občianske právo

Hlavné ciele programového vyhlásenia novej vlády pre oblasť energetiky

Programové vyhlásenie vlády na roky 2020 – 2024 prinieslo viac svetla do budúcnosti energetiky na Slovensku. Toto odvetvie, naďalej významne regulované, je veľmi závislé od politických rozhodnutí a ich dôsledky nakoniec v podobe cien za elektrinu, plyn a teplo najviac pocítia spotrebitelia a podnikatelia.

Zneužívanie právomoci verejného činiteľa počas pandémie COVID-19?

V súvislosti s konaním vlády Slovenskej republiky a jej členov počas pandémie COVID-19 sa neustále objavujú nové pochybenia a porušenia platných zákonov v Slovenskej republike. Okrem už spomínanej protiprávnej a protiústavnej štátnej karantény sa v posledných dňoch zistilo, že pravdepodobne neexistuje a ani neexistoval žiaden právny základ pre…

Trh právnych služieb má oslabenú imunitu voči recesii

Súčasné udalosti môžu navádzať na záver, že relatívne progresívny trh právnych služieb tvorený za posledné tri desaťročia sa práve vplyvom neodvrátiteľných následkov globálnej pandémie, pretransformuje z relatívne ružovej minulosti na nestabilnú budúcnosť, danú koreláciami s procesmi hospodárskej recesie.

Ako sa obrátiť na súd alebo k charakteru opatrení Úradu verejného zdravotníctva SR

V súvislosti s mimoriadnou situáciou a núdzovým stavom, vyhlásenými vládou SR vo vzťahu k pretrvávajúcej pandémii COVID-19, si slovenská verejnosť už akosi zvykla, že tempo pandémie na Slovensku udáva Úrad verejného zdravotníctva SR, reprezentovaný hlavným hygienikom, a to vo forme právnych aktov, tzv. „opatrení“ či, ako sa zvykne medializovať…

Karanténa a obmedzenie osobnej slobody uzneseniami vlády SR počas pandémie COVID-19

Vláda Slovenskej republiky svojím opatrením účinným od dňa 06. apríla 2020 nariadila všetkým osobám, ktoré vstúpia na územie Slovenskej republiky izoláciu v zariadeniach určených štátom na dobu nevyhnutnú na vykonanie diagnostiky COVID-19 s tým, že následne po zistení negatívneho výsledku sa týmto osobám nariaďuje domáca izolácia v celkovej…

Inteligentná karanténa by sa mala spustiť v pondelok 18. mája, uviedol premiér

Inteligentná karanténa by sa mala spustiť v pondelok 18. mája. Uviedol to včera po rokovaní vlády premiér Igor Matovič (OĽaNO). Zdôraznil, že vláda chcela, aby bolo všetko bezpečné po právnej a softvérovej stránke. Na tlačovom brífingu zároveň uviedol, že má záujem na odpolitizovaní úradov. Jeho ambíciou je urobiť „hrubú čiaru“ medzi politikou a…

Dopady § 3b zákona č. 62/2020 Z. z. na platenie nájomného v súvislosti s COVID-19

S účinnosťou odo dňa 24. apríla 2020 bol zákon č. 62/2020 Z. z. [1] doplnený o ustanovenie § 3b, na základe ktorého prenajímateľ nemôže do 31. decembra 2020 jednostranne ukončiť nájom nehnuteľnosti (vrátane nájmu bytu alebo nebytového priestoru) pre omeškanie nájomcu s platením nájomného vrátane úhrad za plnenia obvykle spojených s nájmom (ďalej…

Nemecký kurzarbeit – záchrana pre slovenskú ekonomiku?

Cieľom tretej sociálnej pomoci je poskytnutie finančnej kompenzácie podnikateľom, ktorí udržia pracovné miesto zamestnanca aj počas mimoriadnej situácie vyhlásenej v súvislosti so šírením ochorenia COVID-19 (resp. aj po jej skončení). Obsahom tretej sociálnej pomoci je po vzore iných európskych krajín zavedenie kurzarbeitu v našich právnych…

Hlasovanie pri zmluve o vstavbe

Ľudia vlastniaci byt v bytovom dome sa už istotne aspoň raz za život stretli s prípadom, keď jeden z ich susedov vlastniaci byt v tom istom bytovom dome mal záujem o zväčšenie svojho bytu o susedný priestor, ktorý nikto v predmetnom bytovom dome nevyužíval a zíval prázdnotou. Môže ísť nie len o bývalé práčovne, kočikárne, mangľovne ale aj o…

Určenie uplatniteľnej legislatívy v zmysle Nariadenia ES č. 883/2004 o koordinácii systémov sociálneho zabezpečenia

Cieľom Nariadenia ES č. 883/2004 o koordinácii systémov sociálneho zabezpečenia je stanoviť pravidlá koordinácie vnútroštátnych systémov sociálneho zabezpečenia. Na Slovensku Sociálna poisťovňa určuje uplatniteľnú legislatívu a to formou vydania potvrdenia, pričom takéto určenie je rozhodujúce z hľadiska určenia slovenských právnych predpisov…

