európske právo

Nové požiadavky na energetickú hospodárnosť budov vo svetle európskej legislatívy

V marci 2020 nadobudne účinnosť novela zákona č. 555/2005 Z. z. o energetickej hospodárnosti budov. Touto novelou sa do slovenskej legislatívy transponujú ustanovenia a požiadavky novelizovanej smernice z dielne EÚ [1].

5 dôvodov, prečo je teraz ten správny čas venovať sa energetike

Regulácia energetiky je pre mnohých právnikov, zaoberajúcich sa primárne tradičnými oblasťami právnej vedy a praxe, neprebádanou a zradnou oblasťou. Technická povaha celého odvetvia, nekonečný prísun právnych noriem z dielne EÚ a množstvo matematických vzorcov v sekundárnej legislatíve často odradí aj právneho odborníka, odhodlaného vyriešiť spleť…

Súdny dvor zamietol žalobu Českej republiky, ktorá smerovala proti smernici sprísňujúcej kontrolu nadobúdania a držby strelných zbraní

Táto smernica sa platne zakladala na ustanoveniach Zmluvy o FEÚ týkajúcich sa riadneho fungovania trhu

Judikatúra Súdneho dvora EÚ – Právomoc podľa Nariadenia Brusel I Bis

Rozsudkom vo veci C-451/18 Tibor-Trans Fuvarozó és Kereskedelmi Kft. proti DAF Trucks NV zo dňa 29.7.2019 Súdny dvor Európskej Únie („Súdny dvor“) potvrdil a rozšíril svoju doterajšiu judikatúru ohľadom zakladania právomoci súdov podľa nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1215/2012 z 12. decembra 2012 o právomoci a o uznávaní a výkone…

Európsky súd pre ľudské práva vyhlásil rozsudok v prípade ponižujúceho zaobchádzania

Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) vyhlásil rozsudok v prípade A. P. proti Slovenskej republike, v ktorom sťažovateľ namietal podľa článku 3, 13 a 14 Dohovoru, že bol vystavený zlému zaobchádzaniu v dôsledku bitia a psychologického tlaku, ktorého sa dopustili policajti, že vnútroštátne orgány nevykonali účinné vyšetrovanie zlého zaobchádzania…

Digitálni giganti musia v EÚ platiť spravodlivý podiel daní

Občania od EÚ očakávajú, že zabezpečí, aby nadnárodné korporácie platili spravodlivé dane aj v EÚ. Tento týždeň sa tejto téme venovali aj poslanci Európskeho parlamentu v pléne.

Vnútroštátny súd musí overiť nezávislosť nového disciplinárneho senátu poľského Najvyššieho súdu s cieľom určiť, či tento orgán môže rozhodovať spory týkajúce sa odchodu do dôchodku sudcov Najvyššieho súdu, alebo či také spory musia byť preskúmané iným súdom, ktorý zodpovedá tejto požiadavke nezávislosti

V rozsudku A. K. a i. (Nezávislosť disciplinárneho senátu Najvyššieho súdu) (C-585/18, C-624/18 a C-625/18), vyhlásenom 19. novembra 2019, Súdny dvor zasadajúci ako veľká komora v rámci skráteného súdneho konania rozhodol, že právo na účinný prostriedok nápravy, zaručené článkom 47 Charty základných práv Európskej únie a v osobitnej oblasti…

Súkromná zmluva vs. Notárska zápisnica pri kúpe nehnuteľnosti v Španielsku

Podľa španielskeho práva platí pri uzatváraní zmlúv všeobecná zásada slobody voľby formy kontraktu. Zmluva o predaji nehnuteľností je teda platná bez ohľadu na to, či bola uzatvorená ústne alebo písomne, formou súkromnej zmluvy alebo formou notárskej zápisnice.

Potraviny pochádzajúce z území okupovaných štátom Izrael musia uvádzať označenie tohto územia pôvodu, a v prípade, že pochádzajú z izraelskej osady nachádzajúcej sa v rámci tohto územia, aj údaj o tomto pôvode

Súdny dvor vo svojom rozsudku veľkej komory z 12. novembra 2019, Organisation juive européenne a Vignoble Psagot (C-363/18), ktorý sa týkal výkladu nariadenia (EÚ) č. 1169/20111, rozhodol, že potraviny pochádzajúce z územia okupovaného štátom Izrael musia uvádzať označenie tohto územia pôvodu, a v prípade, že takéto potraviny pochádzajú z oblasti…

Žiadateľ o medzinárodnú ochranu vinný zo závažného porušenia vnútorného poriadku pobytového centra, v ktorom je ubytovaný, alebo z obzvlášť násilného správania nemôže byť potrestaný odňatím materiálnych podmienok prijímania, ktoré sa týkajú ubytovania, stravy alebo oblečenia

