občianske právo

COVID-19 a ochrana osobných údajov

Opatrenia proti šíreniu ochorenia COVID-19 prinášajú podnikom a organizáciám nové povinnosti, pri ktorých spracúvajú nové informácie osobnej povahy o svojich zamestnancoch alebo aj iných osobách. Okrem toho mnohí zamestnanci pracujú z domu, kde je vyššie riziko úniku spracúvaných dát.

Judikatúra Súdneho dvora EÚ – Ochrana spotrebiteľa

Dňa 19.12.2019 vydal Súdny dvor Európskej Únie („Súdny dvor“) rozsudok v prejudiciálnom konaní vo veci C-290/19, RN proti Home Credit Slovakia, a.s., ktorého predmetom bolo posúdenie otázky, či je prípustné, aby v zmluve o spotrebiteľskom úvere bola RPMN vyjadrená nie ako jedna konkrétna hodnota, ale ako rozpätie uvádzajúce najnižšiu a najvyššiu…

Antibyrokracia po slovensky – Rodičovský príspevok

V posledných dňoch došlo k výmene vlády Slovenskej republiky a teda aj k výmene ministrov na slovenských ministerstvách a na postoch podpredsedov vlád. Činnosť a legislatívne zmeny novej vlády SR sú značne poznačené v súčasnosti svetovou pandémiou vírusu COVID-19 a zabezpečovaním neodkladnej zdravotnej starostlivosti a preventívnych opatrení proti…

Športová arbitráž

Športový arbitrážny súd (CAS - Court of Arbitration) v Lausanne (Švajčiarsko) bol založený Medzinárodným olympijským výborom (MOV). Dňa 6.Apríla, 1984 v New Dilí bol MOV ratifikovaný štatút CAS a následne dňa 30.júna, 1984 CAS začal svoju činnosť v Lausanne.

Mimoriadne a dočasné zrovnoprávnenie zamestnávateľov v súvislosti COVID-19? Náhrada mzdy vo výške 60 % priemerného zárobku zamestnanca pre všetkých zamestnávateľov

Z dôvodu vyhlásenia mimoriadnej situácie na území Slovenskej republiky vládou Slovenskej republiky uznesením vlády Slovenskej republiky č. 111 z 11.03.2020 pre riziko šírenia ochorenia COVID-19 bolo nariadených viacero opatrení. Okrem presne špecifikovaných výnimiek sa s účinnosťou od 16. marca 2020 od 6:00 hod. uzatvorili všetky maloobchodné…

Lex sportiva - športové právo

Pojem „lex sportiva“ sa objavuje až od roku 1990. V súčasnosti sa s ním môžeme stretnúť v úradných dokumentoch Športového arbitrážneho súdu (CAS - Court of Arbitration), v judikatúre CAS, v článkoch akademických špecialistov z oblasti športového práva a akademikov, ktorí študujú medzinárodné právo ako i v učebniciach, na prednáškach, prejavoch a…

Súhrn najzásadnejších opatrení prijatých v súvislosti so šírením COVID-19

Vláda SR schválila vyhlásenie núdzového stavu, ktorý platí od 16.03.2020 od 6.00 hod. Tento stav, ktorý bol vyhlásený vo viacerých nemocniciach, má za následok nariadenie pracovnej povinnosti na zabezpečenie výkonu zdravotnej starostlivosti zdravotníckym zamestnancom nemocníc so súčasným zákazom uplatňovať právo na štrajk.

Koronavírus - práva a povinnosti v súvislosti so zrušením ubytovania, zájazdov a leteniek

V kontexte aktuálnej situácie, týkajúcej sa koronavírusu a niektorých opatrení, na zabránenie jeho šíreniu, sa v praxi momentálne veľmi často vyskytujú situácie, kedy dochádza k rušeniu vopred zarezervovaného ubytovania, letov a pod. Dôvodom môžu byť jednak obavy verejnosti, týkajúce sa cestovania do rizikových krajín ako aj štátmi prijaté…

Koronavírus na pracovisku – práva a povinnosti zamestnávateľa - pokračovanie

Karanténa zamestnanca, práca zamestnanca z domu

Na Slovensku sa v čase písania (11.3.2020) objavilo už desať prípadov nákazy koronavírusom COVID. Hlavný hygienik SR pred tým vydal a už po tretíkrát aktualizoval usmernenie ohľadom COVID.[1] Toto usmernenie poskytuje náhľad do právneho procesu nariadenia karantény potenciálne nakazenej osobe.

Koronavírus z pohľadu slovenských zamestnávateľov

Už aj na Slovensku boli zaznamené prvé prípady ochorenia na koronavírus. Je preto dôležité podniknúť preventívne kroky na zaistenie bezpečnosti vašich zamestnancov a eliminovanie dopadov na podnikanie.

