27.8.2014
ID: 2448

JUSTÍCIA: Súdna rada SR sa pre plošné previerky sudcov obráti na Ústavný súd SR

(TASR) Súdna rada SR sa obráti na Ústavný súd SR, aby posúdil, či plošné preverovanie sudcovskej spôsobilosti je v súlade s Ústavou SR. Potvrdil to dnes jej podpredseda Ján Vanko.

"Súdna rada to ešte nemôže poslať, pretože zákon je účinný od 1. septembra. Je predpoklad, že 1. septembra to bude poslané, je to vypracované," potvrdil Vanko. Kľúčové námietky, ktoré Súdna rada vzniesla, neviedol. "Ten návrh má niekoľko strán a teraz ho neviem odcitovať," povedal. Doplnil, že súčasťou podania je aj žiadosť o predbežné pozastavenie účinnosti novely ústavy vo vzťahu k sudcovským previerkam. Minister spravodlivosti Tomáš Borec (nominant Smeru-SD) si myslí, že systém preverovania sudcov je nastavený dobre, no pripustil, že Ústavný súd na to môže mať iný názor.
     
Mnoho sudcov má obavy, že informácie z previerok môžu byť voči nim zneužívané, hovoria o retroaktivite a ohrození nezávislosti súdnictva. Odmietavé stanovisko k sudcovským previerkam už v polovici júla podporilo 660 z približne 1400 slovenských sudcov. Jedna z iniciátoriek negatívneho stanoviska sudcov Katarína Javorčíková tiež uviedla, že paušálne previerky sudcov sú nebezpečné, pretože sa pri nich vychádza z prezumpcie viny a sudcovia by mohli byť preverovaní bez ochrany svojich údajov. So selektívnymi previerkami problém nemá.
     
Ministerstvo spravodlivosti zase tvrdí, že previerky sudcov majú  slúžiť na to, aby bolo možné zbaviť sa sudcov, ktorých majetky preukázateľne prevyšujú ich príjmy, správajú sa korupčne, alebo sú závislí napríklad od alkoholu alebo drog. Preverovanie má vykonávať Národný bezpečnostný úrad, no konečné rozhodnutie má byť na Súdnej rade SR, a to bude preskúmateľné plénom Ústavného súdu SR. Plošné sudcovské previerky priniesla novela ústavy, ktorá vstúpi do platnosti 1. septembra.

26.8.2014

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.