Spravodajstvo

PREMIÉR: Budeme sledovať, ako sa bude vyvíjať vzťah medzi prezidentom a NR SR

(TASR) Po nevymenovaní dvoch kandidátov na ústavných sudcov bude premiér Robert Fico (Smer-SD) sledovať, ako sa bude ďalej vyvíjať vzťah medzi prezidentom SR Andrejom Kiskom a Národnou radou (NR) SR. Vyhlásil to na dnešnej tlačovej konferencii na margo rozhodnutia Kisku vymenovať namiesto troch kandidátov iba jednu sudkyňu Ústavného súdu (ÚS)…

NR SR: M. Chren napadol zákon o prevode pôdy na Ústavnom súde SR

(TASR) Poslanec NR SR Martin Chren (nezaradený) dnes doručil podanie na Ústavný súd proti nedávno schválenému zákonu o prevode pôdy. Pod jeho podaním je podpísaných 33 opozičných poslancov, najmä liberálov a poslancov strán SDKÚ-DS, OĽaNO a SaS.

P. PAŠKA: Prezident svojím rozhodnutím nenaplnil povinnosti z Ústavy SR

(TASR) Prezident SR má podľa Ústavy SR zabezpečovať riadny chod ústavných orgánov. Andrej Kiska však dnešným svojím rozhodnutím vymenovať len jednu sudkyňu Ústavného súdu namiesto troch, nepochybne tieto povinnosti vyplývajúce z ústavy nenaplnil. Na tlačovej konferencii to vyhlásil predseda NR SR Pavol Paška (Smer-SD).

PREZIDENT: Z kandidátov na sudcu ÚS vymenuje iba sudkyňu NS SR Janu Baricovú

(TASR) Novou sudkyňou Ústavného súdu (ÚS) SR na ďalších 12 rokov sa rozhodnutím prezidenta SR Andreja Kisku stane sudkyňa Najvyššieho súdu (NS) SR Jana Baricová. Ako dnes prezident oznámil na tlačovej konferencii, u ostatných kandidátov nezistil "trvalý záujem o ústavné právo a ústavné súdnictvo".

VLÁDA: Novela zákona o EIA má odvrátiť možné súdne konanie zo strany EK

(TASR) Vláda dnes schválila novelu zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie (tzv. EIA), ktorá má odvrátiť možné súdne konanie zo strany Európskej komisie (EK). To Slovensku hrozí pre nesprávne a neúplné prebratie príslušnej európskej smernice.

NRSR: Zamestnaní lekári si náklady na vzdelávanie do základu dane nezarátajú

(TASR) Lekári v postavení zamestnancov si výdavky a náklady potrebné na nadobudnutie svojej špecializácie nebudú môcť zahrnúť do základu dane a tým znížiť daň zo svojich príjmov. Poslanec NR SR Daniel Lipšic dnes nepresadil novelu zákona o dani z príjmov, ktorá by podľa jeho slov lekárom výrazným spôsobom uľahčila splnenie si svojej zákonnej…

MV: Rezort spustil Elektronické trhovisko, dodávatelia sa môžu zaregistrovať (2)

(TASR) Ministerstvo vnútra SR dnes spustilo prvý nástroj projektu Elektronického kontraktačného systému (EKS). Ide o Elektronické trhovisko, teda systém plne elektronizovaného zadávania ponúk a nákupov tovarov, stavebných prác alebo služieb, ktoré sú bežne dostupné na trhu. Informovala o tom Tatiana Behrová, poradkyňa ministra vnútra Roberta…

NR SR: Žiadatelia o grant na výskum nebudú vyraďovaní pre formálne chyby

(TASR) Žiadosti o granty na podporu výskumu a vývoja nebudú do augusta automaticky vyraďované pre formálno-technické nedostatky. Zmenu prináša novela zákona o organizácii štátnej podpory výskumu a vývoja od trojice poslancov za vládny Smer-SD Ľubomír Petrák, Mojmír Mamojka a Ľubica Rošková. Právnu normu dnes 127 hlasmi schválilo plénum NR SR s…

Kancelária verejného ochrancu práv sa presťahuje do nových priestorov

(TASR) Kancelária verejného ochrancu práv po vyše dvoch rokoch hľadania nového sídla zmení svoju adresu a presťahuje sa zo súkromnej do štátnej budovy. Po novom bude sídliť v budove Správy služieb diplomatického zboru na Grösslingovej ulici v centre Bratislavy. V priestoroch donedávna sídlilo zastúpenie Rozvojového fondu OSN (UNDP). Ombudsmanka sa…

PREZIDENT: Hlava štátu nemusí podľa J. Mazáka vymenovať všetkých troch sudcov ÚS

(TASR) Prezident Andrej Kiska nemusí vymenovať všetkých troch sudcov Ústavného súdu SR zo šiestich kandidátov, ktorých navrhla Národná rada SR. Myslí si to Kiskov poradca a bývalý predseda Ústavného súdu Ján Mazák.

