28.8.2014
ID: 2454

SÚDNA RADA: Boli doručené tri návrhy kandidátov na post predsedu NS SR

(TASR) Septembrovej voľby predsedu Najvyššieho súdu (NS) SR sa zúčastnia traja už známi kandidáti. Súdnej rade SR boli doposiaľ doručené tri návrhy kandidátov na post predsedu NS SR. Okrem bývalej podpredsedníčky NS Daniely Švecovej, sudcu tohto súdu Daniela Hudáka kandiduje aj ďalší sudca NS Ivan Rumana. TASR o tom dnes informovala Kancelária Súdnej rady.

V piatok 22. augusta bol posledný zákonný termín na predloženie návrhov kandidátov. Osobne do podateľne v piatok nebol podaný žiaden iný návrh a keďže nebol dodnes doručený návrh ani poštou, o post predsedu NS SR sa budú uchádzať len spomínaní kandidáti Švecová, Hudák a Rumana.
     
V piatok sa oficiálne šéf rezortu spravodlivosti Tomáš Borec rozhodol, že nenavrhne vlastného kandidáta. "Som presvedčený, že Súdna rada SR môže zvoliť dobrého predsedu, respektíve predsedníčku Najvyššieho súdu SR z už doteraz navrhnutých kandidátov," uviedol Borec.
     
Sudca Rumana sa sám navrhol v stredu 20. augusta za kandidáta a v oznámení Súdnej rade zdôvodňuje, že predloženie osobnej kandidatúry vníma ako prihlášku do výberového konania.
     
Švecovú navrhla Sudcovská rada Krajského súdu v Trnave. Daniel Hudák sa na voľbe zúčastní ako kandidát sudcov NS. Hudák je bývalým štátnym tajomníkom ministerstva spravodlivosti. Dvojkou rezortu bol počas prvej vlády Roberta Fica v rokoch 2006-2010. V minulosti viedol okresný a neskôr i Krajský súd v Žiline.
     
Ďalšia voľba predsedu NS sa uskutoční 16. septembra v Bratislave. V predchádzajúcej voľbe 19. mája v Sobranciach neuspel doterajší predseda Štefan Harabin ani predsedníčka občianskoprávneho kolégia NS Jana Bajánková.
    
Žiaden z nich nezískal v opakovanej voľbe potrebný počet hlasov. V tomto termíne neúspešne kandidovala aj predsedníčka správneho kolégia NS Zuzana Ďurišová.

27.8.2014

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.