16.9.2014
ID: 2537

NRSR: Plénum prehovorí k Ukrajine, uznesenie pripraví Zahraničný výbor

(TASR) Situácia na Ukrajine zamestná poslancov Národnej rady SR počas druhého rokovacieho týždňa 37. schôdze parlamentu. Návrh uznesenia k Ukrajine má v stredu (17.9.) pripraviť Zahraničný výbor NR SR, ktorého zasadnutie sa pre očakávaný záujem presunulo do parlamentnej kinosály.

S návrhom, aby poslanci venovali nášmu východnému susedovi samostatný bod rokovania, prišla ešte v úvode schôdze opozícia. Smer-SD to odmietol, predseda parlamentu Pavol Paška (Smer-SD) však sľúbil, že téme sa nevyhnú. Opozícia chcela presadiť vyjadrenie podpory sankciám voči Rusku a apelu za návrat okupovaných území Ukrajine. Paška však presadil, že uznesenie pripraví Zahraničný výbor, v ktorom má tiež Smer-SD väčšinu.
     
Na pokračujúcej schôdzi sa bude už v utorok (16.9.) hovoriť o sérii návrhov ministra financií Petra Kažimíra (Smer-SD). Napríklad zákon o dani z motorových vozidiel má sadzbu dane znížiť a zjednotiť na úrovni v priemere najnižších v súčasnosti stanovených sadzieb. Nová právna úprava sa bude naďalej dotýkať len zdaňovania motorových vozidiel využívaných na podnikanie.
     
Novela zákona o dani z príjmov zase prináša zmeny v odpisovaní hmotného majetku či zavedenie limitov napríklad pri kúpe vozidla určeného na podnikanie. Cieľom úpravy je konsolidácia verejných financií a boj proti daňovým únikom.
    
Poslancov čakajú aj návrhy z rezortu zahraničných vecí. Novela zákona o zahraničnej službe reaguje na zmeny, ktoré nastali od roku 2010, ale aj na prevzatie niektorých kompetencií. Tie sa týkajú štátnej politiky vo vzťahu k Slovákom žijúcim v zahraničí, ako aj ekonomickej diplomacie. Na základe kompetenčného zákona dostalo ministerstvo zahraničných vecí pred niekoľkými rokmi do svojej pôsobnosti koordináciu presadzovania obchodno-ekonomických záujmov SR. Novela teraz vypúšťa ustanovenie, podľa ktorého o zriadení a zrušení takýchto oddelení ako súčasti diplomatickej misie rozhoduje minister zahraničných vecí po konzultácii s ministrom hospodárstva.
     
Na programe je aj dlho odkladaný návrh poslancov Smeru-SD sprísňujúci podmienky chovu nebezpečných psov. Ak prejde, držať alebo vodiť nebezpečného psa bude môcť len osoba odborne spôsobilá na jeho ovládanie. Nebezpečného psa bude možné chovať len v chovnom priestore alebo zariadení na chov, alebo držať ho v priestore, ktorý tento pes stráži, a to len na základe schválenia tohto priestoru alebo zariadenia poverenou osobou.

15.9.2014

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.