Články

Hlasovanie pri zmluve o vstavbe

Ľudia vlastniaci byt v bytovom dome sa už istotne aspoň raz za život stretli s prípadom, keď jeden z ich susedov vlastniaci byt v tom istom bytovom dome mal záujem o zväčšenie svojho bytu o susedný priestor, ktorý nikto v predmetnom bytovom dome nevyužíval a zíval prázdnotou. Môže ísť nie len o bývalé práčovne, kočikárne, mangľovne ale aj o…

Udalosti uplynulého týždňa

Vláda SR na návrh ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej schválila zefektívnenie fungovania Súdnej rady. Zmeny vyplynuli z stretnutia ministerky spravodlivosti a predsedníčky Súdnej rady Lenky Praženkovej. Novela, ktorú kabinet odobril, jednoznačne umožní rokovanie Súdnej rady aj s využitím technického prostriedku na prenos obrazu a zvuku, teda…

Udalosti uplynulého týždňa

Ministerstvo vnútra žiada občanov, ktorí sa vracajú na Slovensko zo zahraničia a chcú povinnú izoláciu stráviť v domácom prostredí pod dohľadom tzv. smart karantény, aby sa na to pripravili už pred cestou k hraničnému priechodu so Slovenskou republikou a nie až priamo na hraniciach.

Informácie tvoriace obchodné tajomstvo zamestnávateľa

Všeobecná úprava obchodného tajomstva, obsiahnutá v ust. § 17 až 20 Obchodného zákonníka, dopĺňa ochranu poskytovanú právnou úpravou vynálezov, ochranných známok, dizajnov, úžitkových vzorov a podobných inštitútov. Má rovnako charakter všeobecnej občiansko-právnej úpravy. Porušenia obchodného tajomstva sa môžu dopustiť aj fyzické osoby, ktoré nie…

Prehľad zmien vo vzťahu k Obchodnému zákonníku a obchodnému registru s účinnosťou od 01.10.2020

Za účelom ochrany malých a stredných podnikateľov, v rámci zefektívnenia boja proti daňovým podvodom, prostredníctvom vytvorenia možností na potieranie nečestných praktík pri likvidácii obchodných spoločností, bol dňa 22.10.2019 prijatý zákon č. 390/2019 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 513/1991 Zb. Obchodný zákonník v znení neskorších…

Otvára COVID-19 v zdravotníctve dvere schránkovým firmám?

Pandémia vírusového ochorenia COVID-19 vyžaduje podniknutie rýchlych krokov na obstaranie ochranných pomôcok, zdravotníckeho materiálu, ako aj iných tovarov, služieb a stavebných prác na účely zabezpečovania ochrany života a zdravia obyvateľstva. Ako sa obstaráva v čase mimoriadnej situácie? Môže COVID-19 priniesť nevýhodné nákupy a návrat…

Určenie uplatniteľnej legislatívy v zmysle Nariadenia ES č. 883/2004 o koordinácii systémov sociálneho zabezpečenia

Cieľom Nariadenia ES č. 883/2004 o koordinácii systémov sociálneho zabezpečenia je stanoviť pravidlá koordinácie vnútroštátnych systémov sociálneho zabezpečenia. Na Slovensku Sociálna poisťovňa určuje uplatniteľnú legislatívu a to formou vydania potvrdenia, pričom takéto určenie je rozhodujúce z hľadiska určenia slovenských právnych predpisov…

COVID-19 – právne aspekty dopadov na dodávateľsko-odberateľské vzťahy

Popri stupňujúcich sa karanténnych opatreniach zo strany orgánov verejnej moci sa v oblasti obchodu (nákup, predaj) v dôsledku následnej ekonomickej recesie s určitosťou treba pripraviť na (1) problémy s plnením zmluvných záväzkov obchodných partnerov, ako aj (2) problémy s plnením zmluvných záväzkov vlastnej spoločnosti.

Udalosti uplynulého týždňa

Ministerstvo spravodlivosti SR pod vedením Márie Kolíkovej prichádza s druhým balíkom legislatívnych zmien. Kľúčovými zmenami sú dočasná ochrana podnikateľov (tzv. moratórium), ochrana nájmov, predĺženie lehôt pre zákaz speňažovania majetku a možnosť žiadať o mimoriadny odklad exekúcie.

Nájom nebytových priestorov v čase Koronavírusu

Z dôvodu ohrozenia šírením nákazlivej ľudskej choroby COVID-19 pristúpila Slovenská republika k prijatiu viacerých opatrení v záujme zabránenia tomuto šíreniu a v záujme ochrany ľudského zdravia. Jedným z takýchto opatrení je aj uzatvorenie množstva prevádzok poskytujúcich rôzne druhy tovarov a služieb, a to v súčasnosti až do odvolania. Toto…

Pandémia COVID-19 z pohľadu zhotoviteľa podľa zmluvných podmienok FIDIC

Súčasná pandémia vírusového ochorenia COVID-19 spôsobeného koronavírusom SARS-CoV-2 bezpochyby ovplyvňuje v posledných dňoch každého z nás a pochopiteľne tiež negatívne zasahuje do obchodných vzťahov. Aké sú však jej dopady na zmluvné vzťahy uzatvárané za použitia zmluvných podmienok FIDIC, a existujú nejaké možnosti, ako sa proti nim účinne…

