európske právo

Od júla pribudnú prevádzkovateľom online trhovísk a obchodov nové povinnosti

Už čoskoro nadobudne účinnosť vôbec prvý právny predpis, ktorý bude na úrovni Európskej únie regulovať vzťahy medzi poskytovateľmi online sprostredkovateľských služieb (akými sú najrôznejšie online trhoviská, online obchody s aplikáciami či tzv. online porovnávače cien) a ostatnými podnikateľmi, ktorí práve prostredníctvom týchto online platforiem…

Cestujúci v leteckej doprave, ktorému bola poskytnutá náhrada za zrušenie letu a ktorý prijal ponuku presmerovania na iný let, má právo na náhradu z dôvodu meškania tohto presmerovaného letu

Cestujúci podali proti spoločnosti Finnair žalobu, ktorou sa domáhali, aby bola poslednej uvedenej leteckej spoločnosti uložená povinnosť na základe nariadenia o cestujúcich v leteckej doprave[1] zaplatiť každému z nich sumu 600 eur, zvýšenú o úroky, z dôvodu zrušenia pôvodného letu z Helsínk do Singapuru.

Všeobecný súd sa dopustil nesprávneho právneho posúdenia, keď rozhodol, že existencia zmluvy o poskytovaní výučby uzatvorenej medzi účastníkom konania a jeho advokátom porušuje požiadavku nezávislosti tohto zástupcu v konaní na súdoch Únie Súdny dvor preto napadnuté uznesenie zrušil

V rozsudku Uniwersytet Wrocławski a Poľsko/REA (spojené veci C-515/17 P a C-561/17 P) vyhlásenom 4. februára 2020 Súdny dvor, zasadajúci vo veľkej komore, zrušil uznesenie Všeobecného súdu Európskej únie[1], ktorým bola ako zjavne neprípustná zamietnutá žaloba podaná Vroclavskou univerzitou proti rozhodnutiam Výkonnej agentúry pre výskum (REA), a…

Súdny dvor spresňuje kritériá, pre ktoré dohoda o urovnaní sporu majiteľa farmaceutického patentu s výrobcom generických liekov môže odporovať právu hospodárskej súťaže EÚ

V rozsudku Generics (UK) a i. (C-307/18), vyhlásenom 30. januára 2020, Súdny dvor spresnil kritériá uplatniteľné na kvalifikáciu dohôd o urovnaní sporov medzi majiteľom farmaceutických patentov a výrobcami generických liekov v súvislosti so zákazom postupov alebo dohôd, ktorých cieľom alebo účinkom je obmedzenie hospodárskej súťaže (článok 101…

Udalosti uplynulého týždňa

Prezidentka Zuzana Čaputová podpísala 19. a 20. mája 2020 päť zákonov, ktoré NR SR schválila v uplynulých dňoch v súvislosti s dopadmi krízy. Je medzi nimi aj zákon o príspevku poskytovanom z európskych štrukturálnych a investičných fondov, ktorého cieľom je zjednodušiť poskytovanie eurofondov. Celý zoznam podpísaných zákon je k dispozícii v…

Dočasné prepustenie zamestnancov formou pozastavenia pracovného pomeru v Španielsku - erte (expediente de regulación temporal de empleo)

Španielska právna úprava rozlišuje dva typy hromadného prepúšťania ako inštitútu pracovného práva, ktorým zamestnávateľ za istých podmienok so zamestnancami rozviaže pracovný pomer. Ide o tzv. „dočasné“ (ERTE) a „definitívne“ (ERE) hromadné prepúšťanie.

Európska komisia: Ochrana osobných údajov a mobilné aplikácie podporujúce boj proti COVID-19

Koncom minulého týždňa (17.04.2020) vydala Európska Komisia (ďalej len „EK“) nezáväzné Usmernenie týkajúce sa určitých mobilných aplikácií podporujúcich boj proti pandémii COVID-19 v súvislosti s ochranou údajov (2020/C 124 I/01) (ďalej len „Usmernenie“), a to s cieľom celoeurópskej harmonizácie ohľadom vlastností a požiadaviek, ktoré by mobilné…

Právo Únie nebráni vnútroštátnej právnej úprave, ktorá stanovuje, že každý vlastník bytu v budove v spoluvlastníctve je povinný prispievať na náklady kúrenia napájajúceho spoločné časti

V rozsudku EVN Bălgarija Toplofikacija (C-708/17 a C-725/17), z 5. decembra 2019, sa Súdny dvor zaoberal zlučiteľnosťou vnútroštátnej právnej úpravy v oblasti dodávania tepla s právom Únie a rozhodol, že smernice 2011/83 o právach spotrebiteľov1, a 2005/29 o nekalých obchodných praktikách2 nebránia vnútroštátnej právnej úprave, ktorá stanovuje, že…

Medzinárodná výmena informácií podľa Nariadenia Rady (EÚ) č. 904/2010 zo dňa 07.10.2010 a (ne)záväznosť lehôt s dopadom na výsledok daňovej kontroly

Ustanovenie bodu 25 Nariadenia Rady (EÚ) č. 904/2010 zo dňa 07.10.2010 o administratívnej spolupráci a boji proti podvodom v oblasti dane z pridanej hodnoty („Nariadenie“) ,,lehoty ustanovené v tomto nariadení na poskytnutie informácii sa majú chápať ako maximálne lehoty“ je potrebné vykladať tak, že ide o lehoty, ktoré nemôžu byť prekročené a v…

Nederlands Uitgeversverbond a Groep Algemene Uitgevers/Tom Kabinet Internet BV a i. Predaj použitých elektronických kníh na internetovej stránke predstavuje verejný prenos, ktorý podlieha súhlasu autora

V rozsudku Nederlands Uitgeversverbond a Groep Algemene Uitgevers (C-263/18), vyhlásenom 19. decembra 2019, veľká komora Súdneho dvora rozhodla, že dodanie elektronickej knihy verejnosti na trvalé užívanie prostredníctvom stiahnutia spadá pod pojem „verejný prenos“ v zmysle smernice 2001/29 o autorskom práve[1].

