európske právo

Vymáhanie pohľadávky dlžníka voči ktorému sa začalo insolvenčné konanie v inom členskom štáte EÚ

Nariadením Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2015/848 z 20. mája 2015 o insolvenčnom konaní (ďalej len ako „Nariadenie“), ktoré vstúpilo do platnosti dňa 25.06.2015 došlo k úprave insolvenčnej problematiky na úrovni EÚ. Toto Nariadenie sa vzťahuje na všetky insolvenčné konania, ktoré sa začali po 26.06.2017.

Zrušenie manželstva rozvodom v SR a v Španielsku

V prípadoch, keď vzťahy medzi manželmi sú natoľko rozvrátené, že už neexistuje šanca na obnovenie manželského spolužitia, jediným riešením zväčša býva rozvod.

Pracovná zmluva a vybrane pojmy pracovnoprávnych vzťahov v SR a v Španielsku

V nasledujúcom článku sa zameriame na podstatné náležitosti pracovnej zmluvy v SR a v Španielsku a tiež na niektoré vybrané pojmy z pracovno-právnych vzťahov.

Online overenie klienta finančnej inštitúcie z pohľadu AML predpisov

Využívanie moderných technológií v súčasnosti čoraz viac preniká do všetkých oblastí našich životov. Oblasť poskytovania finančných služieb nie je výnimkou. Finančné inštitúcie a iné subjekty pôsobiace na finančnom trhu musia držať krok s vývojom. Investujú nemalé prostriedky do inovácii, aby si zaistili podiel na trhu, ktorého podobu budú čoraz…

Blížiaci sa súmrak intra-únijných investičných arbitráží

Predstavitelia členských štátov EÚ podpísali 15. januára 2019 spoločnú deklaráciu i („Deklarácia“) o právnych dôsledkoch prelomového rozhodnutia Súdneho dvora EÚ („SDEÚ“) vo veci Achmea a o blížiacom sa ukončení ochrany zahraničných investícií v EÚ na základe doteraz platných dohôd o ochrane investícií uzavretých medzi členskými štátmi EÚ (tzv.

Registrované partnerstvo ako inštitút spolužitia osôb v Španielsku

Španielska ústava nezakazuje registrované partnerstvo ako inštitút stabilného spolužitia dvoch osôb mimo manželského zväzku, no takisto ho výslovne nereguluje. Existencia registrovaných partnerstiev je vydedukovaná z jednotlivých článkov ústavy, z ktorých je odvodená povinnosť verejných orgánov chrániť rodinu.

Právo Únie nevyžaduje, aby určitá osoba vykonávala činnosť ako zamestnanec v jednom členskom štáte na to, aby v ňom mohla poberať rodinné dávky na svoje deti s bydliskom v inom členskom štáte

Okrem toho tento nárok na rodinné dávky sa neobmedzuje iba na prípad, keď bola žiadateľovi už predtým vyplácaná príspevková dávka

Nové nariadenie EÚ proti geografickej blokácii

Pojem geografická blokácia, tzv. geoblokácia, znamená prekážky a obmedzenia uvalené na zákazníkov v kybernetickom priestore z dôvodu ich národnosti alebo miesta pobytu. V praxi sa prejavuje napríklad blokovaním prístupu k webovým stránkam, v nemožnosti objednať si tovar z jedného členského štátu do iného členského štátu alebo aj v stanovovaní…

Cestovanie s cestovnou kanceláriou od 1. januára 2019

Od začiatku roka 2019 je účinná nová právna úprava v oblasti cestovného ruchu, ktorou bola do slovenského právneho poriadku transponovaná Smernica Európskeho parlamentu a Rady o balíkoch cestovných služieb a spojených cestovných službách[1]. Aké dôsledky to má pre cestovné kancelárie? Pocítia nejaké zmeny aj cestujúci?

Krajiny EÚ nerešpektujúce právny štát by podľa EP nemali dostávať peniaze z eurofondov

Členské štáty Únie, ktoré sústavne podkopávajú princípy právneho štátu, musia za svoje konanie znášať dôsledky. Poslanci Európskeho parlamentu súhlasia až zo zmrazením financií z eurofondov.