V rozsudku Haqbin (C-233/18), vydanom 12. novembra 2019, sa veľká komora Súdneho dvora po prvýkrát vyjadrila k rozsahu práva poskytnutého článkom 20 ods. 4 smernice 2013/331 členským štátom určiť sankcie uplatniteľné v prípade, že je žiadateľ o medzinárodnú ochranu vinný zo závažného porušenia vnútorného poriadku pobytového centra, v ktorom je…

Írsku sa ukladajú peňažné sankcie za nevykonanie skoršieho rozsudku Súdneho dvora, ktorým sa najmä ukladá uskutočniť posúdenie vplyvov veternej farmy na životné prostredie

V rozsudku Európska komisia proti Írsku (C-261/18), vyhlásenom 12. novembra 2019, Súdny dvor zasadajúci ako veľká komora uložil Írsku peňažné sankcie za to, že konkrétne nevykonalo rozsudok z 3. júla 2008, Komisia/Írsko1, v rozsahu, v akom v ňom Súdny dvor konštatoval porušenie smernice 85/3372 Írskom vyplývajúce z výstavby veternej farmy v…

Európsky súd pre ľudské práva vyhlásil rozsudok v prípade Adamčo proti Slovenskej republike

Európsky súd pre ľudské práva vyhlásil rozsudok, ktorým rozhodol o porušení práva na spravodlivé konanie, zaručeného článkom 6 Dohovoru na ochranu ľudských práv a základných slobôd.

Poľské pravidlá týkajúce sa veku odchodu do dôchodku pre sudcov a prokurátorov prijaté v júli 2017 sú v rozpore s právom Únie

V rozsudku Komisia/Poľsko (Nezávislosť všeobecných súdov) (C-192/18) z 5. novembra 2019 Súdny dvor zasadajúci vo veľkej komore vyhovel žalobe o nesplnenie povinnosti, ktorú podala Európska komisia proti Poľskej republike, a konštatoval, že tento členský štát si nesplnil povinnosti, ktoré mu vyplývajú z práva Únie, a to jednak tým, že zaviedol…

Bezpečnejšie cesty – EÚ posilňuje pravidlá riadenia cestnej infraštruktúry

EÚ chce znížiť počet smrteľných nehôd a vážnych zranení na cestách tým, že sa zabezpečí, aby boli cesty, tunely a mosty lepšie navrhované a udržiavané. V tejto súvislosti dnes Rada prijala revidované pravidlá, ktorými sa stanovuje systematickejší prístup k bezpečnejšej cestnej infraštruktúre. Reforma je súčasťou úsilia EÚ o splnenie svojich…

Európsky súd pre ľudské práva vyhlásil rozsudok v prípade práva na spravodlivé konanie

Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) vyhlásil rozsudok v prípade Lispuch a Lispuchová proti Slovenskej republike, v ktorom sťažovatelia namietali porušenie práva na spravodlivé konanie v dôsledku zrušenia právoplatného rozsudku v ich prospech na základe mimoriadneho dovolania podaného generálnym prokurátorom Slovenskej republiky. ESĽP skonštatoval…

Lepšia ochrana oznamovateľov: nové pravidlá pre celú EÚ platné od roku 2021

EÚ sa chystá garantovať vysokú úroveň ochrany oznamovateľov v širokej škále odvetví vrátane verejného obstarávania, finančných služieb, prania špinavých peňazí, bezpečnosti výrobkov a dopravy, jadrovej bezpečnosti, verejného zdravia, ochrany spotrebiteľov a údajov.

Ukladanie cookies si vyžaduje aktívny súhlas používateľa internetu

Vopred označené začiarkavacie políčko teda nestačí

Všeobecný súd EÚ potvrdzuje rozhodnutie Komisie zaregistrovať návrh európskej iniciatívy občanov „Menšinový balíček – milión podpisov za rozmanitosť v Európe“

Návrh patrí do právomocí Komisie, ktorá svoje rozhodnutie dostatočne odôvodnila

Boj proti sociálnemu dumpingu pokračuje

Od 30. júla 2020 budú mať zamestnanci z ekonomicky menej rozvinutých krajín lepšie pracovné podmienky pri ich cezhraničnom vysielaní a podnikatelia naopak, väčšie náklady pri poskytovaní služieb do ekonomicky rozvinutejších krajín. Dôvodom je revízia smernice EÚ o vysielaní zamestnancov.

Ako uspieť pred Európskou komisiou a ušetriť štátu 4,1 milióna eur

Európska komisia zastavila vyšetrovanie Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) vo veci obvinenia z marenia neohlásenej inšpekcie spojenej s podozrením z kartelovej dohody štátnych železničných spoločností SR (ZSSK), ČR (ČD) a Rakúska (ÖBB). ZSSK sa podarilo uspieť aj vďaka spolupráci s najväčšou nezávislou česko-slovenskou advokátskou…