Poslať článok e-mailom

E-mail príjemcu:*
Vaše meno:*
E-mail odosielateľa:*
*) povinné položky
14.10.2022
ID: 5571upozornenie pre užívateľov

Dlho očakávaná univerzálna nabíjačka sa v roku 2024 stane realitou

Do konca roka 2024 budú musieť byť všetky mobilné telefóny, tablety a digitálne fotoaparáty predávané v EÚ vybavené nabíjacím USB portom typu C. Na jar 2026 sa začne táto povinnosť vzťahovať aj na všetky notebooky. Nový právny predpis získal na utorňajšej plenárnej schôdzi podporu 602 poslancov, pričom 13 zákonodarcov hlasovalo proti a 8 sa hlasovania zdržalo. Ide o súčasť širšieho úsilia EÚ znížiť množstvo elektronického odpadu a motivovať spotrebiteľov k nákupu udržateľnejších výrobkov.

 
  • spoločná nabíjačka pre všetky mobilné telefóny a tablety prínosná pre životné prostredie i spotrebiteľov 
  • USB port typu C ako nový štandard pre prenosné zariadenia s vysokou kvalitou nabíjania a prenosu dát 
  • spotrebitelia sa sami rozhodnú, či si novú elektroniku kúpia spolu s nabíjacím zariadením alebo bez neho  

Po odobrení Parlamentom budú môcť spotrebitelia v EÚ čoskoro nabíjať elektronické zariadenia jedinou nabíjačkou.

Po novom už spotrebitelia nebudú pri každej kúpe nového zariadenia potrebovať inú nabíjačku, pretože celú škálu malých a stredne veľkých prenosných elektronických zariadení budú môcť nabíjať rovnakou nabíjačkou.

Bez ohľadu na výrobcu budú musieť byť všetky nové mobilné telefóny, tablety, digitálne fotoaparáty, slúchadlá a slúchadlá s mikrofónom, vreckové herné konzoly a prenosné reproduktory, elektronické čítačky, klávesnice, myši, prenosné navigačné systémy, slúchadlá do uší a notebooky, ktoré sa dobíjajú pomocou kábla a pracujú s výkonom do 100 W, vybavené USB portom typu C.

Všetky zariadenia, ktoré podporujú rýchle nabíjanie, budú mať odteraz rovnakú rýchlosť nabíjania, čo používateľom umožní nabíjať svoje zariadenia akoukoľvek kompatibilnou nabíjačkou.

Podpora technologických inovácií

Keďže bezdrôtové nabíjanie je čoraz rozšírenejšie, Európska komisia bude musieť do konca roka 2024 harmonizovať požiadavky na interoperabilitu, aby sa predišlo negatívnemu vplyvu na spotrebiteľov a životné prostredie. Tým sa tiež eliminuje tzv. efekt uzamknutia zákazníka, keď sa spotrebiteľ stáva závislým od jedného výrobcu či odkázaným na určitého dodávateľa technológie.

Lepšia informovanosť spotrebiteľov a možnosť voľby

Na nových zariadeniach sa budú nachádzať špeciálne štítky, ktoré budú spotrebiteľov informovať o charakteristikách nabíjania, čo im umožní zistiť, či je ich nabíjačka kompatibilná s kupovaným zariadením. Kupujúci sa tak budú môcť informovane rozhodnúť, či si nové elektronické zariadenie kúpia s nabíjačkou alebo bez nej.

Tieto zmeny povedú k častejšiemu opätovnému používaniu nabíjačiek a spotrebiteľom umožnia ušetriť ročne až 250 miliónov eur. To je suma, ktorú by inak minuli na nákup nabíjačiek, ktoré v skutočnosti nepotrebujú. Za zmienku stojí, že zlikvidované a nevyužité nabíjačky predstavujú približne 11 000 ton elektronického odpadu ročne.

Vyhlásenie spravodajcu

Spravodajca Európskeho parlamentu Alex Agius Saliba (S&D, MT) uviedol: „Spoločná nabíjačka sa v Európe konečne stane skutočnosťou! Na tieto pravidlá sme čakali viac ako desať rokov, ale konečne môžeme množstvo zo súčasných nabíjačiek nechať v minulosti. Tento nadčasový právny predpis umožňuje vývoj inovatívnych riešení nabíjania v budúcnosti a bude prínosom pre všetkých – od frustrovaných spotrebiteľov až po naše zraniteľné prostredie. Toto je zložité obdobie pre politiku, ale ukázali sme, že EÚ nedošli nápady a riešenia na zlepšenie života miliónov ľudí v Európe a neprestáva tak inšpirovať ostatné časti sveta, aby príklad nasledovali.“

Zdroj: TS EU


© EPRAVO.SK – Zbierka zákonov, judikatúra, právo | www.epravo.sk