30.9.2014
ID: 2608

V Bratislave rokujú šéfovia envirorezortov krajín V4, Bulharska a Rumunska

(TASR) V hlavnom meste rokujú predstavitelia ministerstiev životného prostredia krajín V4, Rumunska a Bulharska. Hostiteľom dvojdňovej schôdzky je šéf slovenského ministerstva Peter Žiga. Ide v poradí o 21. stretnutie hláv envirorezortov Vyšehradskej štvorky. Slovensko od júla 2014 tomuto regionálnemu združeniu krajín predsedá.

Ministri diskutujú najmä o otázke čistoty ovzdušia, politike zmeny klímy a problematike odpadového hospodárstva. Na záver stretnutia je na utorok (30.9.) pripravený podpis spoločného vyhlásenia, po ktorom budú predstavitelia rezortov krajín V4+ informovať médiá.
     
Slovenskú republiku na rokovaní V4 zastupuje minister Peter Žiga, Česko námestník ministra Jan Kříž, Maďarsko štátni tajomníci Zsolt Szabó a András Rácz. Poľsko reprezentuje štátny tajomník Marcin Korolec.
    
Špeciálne na rokovania v oblasti životného prostredia a klimatickej zmeny prijalo pozvanie aj Bulharsko a Rumunsko. Za Bulharsko je tu ministerka Svetlana Zhekova, Rumunsko zastupuje štátny tajomník Mihail Fäcä. Do Bratislavy pricestoval aj štátny tajomník pre Európske záležitosti ministerstva zahraničných vecí Francúzska Harlem Désir, ktorý sa do rokovaní zapojí v utorok, rovnako aj politický zástupca Nemecka.
     
Ako informoval tlačový atašé Francúzskeho veľvyslanectva na Slovensku Didier Rogasik, predmetom stretnutia Harlema Désira bude príprava zasadnutia Európskej rady 23. a 24. októbra, ktorá má vytýčiť cieľ Európskej únie ohľadom zníženia emisií skleníkových plynov do roku 2030.
     
Podľa hovorcu slovenského envirorezortu Maroša Stana sa hostia zhodujú v podpore snáh Európskej komisie v oblasti návrhov zvyšovania kvality ovzdušia. „Ciele do roku 2030 sú však skôr indikatívne a ambiciózne,“ zdôraznil Stano.
     
Navrhovaná revízia smernice Európskej komisie má zaviesť prísnejšie národné emisné stropy pre šesť hlavných látok znečisťujúcich ovzdušie pre roky 2020 a 2030. Komisia pripravuje i balíček odpadového hospodárstva. Tu sa krajiny V4+ zhodli na potrebe zvýšiť úroveň recyklácie a razantne sa odkloniť od skládkovania, vysvetlil Stano. Zdôraznil však, že je potrebné zohľadniť špecifickú situáciu a štartovaciu pozíciu jednotlivých krajín.

29.9.2014

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.