Články

Udalosti uplynulého týždňa

Na reforme slovenského trestného práva v súčasnosti intenzívne pracujú desiatky odborníkov zo všetkých relevantných inštitúcii. Tento týždeň sa na pôde Ministerstva spravodlivosti SR stretlo na koordinačnom on-line podujatí viac ako 70 zástupcov súdov, orgánov činných v trestnom konaní a tiež predstaviteľov verejnej i mimovládnej…

Rozhodnutie Európskeho súdu pre ľudské práva v prospech Slovenskej republiky – prípad Papaj proti Slovenskej republike

Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) 17. novembra 2022 zverejnil svoje rozhodnutie z 18. októbra 2022 v prípade Papaj proti Slovenskej republike, v ktorom sa sťažovateľ sťažoval na porušenie svojho práva na spravodlivé súdne konanie, práva na rešpektovanie súkromného a rodinného života a práva na účinný prostriedok nápravy. ESĽP rozhodol…

K akým zmenám došlo novým Nariadením o vertikálnych dohodách a ako môžu tieto zmeny ovplyvniť Vaše distribučné reťazce?

Európska Komisia prijala v máji tohto roka nové Nariadenie o blokových výnimkách pre vertikálne dohody[1] (ďalej ako „VBER“)[2], ktoré začalo platiť od 1. júna. Napriek tomu, že nariadenie vychádza zo znenia predchádzajúceho nariadenia o blokových výnimkách pre vertikálne dohody (ďalej ako „VBER 2010“), ktoré prestalo platiť 31. mája 2022[3]…

Ministerstvo vnútra je pripravené vydávať biometrické občianske preukazy už od decembra

O biometrický občiansky preukaz s biometrickou podobou tváre a otlačkami prstov budú môcť od decembra požiadať v EÚ aj občania Slovenska. Dôvodom je uplatňovanie európskeho nariadenia o posilnení zabezpečenia preukazov totožnosti občanov Únie, na základe ktorého musí mať najneskôr v auguste 2031 každý obyvateľ Únie biometrický doklad, ktorý…

Zmeny v zákone o slobode informácií účinné od 1.1.2023

Národná rada Slovenskej republiky schválila dňa 8.11.2022 zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 211/2000 Z. z. o slobodnom prístupe k informáciám a o zmene a doplnení niektorých zákonov (zákon o slobode informácií) v znení neskorších predpisov (ďalej len „novela infozákona“). Novela infozákona prináša viaceré zmeny, ktoré sa týkajú jednak tých…

Udalosti uplynulého týždňa

O biometrický občiansky preukaz s biometrickou podobou tváre a otlačkami prstov budú môcť od decembra požiadať v EÚ aj občania Slovenska. Dôvodom je uplatňovanie európskeho nariadenia o posilnení zabezpečenia preukazov totožnosti občanov Únie, na základe ktorého musí mať najneskôr v auguste 2031 každý obyvateľ Únie biometrický doklad, ktorý…

Závery Rady o ženách, mieri a bezpečnosti

Rodová rovnosť a ľudské práva sú základom univerzálnych hodnôt a predstavujú samostatné priority, ktoré sa uplatňujú vo všetkých politikách Európskej únie. Rada pripomína svoje závery o ženách, mieri a bezpečnosti z 10. decembra 2018, opätovne potvrdzuje platnosť strategického prístupu EÚ k otázke žien, mieru a bezpečnosti a zaväzuje sa v plnej…

Súdny dvor potvrdil, že právo Únie bráni všeobecnému a nediferencovanému uchovávaniu údajov o prenose dát a polohe s výnimkou prípadu vážnej hrozby pre národnú bezpečnosť

Na účely boja proti závažnej trestnej činnosti však členské štáty môžu pri prísnom dodržiavaní zásady proporcionality stanoviť najmä cielené a/alebo urýchlené uchovávanie takýchto údajov, ako aj všeobecné a nediferencované uchovávanie IP adries

Príspevok zamestnávateľa na štátom podporované bývanie

S účinnosťou od 1. januára 2023 v zmysle nepriamej novely Zákonníka práce (zverejnená v Zbierke zákonov ako zákon č. 222/2022 Z. z. o štátnej podpore nájomného bývania a o zmene a doplnení niektorých zákonov zo dňa 25.05.2022) môže zamestnávateľ poskytnúť zamestnancovi príspevok na štátom podporované bývanie. To znamená, že pôjde o možnosť a nie…

Udalosti uplynulého týždňa

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR poskytne ďalšiu jednorazovú finančnú pomoc poskytovateľom sociálnych služieb. Dotácia na inflačnú pomoc má pomôcť s úhradami zvýšených prevádzkových nákladov v dôsledku rastu miery inflácie a s tým spojených cien energií. Inflačná pomoc zároveň prispeje k udržateľnosti a dostupnosti poskytovaných…

Parlament schválil nástroj pre spravodlivú hospodársku súťaž na jednotnom trhu

Európsky parlament dal zelenú novému zákonu EÚ, ktorý zaisťuje, že zahraničné dotácie poskytované krajinami spoza hraníc EÚ nenarušia vnútorný trh Únie.