Judikatúra Súdneho dvora EÚ – Ochrana spotrebiteľa

Dňa 19.12.2019 vydal Súdny dvor Európskej Únie („Súdny dvor“) rozsudok v prejudiciálnom konaní vo veci C-290/19, RN proti Home Credit Slovakia, a.s., ktorého predmetom bolo posúdenie otázky, či je prípustné, aby v zmluve o spotrebiteľskom úvere bola RPMN vyjadrená nie ako jedna konkrétna hodnota, ale ako rozpätie uvádzajúce najnižšiu a najvyššiu…

Súdny dvor potvrdzuje právo na prístup k dokumentom obsiahnutým v spise k žiadosti o vydanie povolenia na uvedenie liekov na trh

Námietka proti takémuto prístupu musí poskytnúť vysvetlenia týkajúce sa povahy, predmetu a rozsahu údajov, ktorých zverejnenie by poškodilo obchodné záujmy

Osoby, ktoré na trhu dotknutom kartelom nepôsobia ako dodávateľ alebo nadobúdateľ, môžu požadovať náhradu škody spôsobenej týmto kartelom

Súdny dvor svojím rozsudkom z dnešného dňa uviedol dôležité spresnenia týkajúce sa vzťahu medzi ustanoveniami práva Únie a ustanoveniami vnútroštátneho práva upravujúcimi žaloby o náhradu škody spôsobenej kartelom, keď rozhodol, že článok 101 ZFEÚ sa má vykladať v tom zmysle, že verejný orgán, ktorý poskytol stimulačné úvery nadobúdateľom…

Nové požiadavky na energetickú hospodárnosť budov vo svetle európskej legislatívy

V marci 2020 nadobudne účinnosť novela zákona č. 555/2005 Z. z. o energetickej hospodárnosti budov. Touto novelou sa do slovenskej legislatívy transponujú ustanovenia a požiadavky novelizovanej smernice z dielne EÚ [1].

5 dôvodov, prečo je teraz ten správny čas venovať sa energetike

Regulácia energetiky je pre mnohých právnikov, zaoberajúcich sa primárne tradičnými oblasťami právnej vedy a praxe, neprebádanou a zradnou oblasťou. Technická povaha celého odvetvia, nekonečný prísun právnych noriem z dielne EÚ a množstvo matematických vzorcov v sekundárnej legislatíve často odradí aj právneho odborníka, odhodlaného vyriešiť spleť…

Súdny dvor zamietol žalobu Českej republiky, ktorá smerovala proti smernici sprísňujúcej kontrolu nadobúdania a držby strelných zbraní

Táto smernica sa platne zakladala na ustanoveniach Zmluvy o FEÚ týkajúcich sa riadneho fungovania trhu

Judikatúra Súdneho dvora EÚ – Právomoc podľa Nariadenia Brusel I Bis

Rozsudkom vo veci C-451/18 Tibor-Trans Fuvarozó és Kereskedelmi Kft. proti DAF Trucks NV zo dňa 29.7.2019 Súdny dvor Európskej Únie („Súdny dvor“) potvrdil a rozšíril svoju doterajšiu judikatúru ohľadom zakladania právomoci súdov podľa nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1215/2012 z 12. decembra 2012 o právomoci a o uznávaní a výkone…

Európsky súd pre ľudské práva vyhlásil rozsudok v prípade ponižujúceho zaobchádzania

Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) vyhlásil rozsudok v prípade A. P. proti Slovenskej republike, v ktorom sťažovateľ namietal podľa článku 3, 13 a 14 Dohovoru, že bol vystavený zlému zaobchádzaniu v dôsledku bitia a psychologického tlaku, ktorého sa dopustili policajti, že vnútroštátne orgány nevykonali účinné vyšetrovanie zlého zaobchádzania…

Digitálni giganti musia v EÚ platiť spravodlivý podiel daní

Občania od EÚ očakávajú, že zabezpečí, aby nadnárodné korporácie platili spravodlivé dane aj v EÚ. Tento týždeň sa tejto téme venovali aj poslanci Európskeho parlamentu v pléne.

Vnútroštátny súd musí overiť nezávislosť nového disciplinárneho senátu poľského Najvyššieho súdu s cieľom určiť, či tento orgán môže rozhodovať spory týkajúce sa odchodu do dôchodku sudcov Najvyššieho súdu, alebo či také spory musia byť preskúmané iným súdom, ktorý zodpovedá tejto požiadavke nezávislosti

V rozsudku A. K. a i. (Nezávislosť disciplinárneho senátu Najvyššieho súdu) (C-585/18, C-624/18 a C-625/18), vyhlásenom 19. novembra 2019, Súdny dvor zasadajúci ako veľká komora v rámci skráteného súdneho konania rozhodol, že právo na účinný prostriedok nápravy, zaručené článkom 47 Charty základných práv Európskej únie a v osobitnej oblasti…