18.9.2014
ID: 2549

Ústavný súd SR zamietol návrh na neústavnosť novely zákona o organizácii ÚS

(TASR) Ústavný súd (ÚS) SR dnes zamietol návrh skupiny 49 poslancov Národnej rady (NR) SR, ktorí namietali neústavnosť novely zákona o organizácii ÚS. Predsedníčka Ústavného súdu Ivetta Macejková v krátkom odôvodnení uviedla, že k zamietnutiu návrhu došlo z procesných dôvodov, keďže na schválenie, je potrebná nadpolovičná väčšina všetkých sudcov ÚS. Ústavný súd pritom vyslovil nesúlad s Ústavou SR iba v článku, ktorý mal umožniť predsedajúcim senátov alebo pléna ÚS uplatniť pri rovnosti hlasov rozhodujúci hlas.

Ako ďalej uviedla Macejková, počet sudcov ÚS je stanovený na 13 a pri hlasovaní je potrebné, aby sa zhodne vyjadrili siedmi sudcovia ÚS. V súčasnosti má však ÚS len 11 sudcov.
     
Právna zástupkyňa skupiny opozičných poslancov Mária Kolíková novinárov informovala, že námietky proti zákonu o Ústavnom súde neboli vôbec prerokované. "ÚS sa k nim nevyjadril s odkazom na procesný problém, teda ÚS nedokázal nájsť väčšinu ani za, ani proti," povedala. Podľa nej je takýto postoj ÚS problémom, ktorý by mal vyvolať zmenu Ústavy SR. "Obrátiť sa na ÚS kvôli tomu, prečo vznikol, teda aby posudzoval zákony, pri ktorých je námietka, že sú, alebo nie sú v súlade s ústavou a ÚS to ani neposúdi, to jednoducho nemôžem prijať," dodala Kolíková.
    
Novelu na ÚS SR napadla skupina opozičných poslancov NR SR. Vyčítali jej, že nie je v súlade s princípom právneho štátu, porušuje zákaz retroaktivity, neguje už bývalé rozhodnutie ÚS, popiera opozíciu v demokratickom štáte, porušuje princíp deľby moci či právo na spravodlivé súdne konanie a nie je ani v súlade s tzv. Bangalórskymi princípmi. Národná rada SR v stanovisku pre ÚS SR námietky odmietla.
    
Prezident SR Ivan Gašparovič odmietol vymenovať Jozefa Čentéša za generálneho prokurátora, keď ho do funkcie za predchádzajúcej vlády zvolila NR SR. Prokurátor Čentéš proti tomu podal na ÚS SR sťažnosť. Patová situácia na súde vznikla podaním početných námietok zaujatosti na jednotlivých sudcov, ktorí mali v kauze rozhodovať, a to zo strany Čentéša, ako aj prezidenta. Vládny Smer-SD situáciu riešil novelou zákona o organizácii Ústavného súdu, jej ústavnosť však napadli opoziční poslanci. Ústavný súd začiatkom júna 2013 pozastavil účinnosť novely, pokiaľ nerozhodne o jej ústavnosti. Poslanci NR SR za Smer-SD napokon zvolili 18. júna 2013 za generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára, ktorého následne prezident vymenoval do funkcie.
    
Hrozbu zablokovania súdu početnými námietkami zaujatosti sudcov napokon v júli 2013 riešil ÚS SR dodatkom k rozvrhu práce. Podľa súdu úprava v maximálnej miere rešpektuje princíp právnej istoty a zavádza spôsob riešenia problémov súvisiacich s neprimeraným a účelovým uplatňovaním námietok predpojatosti účastníkmi konania.
     
Po skončení funkčného obdobia Ivana Gašparoviča vyhlásil novozvolený prezident Andrej Kiska, že sťahuje všetky námietky zaujatosti v takzvanej kauze generálny prokurátor.

17.9.2014

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.