2.1.2024
ID: 5945

Prieskum medzi milionármi: Čoraz viac veria akciám a dlhopisom, rast ich majetku sa zrýchlil

93c6b399f4fd2532ddf9bbb4f053518f/J&T Banka 24.jpg
Zdroj: J&T BANKA, a.s.

Najzaujímavejšie zhodnotenie majetku očakávajú slovenskí milionári od akcií zahraničných firiem a od investícií do korporátnych dlhopisov. Ukázal to aktuálny prieskumu medzi dolárovými milionármi na Slovensku a v Česku J&T BANKA WEALTH REPORT.

„Výsledky jedinečného prieskumu celkovo dokazujú, že milionári veria v rast hodnoty rizikovejších investičných nástrojov pri vrcholiacom cykle sprísňovania menovej politiky. Takmer tretina z nich preto deklaruje, že posilní akciovú zložku svojho investičného portfólia. Ďalšia štvrtina plánuje viac investovať do korporátnych dlhopisov a podielových fondov,“ hovorí riaditeľka J&T BANKY na Slovensku Anna Macaláková.

Akcie, dlhopisy a private equity

Z hľadiska očakávania najzaujímavejšieho zhodnotenia investícií sa za akciami zahraničných firiem (43 %) a korportátnymi dlhopismi (25 %), ktorým pridávajú na investičnej atraktivite aktuálne vysoké úrokové sadzby, umiestnili z pohľadu milionárov investície do private equity (22 %), čo ilustruje ich dôveru v investície do podnikania.

Naproti tomu, ústup dôvery zaznamenali druhý rok po sebe investície do nehnuteľností. „Vyššie úrokové sadzby, prísnejšie úverové štandardy a s tým spätý utlmený dopyt po bývaní totiž minimalizujú priestor na rast cien nehnuteľností, a teda aj kapitálového zhodnotenia investícií do nich,“ vysvetľuje Anna Macaláková.

Umelá inteligencia vystupuje do popredia

Aj aktuálny ročník prieskumu potvrdil, že milionári sa z hľadiska budúceho zhodnotenia stavajú rezervovane najmä k investíciám do kryptomien. Ich pozornosť sa v poslednom období obrátila skôr smerom k investíciám do AI. „Umelá inteligencia má podľa nich hmatateľné využitie a vnímajú ju ako praktickú a revolučnú inováciu. Uvedomujú si, že môže viesť k zásadným ekonomickým zmenám a bude mať celkový prínos tak pre pracovný trh, ako aj pre celú spoločnosť,“ hovorí Anna Macaláková.

Stabilizácia ekonomickej situácie

Ekonomická situácia sa podľa milionárov za posledných 12 mesiacov stabilizovala, nepotvrdili sa ani obavy z nedostatku a ďalšieho zdražovania energií, čo malo vplyv aj na zhodnotenie ich majetku. Až 62 % milionárov v prieskume uviedlo, že ich majetok v tomto období narástol, k čomu najviac prispeli investície, najmä do akcií a dlhopisov. Pre vývoj bohatstva zostáva pri milionároch stále kľúčový aj príjem z podnikania.

Milionári na Slovensku sú dlhodobo zástancami myšlienky Európskej únie. Až 96 % z nich sa zhoduje na tom, že prijatie eura bolo pre slovenskú ekonomiku pozitívnym krokom. Za najväčší problém Slovenska považujú fungovanie zdravotníctva či nestabilitu na politickej scéne a s tým súvisiaci nedostatok politickej vízie.


© EPRAVO.SK – Zbierka zákonov, judikatúra, právo | www.epravo.sk