23.1.2015
ID: 2763upozornenie pre užívateľov

Elektronický kontraktačný systém bude od februára v ostrej prevádzkeMinisterstvo vnútra (MV) SR spúšťa od 1. februára ostrú prevádzku Elektronického kontraktačného systému (EKS), čo je nástroj na zefektívnenie procesov verejného obstarávania. Na dnešnej tlačovej konferencii to oznámil minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD). Prvá súčasť EKS, Elektronické trhovisko, bola spustená 1. júla 2014. Ide o systém plne elektronizovaného zadávania ponúk a nákupov tovarov, stavebných prác alebo služieb, ktoré sú bežne dostupné na trhu.

Kaliňák oznámil, že v rámci EKS sa v testovacej prevádzke zatiaľ uskutočnilo minimálne 219 obchodov za 1,5 milióna eur a úspora dosiahla 302.000 eur (v priemere 16 percent). Priemerný počet ponúk na jedno obstarávanie bol deväť. "Dodávatelia začali chápať, že sa oplatí zapojiť, lebo ak ponúknu dobrú cenu, budú úspešní," uviedol minister s tým, že v EKS je zatiaľ zaregistrovaných 4300 dodávateľov a 2270 objednávateľov. MV však chce ísť ešte ďalej a plánuje preto od leta rozšíriť trhovisko aj pre nadlimitné zákazky.

Medzi najzaujímavejšie doteraz vykonané zákazky cez EKS zaradil Kaliňák nákup Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny v Bratislave, ktoré obstarávalo samolepiace papierové etikety, pričom dosiahnutá úspora bola až 57 percent. "Úspora sa nepočíta z ceny, ktorú odhaduje objednávateľ, ale z prvej ponuky," zdôraznil. Minister spomenul aj nákup technického vybavenia sálových počítačov ústredím práce s úsporou 56 percent a objednávku hydraulického oleja ministerstvom obrany s úsporou 51 percent.

Podľa premiéra Roberta Fica (Smer-SD) je EKS mimoriadne dôležitý nástroj v boji proti špekulantom, podvodníkom a ľuďom, ktorí sa snažia korumpovať. "Je to veľmi účinný nástroj pre všetky štátne inštitúcie, samosprávy a obce, ktoré budú cez trhovisko nakupovať bežné tovary a služby. Každý, kto bude mať záujem o takýto obchod, zadá adresu www.eks.sk, zadá, čo si želá kúpiť, pritom nikto nevie, kto nakupuje a kto dal ponuku. Vyhrá najlepšia cena," zdôraznil dnes na pôde rezortu vnútra.

Predseda vlády je presvedčený, že ide nielen o transparentný, ale aj o efektívny spôsob nakupovania, kde sa šetria financie. "Je to historicky najtransparentnejší spôsob nakupovania z verejných zdrojov," vyhlásil.

Podľa jeho slov, kým sa predchádzajúca vláda chválila, že mala v priemere troch uchádzačov v jednej súťaži, MV je dnes na priemere 5,1 a elektronické trhovisko má v priemere 9,5 ponuky pri jednom obchode.

Kaliňák zdôraznil, že transakčné poplatky, ktoré sú štandardné pri využití nástroja tohto typu, budú uplatňované výhradne pri podlimitných zákazkách, teda od 20.000 do 135.000 eur. V takomto prípade pôjde o poplatok od 0,01 percenta pri hornej hranici (135.000 eur), pri dolnej hranici (20.000 eur) ide o jedno percento.

EKS je ďalším zo súboru opatrení vlády v boji proti korupcii. Cez Elektronické trhovisko, ako prvej súčasti EKS, musia povinne nakupovať bežné tovary a služby, ako aj stavebné práce do určitého limitu všetky štátne inštitúcie a samosprávy. Tento nástroj odstraňuje akékoľvek možnosti ovplyvňovať výsledok verejnej súťaže.

Na Elektronickom trhovisku má povinne nakupovať štát, obec, vyšší územný celok, ako aj organizácie, ktoré sú nimi zriadené či majetkovo prepojené, ak hodnota tovaru, služieb či stavebných prác presahuje 1000 eur a dosahuje 134.000 eur v prípade štátu, respektíve 207.000 eur v prípade ostatných obstarávateľov. Pri stavebných prácach predstavuje horný finančný limit 5.186.000 eur. Od spustenia ostrej prevádzky EKS budú mať povinné inštitúcie na registráciu mesiac.

Okrem Elektronického trhoviska nasledujú ďalšie dva nástroje. Ide o Dynamický nákupný systém, ktorý má zabezpečiť, aby sa do verejných súťaží mohlo zapojiť čo najviac dodávateľov. Tretím je Elektronická podpora procesov, teda poskytovanie informácií, vysvetľovanie či publikovanie dobrej praxe. Dodávateľom EKS pre ministerstvo vnútra je konzorcium Anasoft, Slovak Telekom (ST) a Tlačová agentúra Slovenskej republiky (TASR).

Zdroj: TASR

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.


© EPRAVO.SK – Zbierka zákonov, judikatúra, právo | www.epravo.sk