Články

Zmeny týkajúce sa vysielania zamestnancov

Od 30.07.2020 nadobúda účinnosť novela zákona č. 311/2001 Z. z. Zákonníka práce (ďalej len „Zákonník práce“), ktorou sa transponuje Smernica Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2018/957 z 28. júna 2018, ktorou sa mení smernica 96/71/ES o vysielaní pracovníkov v rámci poskytovania služieb (ďalej len „Smernica“).

Vykonanie nezákonne získaného dôkazu v civilnom konaní

V praxi je možné sa stretnúť so situáciou, kedy je v konaní potrebné vykonať dôkaz zvukovej nahrávky zachytávajúcej priebeh rokovania alebo telefonátu, v podobe videozáznamu z bezpečnostnej kamery, prípadne inkriminujúcej fotografie.

Centru právnej pomoci sme pomohli navýšiť peniaze na osobné bankroty, pripravili sme aj zmeny pre nepoctivých dlžníkov

Po legislatívnej úprave z roku 2017 sa osobný bankrot stal oveľa dostupnejšou možnosťou, ako sa zbaviť svojich dlhov aj pre širokú verejnosť

Zákaz výpovede a plynutie ochrannej doby v pracovnoprávnych vzťahoch

Zákonník práce v § 64 upravuje zákaz výpovede ako nástroj ochrany zamestnancov nachádzajúcich sa v životných situáciách, v ktorých si vyžadujú zvýšenú právnu ochranu pred skončením pracovného pomeru vo forme výpovede zo strany zamestnávateľa.

Udalosti uplynulého týždňa

November sa zaradil medzi významný mesiac v oblasti ochrany práv detí. Organizácie pôsobiace na Slovensku v oblasti ochrany detí pred násilím si zvolili 19. november za deň, keď symbolicky hlasným bubnovaním upozorňujú na dôležitosť ochrany detí pred násilím a včasnú prevenciu s podporou a za spolupráce ministerstva práce, sociálnych vecí a…

Syndikované úverovanie

V máji 2019 Európska komisia publikovala finálny report zaoberajúci sa syndikovanými úvermi v EÚ a ich dopadmi na hospodársku súťaž na úverových trhoch („report“). Úplné znenie reportu je k dispozícii tu.

Smernica o rovnováhe medzi pracovným a súkromným životom rodičov a osôb s opatrovateľskými povinnosťami: Míľnik na ceste k sociálnejšej Európe alebo nevyhnutný politický kompromis?

Podľa jednej z posledných štatistík zaoberajúcich sa situáciou na trhu práce naprieč Európskou úniou je v jej členských štátoch zamestnaných menej ako dve tretiny žien a viac ako tri štvrtiny mužov v produktívnom veku, čo predstavuje rozdiel v zamestnanosti medzi pohlaviami približujúci sa úrovni 12%.[1] Dôkazom horšej pozície žien na trhu práce…

Európsky súd pre ľudské práva vyhlásil rozsudok v prípade Adamčo proti Slovenskej republike

Európsky súd pre ľudské práva vyhlásil rozsudok, ktorým rozhodol o porušení práva na spravodlivé konanie, zaručeného článkom 6 Dohovoru na ochranu ľudských práv a základných slobôd.

Príspevok na športovú činnosť dieťaťa

Od 01.01.2020 nadobúda účinnosť novela zákona č. 311/2001 Z. z. Zákonníka práce, ktorou sa zavádza príspevok na športovú činnosť dieťaťa.

Udalosti uplynulého týždňa

Ministerstvo spravodlivosti SR zverejnilo výzvu na predkladanie žiadostí o dotácie na presadzovanie, podporu a ochranu ľudských práv a slobôd a na predchádzanie všetkým formám diskriminácie, rasizmu, xenofóbie, antisemitizmu a ostatným prejavom intolerancie na rok 2020. Táto výzva je otvorená do 13. januára 2019.

