25.8.2014
ID: 2437

PREZIDENT: Stretnutie k ústavným sudcom ešte nemá s P. Paškom dohodnuté

(TASR) Prezident SR Andrej Kiska ešte nemá s predsedom Národnej rady SR Pavlom Paškom (Smer-SD) dohodnutý termín stretnutia k otázke ústavných sudcov. TASR to potvrdil prezidentov hovorca Peter Petrus. Kiska avizoval, že by sa chcel na tému ústavných sudcov, ako aj iné témy stretnúť s Paškom po letných prázdninách.

Ústavný súd má momentálne o dvoch sudcov menej. Prezident totiž odmietol vymenovať väčšinu z kandidátov, ktorých zvolil parlament hlasmi Smeru-SD. Vymenoval len jedného - Janu Baricovú. Zo šestice ponúknutých kandidátov mal vybrať troch. U ostatných však prezident nezistil "trvalý záujem o ústavné právo a ústavné súdnictvo". Kiska pripomenul, že sa rozhodoval na základe osobného rozhovoru aj odporúčaní právnických autorít.
     
Paška na Kiskovo rozhodnutie reagoval tým, že prezident SR má podľa Ústavy SR zabezpečovať riadny chod ústavných orgánov, čo Kiska podľa neho neurobil, keďže vymenoval len jednu sudkyňu. Premiér Robert Fico (Smer-SD) zo súčasného personálneho stavu na Ústavnom súde SR tiež viní Kisku. Ten sa k tomu nevyjadril. K Ústavnému súdu podľa vlastných slov už povedal dosť.
     
Paška dosiaľ nepovedal, čo bude robiť ďalej, avizoval postup striktne v medziach ústavy. Podľa neho nová voľba nie je možná. Opozícii však prípad pripomína kauzu nevymenovania generálneho prokurátora Jozefa Čentéša. Poukazuje na nález Ústavného súdu SR, ktorý umožňuje prezidentovi odmietnuť parlamentom zvoleného kandidáta. Paškov postoj označili niektorí opoziční politici za farizejský. Pripomínajú, že keď vtedajší prezident Ivan Gašparovič odmietol vymenovať Čentéša, Paška jeho rozhodnutie rešpektoval, rovnako ako nález Ústavného súdu a vyhlásil novú voľbu.
     
V čom je táto situácia iná ako prípad zvoleného kandidáta na generálneho prokurátora Čentéša, Paška nepovedal. "Nie som ústavný právnik a nemám na to ani príslušný mandát, aby som z toho miesta zaujímal postoj. Dovoľte mi ostať vo vecnej rovine," dodal.

24.8.2014

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.