11.9.2014
ID: 2521

PREZIDENT: S parlamentnými stranami chce riešiť ich narušené vzťahy

(TASR) Prezident SR Andrej Kiska sa plánuje stretnúť s predstaviteľmi všetkých parlamentných strán. Riešiť s nimi chce aj narušené vzťahy medzi vládnou stranou a opozíciou. Informoval o tom dnes Kiskov hovorca Peter Petrus.

Spory medzi vládnym Smerom-SD a opozičnými stranami podľa hlavy štátu neprospievajú dôveryhodnosti politikov a parlamentu. "Všetci ústavní činitelia, vrátane poslancov parlamentu, nesú obrovskú zodpovednosť za to, nakoľko dnes ľudia dôverujú alebo nedôverujú štátu," uviedol prezidentov hovorca.
     
Dodal, že ľudia sledujú, ako sa k sebe politici správajú, ako sami medzi sebou dodržiavajú pravidlá a aké spory vedú. "Žiaľ, bez rozdielu politických názorov sú nedôvera a často až znechutenie z politiky veľké," skonštatoval Petrus.
     
Prezident Kiska dnes prijal podpredsedu parlamentu Jána Figeľa (KDH), ktorý ho informoval o situácii v zákonodarnom zbore. Vládny Smer-SD vyradil desať opozičných návrhov zo schôdze s odôvodnením, že by mohli slúžiť na kampaň pre niektorých poslancov pred komunálnymi voľbami. Opozícia to kritizuje, na protest stiahla svoje asi tri desiatky návrhov. Krok Smeru-SD považuje za protiústavný, obráti sa na Ústavný súd SR. Odmieta sa tiež zúčastňovať na hlasovaniach.
     
"Prezident Andrej Kiska sa domnieva, že by bolo vhodné obnoviť dialóg medzi parlamentnými stranami o situácii, ktorá vznikla, a nájsť také riešenie, ktoré bude v duchu parlamentarizmu, rokovacieho poriadku a odstráni krízu vzťahov medzi vládnou stranou a opozičnými stranami," zhrnul Kiskov hovorca Petrus.

10.9.2014

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.