Nižšie prinášame prehľad odpovedí na najčastejšie otázky z pohľadu zamestnávateľov a pár praktických rád:

Zmeny v oblasti pracovného práva v roku 2020

Stručný prehľad nedávno prijatých zmien v oblasti pracovného práva, a to konkrétne zmien zákonníka práce a ďalších súvisiacich predpisov účinných ku dňu 1.1.2020 a plánované zmeny zákonníka práce s účinnosťou k 30.7.2020.

Právo na tlmočníka podľa medzinárodného práva a právo konať vo svojom jazyku podľa slovenského práva

V súčasnej dobe je čoraz častejším javom na súdoch účasť strany, ktorá neovláda slovenský jazyk resp. z pohľadu medzinárodného práva jazyk, v ktorom sa vedie konanie. Ustanovenie tlmočníka a konanie v jazyku, ktorému strana rozumie je tak prirodzenou súčasťou práva na spravodlivý súdny proces.

Premiér: Slovensko si môže dovoliť opatrenia pre rodiny s deťmi a dôchodcov

Slovensko si môže dovoliť zvýšenie prídavku na dieťa či zavedenie 13. dôchodku. Vyhlásil to premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) s tým, že by mali byť financované z lepšieho výberu daní, ako aj škrtaním niektorých výdavkov v rámci kapitol. Opozícii ide podľa neho len o to, aby sa akýmkoľvek spôsobom chopila moci a jej poslanci si sadli na…

„Trvalá starostlivosť o dieťa“ v kontexte Zákonníka práce

Koncom novembra minulého roka sme Vás informovali o novele Zákonníka práce, účinnej od 1.1.2020, ktorá zavádza najmenej 5 týždňov dovolenky aj pre zamestnancov, ktorí nedovŕšili 33 rokov veku a trvale sa starajú o dieťa. Tak ako sme predpokladali, novela Zákonníka práce so sebou priniesla aj viacero otáznikov, a to v súvislosti s absenciou…

Európsky súd pre ľudské práva vyhlásil rozsudok v prípade ponižujúceho zaobchádzania

Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) vyhlásil rozsudok v prípade A. P. proti Slovenskej republike, v ktorom sťažovateľ namietal podľa článku 3, 13 a 14 Dohovoru, že bol vystavený zlému zaobchádzaniu v dôsledku bitia a psychologického tlaku, ktorého sa dopustili policajti, že vnútroštátne orgány nevykonali účinné vyšetrovanie zlého zaobchádzania…

Na súdoch pribudnú špeciálne miestnosti, ktoré pomôžu pri zisťovaní názoru dieťaťa a vypočúvaní obzvlášť zraniteľnej obete

​Ministerstvo spravodlivosti SR pracuje na zriaďovaní špeciálnych miestností na súdoch, ktoré pomôžu pri zisťovaní názoru dieťaťa a pri vypočúvaní obzvlášť zraniteľnej obete. Okrem samotných miestností sa vďaka projektu zabezpečí aj vytvorenie metodiky na zisťovanie názoru dieťaťa a zraniteľných obetí, ako aj edukačný program a mediálna…

Voľba alebo vymenovanie do funkcie a manažérska zmluva v zmysle pracovnoprávnych predpisov

Vzhľadom na skutočnosť, že voľbou alebo vymenovaním sa zakladá pracovný pomer s vrcholovým manažmentom spoločnosti, sa častokrát v praxi zamestnávateľa popri voľbe či vymenovaní uzatvárajú rôzne druhy manažérskych zmlúv, ktorými sa bližšie upravujú najmä platové podmienky, rôzne druhy kompenzácií, na ktorých majú obe zmluvné strany záujem, ale…

Nový zákon o občianskych preukazoch

Od 1. decembra nadobudol účinnosť zákon č. 395/2019 Z. z. o občianskych preukazoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov (ďalej len ako „Zákon o občianskych preukazoch“ alebo „Zákon“). Týmto zákonom sa zároveň zrušuje zákon č. 224/2006 Z. z. o občianskych preukazoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov. Zákon…

Časovo obmedzená možnosť sankčného postihu podľa pracovnoprávnych predpisov

Pre úspešné zabezpečenie zmiernenia či odvrátenia postihu osoby podozrivej zo spáchania správneho deliktu (ďalej len „účastník konania“) sa v prípade porušení pracovnoprávnych predpisov identifikovaných zo strany orgánov štátnej správy pôsobiacich v oblasti inšpekcie práce – v zmysle ustanovení zákona č. 125/2006 Z. z. o inšpekcii práce a o zmene…

Dlžníci môžu prísť o vodičský preukaz

Novela daňového poriadku prináša finančnej správe nový nástroj v oblasti vymáhania nedoplatkov. Od januára môže dlžníkom finančná správa (daňový alebo colný úrad) zadržať vodičský preukaz. Táto forma exekúcie sa týka fyzických osôb a finančná správa ju bude uplatňovať v prípadoch, ak iné - efektívnejšie a hospodárnejšie formy exekúcie - nebudú…