Spravodajstvo

PREZIDENT: SR pomôže Čiernej Hore naplniť podmienky členstva v EÚ

(TASR) Slovensko urobí všetko pre to, aby pomohlo Čiernej Hore (ČH) k naplneniu podmienok jej členstva v EÚ a NATO. Pri dnešnom prijatí novej veľvyslankyne ČH v SR Slavici Milačič to uviedol prezident Ivan Gašparovič. Veľvyslankyňa mu na nástupnej audiencii odovzdala poverovacie listiny.

NRSR: Za neohlásenie vycestovania na dlhšie ako 90 dní môže prísť pokuta

(TASR) Občan SR, ktorý sa po novom roku rozhodne vycestovať do zahraničia na dlhšie ako 90 dní, bude mať povinnosť to nahlásiť príslušnej ohlasovni v mieste trvalého pobytu. Ak to neurobí, spácha priestupok, za ktorý mu hrozí pokuta. Vyplýva to z novely zákona o hlásení pobytu občanov, ktorú dnes schválili poslanci NR SR.

NR SR: Od januára vznikne register fyzických osôb

(TASR) Informácie o mene, dátume narodenia či udelenom titule budú od januára budúceho roka dostupné na jednom mieste. Umožní to vznik registra fyzických osôb v novele zákona o hlásení pobytu občanov SR, ktorú dnes 81 hlasmi schválili poslanci NR SR. Predpokladané výdavky na tento projekt a ďalšie opatrenia, ktoré zavádza novela, by mali do konca…

OZNÁMENIE: M. Lajčák prijal predsedu Senátu Parlamentu ČR M. Štěcha

(TASR) Podpredseda vlády a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Miroslav Lajčák prijal dnes (15. mája 2013) predsedu Senátu Parlamentu Českej republiky Milana Štěcha v rámci jeho oficiálnej návštevy SR.

M.TATARKO: List na podporu členky Falun Gong sme odovzdali dvom výborom NR SR

(TASR) Dvom výborom Národnej rady (NR) SR, zahraničnému a ľudskoprávnemu, dnes členovia iniciatívy na podporu väznenej členky hnutia Falun Gong Zhang Fengying odovzdali otvorený list.

Procházka chce, aby notári hovorili dôchodcom o rizikách nesplácania úverov

(TASR) Nekalé obchodné praktiky by už čoskoro nemali ohrozovať najzraniteľnejších spotrebiteľov, ktorými sú ľudia nad 65 rokov. Ochranu takýchto spotrebiteľov chce dosiahnuť Radoslav Procházka, podporuje ho aj Alojz Hlina (obaja nezaradení poslanci). Procházka mieni navrhnúť, aby notári vysvetľovali ľuďom nad 65 rokov riziká napríklad spotrebných…

VLÁDA: Otvorila rokovanie o nových pravidlách pre súdne konanie

(TASR) Vláda SR dnes otvorila rokovanie o legislatívnom zámere rekodifikácie civilného procesného práva. Ministerstvo spravodlivosti (MS) však chce tento návrh podrobnejšie prediskutovať so sociálnymi partnermi, a preto sa kabinet k tomuto bodu chce vrátiť ešte tento mesiac.

PREZIDENT: Podpísal zákon o ochrane osobných údajov

(TASR) Prezident SR Ivan Gašparovič podpísal zákon o ochrane osobných údajov. Národná rada (NR) SR totiž pri opätovnom prerokovaní zákona vráteného prezidentom akceptovala jeho pripomienky. TASR o tom informoval hovorca prezidenta Marek Trubač.

NRSR: Úrad vlády SR by mal spravovať ústredný portál verejnej správy

(TASR) Ústredný portál verejnej správy by mal mať od augusta nového správcu. Namiesto ministerstva financií by ním mal byť Úrad vlády (ÚV) SR. Novelu zákona o informačných systémoch verejnej správy, ktorá túto zmenu prinesie, dnes poslanci Národnej rady (NR) SR poslali do druhého čítania.

VLÁDA: SR ratifikuje Dohovor RE o hodnote kultúrneho dedičstva pre spoločnosť

(TASR) Slovensko ratifikuje Dohovor Rady Európy (RE) o hodnote kultúrneho dedičstva pre spoločnosť. Vláda dnes súhlasila s týmto krokom a odporučila prezidentovi SR dokument ratifikovať. Ešte predtým však s tým musí súhlasiť aj parlament.