Nové pravidlá a postup likvidácie spoločnosti účinné od októbra 2020

Rozsiahla novela Obchodného zákonníka z 22. októbra 2019 (zákon č. 390/2020 Z. z.) predstavila popri iných zmenách v oblasti korporátneho práva, aj novú a rozšírenú úpravu likvidácie obchodných spoločností. Cieľom zákonodarcu bolo precíznejšie definovanie jednotlivých inštitútov likvidácie v snahe o efektívnejšiu a spravodlivejšiu realizáciu celého…

Právo Únie nebráni vnútroštátnej právnej úprave, ktorá stanovuje, že každý vlastník bytu v budove v spoluvlastníctve je povinný prispievať na náklady kúrenia napájajúceho spoločné časti

V rozsudku EVN Bălgarija Toplofikacija (C-708/17 a C-725/17), z 5. decembra 2019, sa Súdny dvor zaoberal zlučiteľnosťou vnútroštátnej právnej úpravy v oblasti dodávania tepla s právom Únie a rozhodol, že smernice 2011/83 o právach spotrebiteľov1, a 2005/29 o nekalých obchodných praktikách2 nebránia vnútroštátnej právnej úprave, ktorá stanovuje, že…

Trestné sadzby v čase krízovej situácie

Udalosti posledných týždňov a dní významne zasiahli do životov občanov Slovenskej republiky v mnohých aspektoch. Vláda SR v súvislosti s ohrozením verejného zdravia z dôvodu šírenia ochorenia COVID-19 prijala niekoľko opatrení vrátane vyhlásenia[1] a rozšírenia[2] núdzového stavu v súlade s čl. 5 ústavného zákona č. 227/2002 Z. z. o bezpečnosti…

Rozhovor s Jaroslavom Havlom

JUDr. Jaroslav Havel je riadiacim partnerom advokátskej kancelárie Havel & Partners. Medzi jeho klientov patria najväčšie finančné inštitúcie pôsobiace v Slovenskej a Českej republike, spoločnosti patriace do rebríčka Fortune 500 a Czech Top 100, ministerstvá, štátne podniky, ďalej súkromné osoby z radov najúspešnejších a najbohatších Čechov a…

Porovnanie požiadaviek na určitosť predmetu tzv. hlavnej zmluvy pri obchodnoprávnej a občianskoprávnej zmluve o budúcej zmluve

Odlišnostiam medzi právnou úpravou obsiahnutou v Občianskom zákonníku a Obchodnom zákonníku sa odborná literatúra a súdna prax venuje pomerne často. V praxi pritom nie sú zriedkavé názory, že tieto odlišnosti v niektorých prípadoch nemajú racionálne opodstatnenie. Napriek tomu sú súčasťou zákonného normatívneho textu, a preto je potrebné sa nimi…

Udalosti uplynulého týždňa

MH SR presúva nevyčerpané eurofondy na pomoc podnikateľom. Nevyčerpané eurofondy v celkovej sume približne 300 miliónov eur presúva rezort k dispozícii na úvery pre mikro, malých a stredných podnikateľov. Tí budú môcť od budúceho týždňa požiadať banky o preklenovacie úvery za výhodných podmienok. Informoval o tom vicepremiér pre ekonomiku a…

Medzinárodná výmena informácií podľa Nariadenia Rady (EÚ) č. 904/2010 zo dňa 07.10.2010 a (ne)záväznosť lehôt s dopadom na výsledok daňovej kontroly

Ustanovenie bodu 25 Nariadenia Rady (EÚ) č. 904/2010 zo dňa 07.10.2010 o administratívnej spolupráci a boji proti podvodom v oblasti dane z pridanej hodnoty („Nariadenie“) ,,lehoty ustanovené v tomto nariadení na poskytnutie informácii sa majú chápať ako maximálne lehoty“ je potrebné vykladať tak, že ide o lehoty, ktoré nemôžu byť prekročené a v…

Porušenie pracovnej disciplíny z dôvodu odmietnutia vykonania školení zo strany zamestnanca

V Pracovnom poriadku zamestnávateľa možno porušenie pracovnej disciplíny zamestnanca definovať ako zavinené porušenie povinností, ktoré zamestnancovi vyplývajú z pracovnoprávnych predpisov, ale i z pokynov zamestnávateľa, z kolektívnej zmluvy, z pracovnej zmluvy a z pracovného poriadku daného zamestnávateľa.

Je výpoveď daná zamestnancovi v preddôchodkovom veku v rozpore s dobrými mravmi?

Ústavný súd Českej republiky potvrdil kontroverzné rozhodnutie všeobecných súdov, ktoré môže mať ďalekosiahle následky na pracovnoprávne vzťahy zamestnancov v preddôchodkovom veku, a to nielen v Českej republike, ale aj na Slovensku.