"Návrh je vhodný na riešenie naliehavého environmentálneho problému," píše sa v analýze návrhu. Tá tiež vyzdvihuje, že sa návrh zameriava na najviac nachádzané makroplastové predmety na európskych plážach, teda jednorazové plastové výrobky a rybársku výstroj.
Slovensko však podľa stanoviska bude mať výhrady k zneniu smernice v slovenskom jazyku. Navrhuje nahradiť slovo "likvidácia" slovom "zneškodnenie", aby sa zjednotila terminológia v rámci odpadového hospodárstva.
Zmeny, ktoré nová legislatíva v prípade schválenia Radou EÚ a Európskym parlamentom zavedie, by sa do slovenskej legislatívy mali dostať najneskôr do dvoch rokov, od kedy smernica nadobudne účinnosť.
V praxi by to znamenalo, že by bolo zakázané predávať napríklad plastové vatové tyčinky, príbory, taniere alebo slamky, pretože k nim existujú aj neplastové alternatívy. Podľa návrhu by tiež členské štáty do roku 2025 mali zabezpečiť zber 90 percent jednorazových fliaš z nápojov. Zvýšiť by sa mala aj informovanosť občanov o dôsledkoch nevhodnej likvidácie odpadu.
Zdroj: TASR
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.