PREZIDENT: Zástupcovia sudcov sa stretli s A.Kiskom kvôli plošným previerkam

(TASR) Zástupcovia sudcov dnes odovzdali prezidentovi Andrejovi Kiskovi stanovisko, v ktorom vystupujú proti zavedeniu plošných sudcovských previerok. Podporilo ho už 625 z celkového počtu 1400 sudcov. Podľa prezidentovho poradcu Jána Mazáka hlava štátu chápe zákonodarnú moc, že sa rozhodla prijať "takéto radikálne riešenie", no zároveň tvrdí, že…

V Košiciach dnes hovorili odborníci o ukrajinskej kríze a jej vplyve na SR

(TASR) Medzinárodná konferencia "Slovensko – Ukrajina: Ukrajinská kríza a jej vplyv na rozvoj bilaterálnych vzťahov: ako ďalej?" dnes v Košiciach dala priestor k diskusii o možnostiach koordinácie aktivít štátnych a neštátnych aktérov v oblasti slovensko-ukrajinskej spolupráce.

M. LAJČÁK: S Maďarskom máme rozpracovaných viacero cestných projektov

(TASR) Slovensko má s Maďarskom rozpracovaných viacero projektov, ktoré sa dotýkajú cestnej infraštruktúry. Po dnešnom stretnutí so svojim novým maďarským rezortným kolegom Tiborom Navracsicsom to uviedol slovenský minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák.

Predsedníctvo SR vo V4 sa zameria na ekonomiku či boj proti daňovým únikom

(TASR) Slovenská republika prevezme od 1. júla jednoročné predsedníctvo vo V4 po Maďarsku. Hlavným mottom je "Dynamický Vyšehrad pre Európu a svet". Informoval o tom dnes minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák. Slovensko bude šéfovať V4 po štvrtýkrát.

M. F. Beňová: Prezident Kiska môže pomôcť k lepšej slovenskej spolupráci v EP

(TASR) Zintenzívniť a zlepšiť spoluprácu medzi slovenskými poslancami v Európskom parlamente (EP) môže aj aktivita prezidenta Andreja Kisku. Vyhlásila to europoslankyňa za Smer-SD Monika Flašíková Beňová, ktorá Kisku zároveň listom vyzvala, aby inicioval stretnutie so všetkými trinástimi zvolenými europoslancami.

NRSR: Do pléna prídu ďalší noví poslanci, nahradia úspešných z eurovolieb

(TASR) Ďalšie skladanie sľubov nových poslancov Národnej rady SR je na programe pokračujúcej 36. parlamentnej schôdze. Už v utorok (1.7.) o 11. hodine tak urobí pätica náhradníkov za bývalých členom snemovne, ktorí uspeli v májových eurovoľbách. Minulý týždeň nastúpili do parlamentu náhradníci za Radoslava Procházku a Andreja Hrnčiara, ktorí sa…

KDH: Rada potvrdila štyroch kandidátov na primátorov krajských miest

(TASR) Kresťanskodemokratické hnutie postaví v novembrových komunálnych voľbách štyroch kandidátov na primátorov krajských miest. Ich nominácie potvrdila dnešná celoslovenská Rada KDH v Bardejove. V Prešove bude kandidovať Andrea Turčanová, v Žiline Peter Belinský, v Banskej Bystrici Peter Lačný a v Trnave Ján Žitňanský.

PREMIÉR: Pozitívny balíček bude stáť okolo štvrť miliardy eur

(TASR) Slovensko úspešne zvládlo konsolidáciu verejných financií, preto teraz môže prijímať opatrenia, ktoré zlepšia životnú úroveň ľudí. Presvedčený je o tom premiér a predseda strany Smer-SD Robert Fico. "Rozhodli sme sa prijať opatrenia na zlepšenie životnej úrovne ľudí. Tento pozitívny balíček bude stáť okolo štvrť miliardy eur, my si naň…

NR SR: OĽaNO chce dovoliť hazard len ľuďom bez sociálnych dávok

(TASR) Hazardné hry by nemali byť prístupné pre poberateľov sociálnych dávok či dlžníkov. Vyplýva to z návrhu novely zákona o hazardných hrách z dielne poslancov OĽaNO, o ktorej plénum rokovalo v závere štvrtého rokovacieho dňa 36. schôdze NR SR.

NRSR: Osádzanie bilbordov bude zrejme regulované

(TASR) Osádzanie bilbordov bude zrejme regulované. Parlament dnes totiž posunul do druhého čítania novelu stavebného zákona z dielne poslancov Smeru-SD.