27.4.2017
ID: 3677upozornenie pre užívateľov

NS SR: Judikátom roka sa stalo rozhodnutie správneho kolégia Najvyššieho súdu

Cenu Judikát roka 2017 získal senát správneho kolégia Najvyššieho súdu SR za rozhodnutie ochraňujúce základné práva žiadateľky o azyl z Afganistanu a jej troch maloletých detí. Súťaž zorganizoval už po štvrtý raz týždenník TREND a Občianske združenie Sudcovia Za otvorenú justíciu. O výsledkoch informoval hovorca NS Boris Urbančík.

Senát zložený zo sudcov Eleny Berthotyovej, Jany Henčekovej a Kataríny Benczovej v ocenenom rozhodnutí (10 Sza 12/2016) zrušil rozhodnutie o zaistení žiadateľky o azyl z Afganistanu a jej troch maloletých detí a nariadil ich bezodkladné prepustenie zo zaistenia, vysvetlil Urbančík.

Zákon o pobyte cudzincov vo výnimočných prípadoch umožňuje zaistiť aj žiadateľa o azyl, ak na dosiahnutie účelu nie je možné využiť menej závažné prostriedky. V danom prípade však podľa verdiktu NS neboli splnené podmienky na zaistenie žiadateľky o azyl, pretože Oddelenie cudzineckej polície neskúmalo dostatočne alternatívy zaistenia. Zaistená cudzinka totiž deklarovala, že disponuje finančnou hotovosťou vo výške 6500 eur, takže do úvahy prichádzalo zloženie peňažnej záruky.

Podľa predsedníčky senátu Berthotyovej rozhodnutím vyslali odkaz, že deti by nemali byť postihované za imigračný status svojich rodičov, teda že ich rodičia cestujú bez potrebných dokladov, resp. s pozmenenými dokonca s falšovanými dokladmi, ani za ich predchádzajúce správanie, ktoré je vyhodnocované ako riziko úteku.

"Roky 2015 a 2016 môžeme s pokojným svedomím označiť za roky utečencov. Nie na Slovensku, ale v Európe. Rok 2016 však môžeme nazvať rokom, keď Najvyšší súd prijal niekoľko prelomových rozhodnutí vo veciach azylu aj zaistenia cudzincov. Víťazný judikát je jedným z nich,“ uviedla v utorok (25.4.) pri preberaní ceny Berthotyová.

Senát vychádzal z judikatúry Európskeho súdu pre ľudské práva (ESĽP), ktorá vo viacerých prípadoch konštatovala, že  umiestnenie detí v zariadeniach, kde boli pozbavené osobnej slobody, bolo porušením čl. 3 Dohovoru o právach dieťaťa a čl. 3 Dohovoru o ochrane ľudských právach a základných slobôd.

Zdroj: TASR, 26.4.2017

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.


© EPRAVO.SK – Zbierka zákonov, judikatúra, právo | www.epravo.sk