21.8.2014
ID: 2430

PREZIDENT: Okupáciu ČSSR v r. 1968 vnímam ako jednu z najtemnejších udalostí

(TASR) Prezident SR Andrej Kiska vníma okupáciu Československa z 21. augusta 1968 ako jednu z najtemnejších udalostí našich novodobých dejín. "Armády piatich komunistických krajín, riadené z Moskvy, brutálne porušili medzinárodné právo. Prepadnutie našej vlasti si vyžiadalo desiatky mŕtvych a stovky zranených našich občanov," uviedol v dnešnom vyhlásení Kiska.

Podľa jeho slov dôsledky augustovej invázie boli pre Slovensko tragické. "Veľa šikovných a vzdelaných ľudí nechcelo žiť v okupovanej krajine a odišlo do slobodného zahraničia. Tisíce ďalších vyhadzovali z práce a ich deťom bránili študovať. V období tzv. normalizácie sa po krajine rozšírili beznádej, odovzdanosť, pasivita, a žiaľ, aj udávanie svojich blízkych," zdôraznila hlava štátu.
     
Po celej tejto ére, podľa Kisku, zostala pachuť ľudských tragédií, zrady, poníženia, neslobody, ako aj obrovské škody na majetku a životnom prostredí. "Spomínajme na obete, nezabudnime na príčiny a dôsledky augustovej okupácie z roku 1968. Vážme si slobodu a nezávislosť, ktorú sme získali po páde komunistického režimu v roku 1989 a po odchode posledných okupantov v roku 1991," dodal prezident.

20.8.2014

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.