Europoslanec Lamassoure: EÚ nie je o príkazoch a úrokoch, ale o mieri a slobode

(TASR) Európsky projekt nie je o úrokoch, pôžičkách, príkazoch a reguláciách, ako sa teraz zrejme ľuďom zdá - európsky projekt je predovšetkým o tom, že v Európe môžeme žiť v mieri, slobode a bezpečnosti. Na dosiahnutie tohto cieľa bola však nutná jedna podmienka: zmierenie medzi Nemeckom a Francúzskom po stáročiach vojen. Pripomenul to dnes v…

NRSR: Ľudovci navrhnú za šéfa NKÚ M. Žilinku, ale len ak bude voľba verejná

(TASR) Kandidátom Ľudovej platformy (KDH, SDKÚ-DS, Most-Híd) na predsedu Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) má byť Maroš Žilinka, ktorý v minulom volebnom období pôsobil ako štátny tajomník na ministerstve vnútra. Ľudovci ho však navrhnú len ak bude voľba šéfa NKÚ verejná. Pre TASR to potvrdil šéf klubu Mosta-Híd László Solymos. Zvolenie predsedu…

NRSR: Príjmy z dražieb emisií sa majú stať príjmom Envirofondu

(TASR) Pre nový systém obchodovania s podnikovými emisnými kvótami sa bude meniť aj zákon o Environmentálnom fonde. Návrh novely zákona, ktorý dnes poslanci NR SR posunuli do druhého čítania, upravuje, že príjmy z dražieb emisií, ako aj prípadných pokút pre nedodržiavanie legislatívy, sa od augusta stanú príjmom Envirofondu. Ako už dávnejšie…

NRSR: Ochrana práv výkonného umelca sa má predĺžiť až na 70 rokov

(TASR) Ochrana práv výkonných umelcov by sa mala predĺžiť. Počíta s tým návrh novely autorského zákona, ktorý dnes poslanci Národnej rady SR posunuli do druhého čítania. Ide o malú novelu, ktorou sa do slovenskej legislatívy zapracovávajú európske smernice. Zákon by sa mal v budúcnosti dočkať svojej komplexnej…

NRSR: Klub SaS stratil svoju funkčnosť, predseda parlamentu ho preto zrušil

(TASR) Poslanecký klub SaS stratil odchodom piatich členov svoju funkčnosť, preto predseda parlamentu Pavol Paška (Smer-SD) rozhodol, že zaniká. Povedal to dnes Paška po poslaneckom grémiu, na ktorom svoje rozhodnutie oznámil ostatným parlamentným stranám.

KDH: Smer-SD nerieši nezamestnanosť ani korupciu

(TASR) Blížiaca sa 19. schôdza Národnej rady SR má takmer sto bodov, ale zo strany vládneho Smeru-SD nie sú medzi nimi návrhy riešení dvoch kľúčových problémov Slovenska - nezamestnanosti a korupcie. Na dnešnej tlačovej konferencii to vyhlásil líder KDH Ján Figeľ, podľa ktorého nezamestnanosť láme negatívne rekordy a v korupcii sme boli zaradení…

M. LAJČÁK: Chceme byť naďalej pevnou súčasťou jadra Európskej únie

(TASR) Slovensko má záujem byť naďalej pevnou súčasťou jadra EÚ, do ktorej patrí aj Fínsko. "Chceme prehĺbiť spoluprácu a vzájomnú koordináciu aj v európskych otázkach. Tento trend sa už prejavuje v rámci eurozóny medzi rozpočtovo zodpovednými krajinami," uviedol na stretnutí s fínskym ministrom pre európske záležitosti a zahraničný obchod…

STANOVISKO: Predsedníčka ÚS SR I. Macejková ku kauze generálny prokurátor

(TASR) Stanovisko predsedníčky Ústavného súdu Slovenskej republiky, ktorým reaguje na niektoré medializované informácie a vyhlásenia týkajúce sa postupu v kauze "nevymenovania generálneho prokurátora":

MZV: Na riešenie priestorov v Bruseli počas predsedníctva v EÚ sú dve možnosti

(TASR) Rezort diplomacie navrhuje na riešenie priestorových kapacít v Bruseli súvisiacich so slovenským predsedníctvom v EÚ dve alternatívy. Ide o kúpu novej budovy alebo prenájom.

PREZIDENT: Vymenoval 29 nových sudcov

(TASR) Opakovaná správa Bratislava 13. mája (TASR) - Prezident Ivan Gašparovič dnes vymenoval 29 nových sudcov. Hlava štátu im zablahoželala a pripomenula dva najzávažnejšie atribúty v ich budúcej práci – nezávislosť a vymenovanie bez časových limitov. TASR informoval hovorca prezidenta Marek Trubač.