Členský štát, ktorý oznámil svoj zámer vystúpiť z Únie v súlade s článkom 50 ZEÚ, ostáva naďalej „zodpovedným“ štátom v zmysle nariadenia Dublin III

Každému členského štátu prináleží, aby stanovil okolnosti, za akých chce využiť svoju diskrečnú právomoc a sám posúdiť žiadosť o medzinárodnú ochranu, za ktorú nie je zodpovedný

Priznanie plateného sviatku na Veľký piatok v Rakúsku len pracovníkom, ktorí sú príslušníkmi niektorých cirkví, predstavuje diskrimináciu na základe náboženstva, ktorú právo Únie zakazuje

Pokiaľ Rakúsko nezmení svoje právne predpisy s cieľom obnoviť rovnosť zaobchádzania, súkromný zamestnávateľ má za určitých podmienok povinnosť priznať platený sviatok na Veľký piatok aj svojim ostatným pracovníkom

Súdne poplatky pri vymáhaní pohľadávok v SR a v Španielsku

Výška súdnych poplatkov veľakrát môže ovplyvniť rozhodnutie ohľadom začatia vymáhania pohľadávky súdnou cestou. Kým v SR je pri žalobách o zaplatenie percentuálne určená suma výšky súdneho poplatku, v Španielsku je stanovená fixne. Rovnako tak sú rozdielne upravené momenty a výšky poplatkov, ktoré sa účastníkom už začatých súdnych konaní…

Nariadenie o klinickom skúšaní liekov – aké odvážne zmeny v procese schvaľovania môžeme očakávať?

V roku 2014 bolo prijaté Európskym parlamentom a Radou nové Nariadenie (EÚ) č. 536/2014 o klinickom skúšaní liekov na humánne použitie (ďalej len „Nariadenie“). Nariadenie nahrádza a ruší Smernicu č. 2001/20/ES, týkajúcu sa podmienok uplatňovania dobrej klinickej praxe počas klinických pokusov s humánnymi liekmi, ktorá v podmienkach Slovenskej…

Predmanželská zmluva na Slovensku a Európske právo

Nemožnosť uzatvorenia predmanželskej zmluvy v Slovenskej republike

Inštitút tzv. predmanželskej zmluvy je v právnom vedomí[1] slovenskej spoločnosti známy najmä z americkej filmovej tvorby. Ide o predstavu, kedy si ešte pred vznikom manželstva ten majetnejší z budúcich manželov dohodne s tým druhým „majetkovú poistku“.

Dedenie z pohľadu jeho úpravy v Španielskom kráľovstve a na Slovensku (Druhá časť)

Dedenie zo závetu (testament)

Na území Slovenskej republiky môže poručiteľ závet buď napísať vlastnou rukou, alebo ho zriadiť v inej písomnej forme za účasti svedkov alebo vo forme notárskej zápisnice. Najvhodnejšie je zriadenie závetu kvalifikovaným spôsobom a to vo forme notárskej zápisnice (u ktoréhokoľvek notára). Obmedzí sa tým vznik…

Dedenie z pohľadu jeho úpravy v Španielskom kráľovstve a na Slovensku

(Prvá časť)

SVK

Dedičstvo sa nadobúda smrťou poručiteľa. Matrika oznámi úmrtie súdu, ktorý poverí príslušného súdneho komisára (notára) na vyporiadanie dedičstva. Notár zistí, či poručiteľ nezanechal závet (testament), zistí okruh dedičov a aj to, aký majetok (aktíva a pasíva) poručiteľ zanechal. Nie všetky majetkové práva prechádzajú na…

Slovenská republika vyhrala dva prípady pred Európskym súdom pre ľudské práva

Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) vyhlásil dve rozhodnutia o neprijatí sťažností proti Slovenskej republike, a to v prípadoch Ukropec proti Slovenskej republike a ALMEDIA spol. s r. o. proti Slovenskej republike.

„Preplatenie“ nevyčerpanej dovolenky po skončení pracovného pomeru? Nový rozsudok Súdneho dvora EÚ mení uhol pohľadu

Podľa slovenského zákonníka práce má zamestnanec nárok na vyplatenie náhrady za dovolenku, ktorú si nemohol vyčerpať z dôvodu skončenia pracovného pomeru. Zákonník práce sa pritom nezaoberá dôvodmi, prečo si zamestnanec dovolenku vyčerpať nemohol, či o jej čerpanie žiadal, či mu ju zamestnávateľ ponúkol a pod.

Bezplatná právna pomoc v Španielsku – Asistencia Jurídica Gratuita

Právo na bezplatnú právnu pomoc zakotvené v Ústave (art. 119 CE) nachádza svoj právny základ v ústavnom princípe rovnosti účastníkov konania (art. 14 CE) a v základnom práve na účinný prostriedok nápravy pred súdom (art. 24 CE). Následne sa toto právo upravuje v hneď niekoľkých zákonoch, no jeho najpodrobnejšia regulácia je uvedená v rovnomennom…