Prenajímate si firemné kancelárie? Dajte si pozor na dobu nájmu a skryté „benefity“

Jednou zo základných otázok, ktorú firmy riešia, sú priestory a lokalita, v ktorej budú podnikať. V prípade, ak spoločnosť nemá vlastné priestory, riešenie prichádza vo forme nájmu. Keďže tento býva obvykle dohodnutý na dlhšie obdobie a má výrazný vplyv na ekonomiku firmy, je dobré vedieť, na čo konkrétne sa sústrediť pri jeho…

Elektronické náramky kontrolujú stále viac odsúdených

​Elektronické náramky sa však nevyužívajú len pri alternatívnom trestaní. Zbor väzenskej a justičnej stráže ich využíva na kontrolu pohybu odsúdených, ktorí dostali povolenie na dočasné opustenie ústavu.​

Konkurenčná doložka v pracovnej zmluve

Zákonník práce vo svojich ustanoveniach §-u 83a upravuje podmienky, za ktorých môže zamestnávateľ so zamestnancom dohodnúť obmedzenie zárobkovej činnosti zamestnanca po skončení pracovného pomeru.

Poľské pravidlá týkajúce sa veku odchodu do dôchodku pre sudcov a prokurátorov prijaté v júli 2017 sú v rozpore s právom Únie

V rozsudku Komisia/Poľsko (Nezávislosť všeobecných súdov) (C-192/18) z 5. novembra 2019 Súdny dvor zasadajúci vo veľkej komore vyhovel žalobe o nesplnenie povinnosti, ktorú podala Európska komisia proti Poľskej republike, a konštatoval, že tento členský štát si nesplnil povinnosti, ktoré mu vyplývajú z práva Únie, a to jednak tým, že zaviedol…

Problematika zákonných (legálnych) vecných bremien

Cieľom tohto článku je vo veľmi koncíznej a zjednodušenej myšlienkovej a obsahovej konštrukcii prezentovať analýzu základných východiskových postulátov právnej úpravy zákonných (legálnych) vecných bremien (ďalej len „ZVB“), osobitne vo vzťahu k ZVB regulovaným zákonom č. 351/2011 Z. z. o elektronických komunikáciách (ďalej len…

Zmluva o prevode obchodného podielu verzus zmluva o predaji podniku

Zvrat v podnikateľských zámeroch je častou skutočnosťou týkajúcou sa čoraz väčšieho počtu podnikateľov. Osoba podnikateľa je vymedzená v zákone č. 513/1991 Z. z. Obchodný zákonník (ďalej len ako „Obchodný zákonník“), a to konkrétne v ust. § 2 Obchodného zákonníka ako osoba zapísaná v obchodnom registri; osoba, ktorá podniká na základe…

Udalosti uplynulého týždňa

Prezidentka Zuzana Čaputová vrátila NR SR na opätovné prerokovanie schválenú novelu zákona, ktorou sa predlžuje moratórium na zverejňovanie prieskumov zo 14 na 50 dní. Prezidentka je presvedčená o tom, že príslušné ustanovenie je v rozpore s viacerými právami garantovanými Ústavou SR, napríklad s právom na informácie či právom na zhromažďovanie a…

Počítačový program ako zamestnanecké dielo

K napísaniu uvedeného článku viedla autorku stále aktuálna problematika zamestnaneckého diela. Predmetom autorského práva je dielo z oblasti literatúry, umenia alebo vedy, ktoré je jedinečným výsledkom tvorivej duševnej činnosti autora vnímateľným zmyslami, bez ohľadu na jeho podobu, obsah, kvalitu, účel, formu jeho vyjadrenia alebo mieru jeho…

Úrad vlády SR má zacielené na rozvoj líderstva v štátnej správe

V Stratégii riadenia ľudských zdrojov v štátnej službe na roky 2015 – 2020 sa Úrad vlády SR zaviazal okrem iného vypracovať aj koncepciu rozvoja líderstva – ako súčasť prebiehajúcej reformy riadenia ľudských zdrojov. Sekcia štátnej služby a verejnej služby Úradu vlády SR v tejto súvislosti pripravuje viacero analýz, ktorých výsledky sa odzrkadlia…

Štát chce Lesom SR ponechať povinný odvod, ale žiada viac nových stromov

Premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) a ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná (SNS) prišli v pondelok na rokovanie s vedením štátneho podniku Lesy SR do Kriváňa s návrhom zmeniť znenie zákona o rozpočte na budúci rok, ktorý prikazuje lesníkom odviesť do štátneho rozpočtu minimálne päť miliónov eur ako povinný odvod. Štát chce odvod podniku…