovuje, za čo pacient môže a musí platiť. Mali sa tak stávať prípady, že pacienti platili za poskytnutie mobilu na lekára, vystavenie receptu bez čakania, objednanie na vyšetrenie formou e-mailu, komfort pri čakaní, čo znamenalo vodu a plastové poháre a ďalšie.
     
Podľa nového systému pacient nemá platiť poplatky za žiadne úkony súvisiace s vyšetrením, ktoré lekárom plne hradia poisťovne. "Pacient nebude za tieto činnosti platiť žiadnu úhradu, nakoľko sú súčasťou zdravotného výkonu," vysvetlila riaditeľka komunikačného odboru ministerstva Zuzana Čižmáriková. Zoznam takýchto výkonov možno násť v nariadení vlády 777/2004. Nová legislatíva nestanovuje presnú výšku možných poplatkov ani ich limity. Poplatky si stanovia samotní lekári, cenníky im budú schvaľovať samosprávne kraje.
     
"MZ SR pristúpilo k tomuto kroku na základe mnohých podnetov od občanov, ktorí dlhodobo poukazovali na nedostatky v súvislosti s vyberaním poplatkov a doplatkov zo strany poskytovateľov zdravotnej starostlivosti," povedala Čižmáriková. Pri príprave koncepcie ministerstvo spolupracovalo so zástupcami lekárov, dôchodcov aj pacientov. "Výsledkom je kompromisné riešenie, ktoré ochráni pacienta a zároveň neobmedzí ekonomickú činnosť ambulantných lekárov," uzavrela.

8.9.2014

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.