Nájom nebytových priestorov v čase Koronavírusu

Z dôvodu ohrozenia šírením nákazlivej ľudskej choroby COVID-19 pristúpila Slovenská republika k prijatiu viacerých opatrení v záujme zabránenia tomuto šíreniu a v záujme ochrany ľudského zdravia. Jedným z takýchto opatrení je aj uzatvorenie množstva prevádzok poskytujúcich rôzne druhy tovarov a služieb, a to v súčasnosti až do odvolania. Toto…

Pandémia COVID-19 z pohľadu zhotoviteľa podľa zmluvných podmienok FIDIC

Súčasná pandémia vírusového ochorenia COVID-19 spôsobeného koronavírusom SARS-CoV-2 bezpochyby ovplyvňuje v posledných dňoch každého z nás a pochopiteľne tiež negatívne zasahuje do obchodných vzťahov. Aké sú však jej dopady na zmluvné vzťahy uzatvárané za použitia zmluvných podmienok FIDIC, a existujú nejaké možnosti, ako sa proti nim účinne…

Porovnanie požiadaviek na určitosť predmetu tzv. hlavnej zmluvy pri obchodnoprávnej a občianskoprávnej zmluve o budúcej zmluve

Odlišnostiam medzi právnou úpravou obsiahnutou v Občianskom zákonníku a Obchodnom zákonníku sa odborná literatúra a súdna prax venuje pomerne často. V praxi pritom nie sú zriedkavé názory, že tieto odlišnosti v niektorých prípadoch nemajú racionálne opodstatnenie. Napriek tomu sú súčasťou zákonného normatívneho textu, a preto je potrebné sa nimi…

Porušenie pracovnej disciplíny z dôvodu odmietnutia vykonania školení zo strany zamestnanca

V Pracovnom poriadku zamestnávateľa možno porušenie pracovnej disciplíny zamestnanca definovať ako zavinené porušenie povinností, ktoré zamestnancovi vyplývajú z pracovnoprávnych predpisov, ale i z pokynov zamestnávateľa, z kolektívnej zmluvy, z pracovnej zmluvy a z pracovného poriadku daného zamestnávateľa.

Je výpoveď daná zamestnancovi v preddôchodkovom veku v rozpore s dobrými mravmi?

Ústavný súd Českej republiky potvrdil kontroverzné rozhodnutie všeobecných súdov, ktoré môže mať ďalekosiahle následky na pracovnoprávne vzťahy zamestnancov v preddôchodkovom veku, a to nielen v Českej republike, ale aj na Slovensku.

Novela Zákonníka práce a iné legislatívne zmeny v súvislosti so šírením ochorenia COVID-19

Vec: Novela Zákonníka práce a iné legislatívne zmeny prijaté v súvislosti so šírením ochorenia COVID - 19

Možnosti zamestnávateľov riešiť situáciu vzniknutú v súvislosti s koronavírusom

V súvislosti s aktuálnym rizikom šírenia nákazy koronavírusu do úvahy prichádzajú viaceré situácie, ktoré môžu v pracovnoprávnych vzťahoch nastať, a ktoré z dôvodu ich variability vyžadujú aj rozdielne prístupy a zákonné možnosti ich riešenia. Predovšetkým je potrebné rozlišovať prípady, kedy bola zamestnancovi nariadená karanténa (resp. sa na…

Návod na správny postup pri aplikácii Článku 13 (1) písm. b) Dohovoru o občianskoprávnych aspektoch medzinárodných únosov detí

V článku z minulého roka publikovanom na ww.epravo.sk pod názvom Uplatňovanie výnimky nenariadenia návratu dieťaťa a skúmanie rodinnej situácie podľa slovenskej a európskej rozhodovacej praxe súdov som sa bližšie venovala tejto výnimke ako i problémom, ktorým vo svojej praxi musíme čeliť, kedy sa súdy podľa môjho názoru možno zbytočne zaoberajú…

Nederlands Uitgeversverbond a Groep Algemene Uitgevers/Tom Kabinet Internet BV a i. Predaj použitých elektronických kníh na internetovej stránke predstavuje verejný prenos, ktorý podlieha súhlasu autora

V rozsudku Nederlands Uitgeversverbond a Groep Algemene Uitgevers (C-263/18), vyhlásenom 19. decembra 2019, veľká komora Súdneho dvora rozhodla, že dodanie elektronickej knihy verejnosti na trvalé užívanie prostredníctvom stiahnutia spadá pod pojem „verejný prenos“ v zmysle smernice 2001/29 o autorskom práve[1].

Právna pomoc AKSŠ v čase šírenia ochorenia COVID-19

V súčasnosti sa všetci nachádzame vo veľmi mimoriadnej a obtiažnej situácii, ktorá vyplynula so šírením koronavírusu a s tým súvisiaceho ochorenia COVID-19. Zo strany štátu sú prijímané opatrenia, ktoré majú podstatný vplyv na bežný život občanov, na činnosť podnikateľských subjektov a na celkovú ekonomickú situáciu na…