Príprava svedkov v rozhodcovských konaniach

Význam svedeckých výpovedí v medzinárodných rozhodcovských konaniach s cudzím prvkom je nesporný. Hoci vo všeobecnosti nie je zakázané, aby samotný rozhodcovský senát nariadil výsluch určitého svedka, častejšie sa svedkovia zúčastňujú rozhodcovského konania na návrh sporových strán.

Umiestnenie sídla EMA a ELA: právomoc rozhodnúť má normotvorca Únie a nie členské štáty

Rozhodnutia zástupcov členských štátov o umiestnení nového sídla EMA a sídla ELA sú akty politickej povahy bez záväzných právnych účinkov, takže proti nim nemožno podať žalobu o neplatnosť.

Koncentračná zásada a jej uplatňovanie v exekučnom konaní

Exekučné konanie nasleduje spravidla po skončení tzv. základného konania pred súdom. Pokiaľ si dlžník dobrovoľne nesplní súdom uloženú povinnosť v určenej lehote, môže sa veriteľ obrátiť na exekučný súd s návrhom na vykonanie exekúcie. Dlžník je o začatí exekučného konania oboznámený tým, že mu je doručené upovedomenie o začatí exekúcie. V tomto…

Udalosti uplynulého týždňa

Najvyšší správny súd (NSS) SR bude mať pri volebných sťažnostiach dlhšiu lehotu na rozhodnutie. Predĺži sa z 30 na 90 dní. Vyplýva to z novely Správneho súdneho poriadku, ktorú v utorok schválili poslanci Národnej rady (NR) SR. Predkladatelia vysvetlili, že súčasťou reformy justície schválenej koncom roka 2020 bol aj presun agendy súdnej kontroly…

Prispôsobenie rodinných prídavkov a rôznych daňových výhod, ktoré Rakúsko poskytuje pracovníkom v závislosti od štátu bydliska ich detí, je v rozpore s právom Únie

Tento mechanizmus predstavuje neodôvodnenú nepriamu diskrimináciu na základe štátnej príslušnosti migrujúcich pracovníkov

Budovanie a posilnenie alternatívneho riešenia súdnych sporov prostredníctvom mediácie a efektívneho využívania nástrojov restoratívnej justície v Slovenskej republike

Na Odporúčanie Rady Európy CM/Rec (2018)8 o restoratívnej justícii v trestných veciach reagovalo Ministerstvo spravodlivosti SR projektom, ktorý aktuálne rieši pod názvom: Budovanie a posilnenie alternatívneho riešenia súdnych sporov prostredníctvom mediácie a efektívneho využívania nástrojov restoratívnej justície v Slovenskej republike (ďalej…

Výživné vo veci starostlivosti o maloleté deti

Inštitút striedavej starostlivosti bol do slovenského právneho poriadku doplnený v roku 2010, a to novelou Zákona o rodine zákonom č. 217/2010 Z. z. ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 36/2005 Z. z. o rodine a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len „Zákon o rodine).

Odborníci diskutovali na pôde MS SR na tému nenávistných prejavov

Na pozvanie ministra spravodlivosti Viliama Karasa uskutočnilo prvé pracovné stretnutie zo série diskusií na tému nenávistných prejavov a extrémizmu. Odborníci z viacerých úradov sa stretli na pôde Ministerstva spravodlivosti aby diskutovali o aktuálnom nastavení trestného práva a aby si vymenili skúsenosti nielen v oblasti prevencie…

Udalosti uplynulého týždňa

Rezort zdravotníctva zmenil jednu z technických podmienok v rámci výzvy „Finančná podpora pre nových a existujúcich poskytovateľov všeobecnej ambulantnej starostlivosti na zriadenie všeobecných ambulancií v nedostatkových oblastiach“. Ministerstvo zdravotníctva v snahe maximálne zjednodušiť podávanie žiadostí na podporu nových ambulancií…