občianske právo

Ochrana whistleblowerov

Zamestnávateľ čelí riziku pokuty do výšky 20.000 EUR, ak nemá správne vydaný vnútorný predpis pre systém preverovania oznámení jeho zamestnancov o protispoločenskej činnosti.

Pred prijatím rozhodnutia o návrate maloletej osoby bez sprievodu musí členský štát overiť, či je pre maloletú osobu v štáte návratu zabezpečené primerané prijatie

Okrem toho, ak v štádiu odsunu už nie je zabezpečené primerané prijatie, členský štát nebude môcť vykonať rozhodnutie o návrate.

Špecifiká verejného obstarávania v zdravotníctve

Kompetentné osoby v zmysle zákona o verejnom obstarávaní zabezpečujú nákup tovarov, služieb a stavebných prác v medziach zákonných pravidiel tak, aby bola dosiahnutá čo najvyššia kvalita za čo najnižšie finančné prostriedky. Ako je to však s verejným obstarávaním v oblasti zdravotníctva?

Náhrada za obmedzenie vlastníckeho práva v dôsledku protiepidemiologických opatrení

V tomto článku vám priblížime možnosti, ktoré z nášho pohľadu poskytujú priestor na úvahy o získaní náhrady škody spôsobenej štátom prijatými opatreniami na zabránenie šírenia nákazlivej ľudskej choroby COVID-19, a to predovšetkým s poukazom na čl. 20 Ústavy SR, v porovnaní s náhradou škody v zmysle zákona č. 514/2003 Z. z. o zodpovednosti za…

Zrušenie povinnosti pre zamestnávateľov oznamovať práce zaradené do II. kategórie z hľadiska posúdenia zdravotných rizík

V roku 2017 s účinnosťou od roku 2019 bola zavedená pre zamestnávateľov nová povinnosť každoročne do 15. januára oznamovať príslušnému úradu verejného zdravotníctva údaje týkajúce sa zamestnancov vykonávajúcich prácu zaradenú do II. kategórie z hľadiska rizikovosti práce a to podľa stavu k 31. decembru predchádzajúceho kalendárneho…

Kde sú hranice mimoriadne nízkej ponuky vo verejnom obstarávaní?

Inštitút mimoriadne nízkej ponuky a jej vyhodnocovania spôsobuje v aplikačnej praxi nemalé problémy. Zadávatelia verejných zákaziek často na tento inštitút neprihliadajú, pretože nevedia určiť, či sa určitá ponuka uchádzača javí ako mimoriadne nízka. Uchádzači zas nevedia, ako správne pripraviť, prípadne vysvetliť predloženú ponuku. Prvotné…

Inteligentné zmluvy (smart contracts)

Nasledujúci článok predstavuje stručný úvod do problematiky inteligentných zmlúv s poukázaním na vybrané výhody a nevýhody, či problémy spojené s používaním inteligentných zmlúv.

Hrozba likvidačnej pokuty pri prevádzkovaní e-shopu alebo čo (ne)robiť v prípade predaja cez internet

Internet sa v minulom roku stal takmer výhradným miestom predaja spotrebného tovaru. Inak tomu nebude ani v roku 2021, keďže aj tento sa nesie v duchu prísnych opatrení proti stále trvajúcej pandémii COVID-19. Na prvý pohľad jednoduchý spôsob podnikania však môže podnikateľov nemilo prekvapiť mnohými legislatívnymi nástrahami. Pravidlá, ktoré je…

„Čo v prípade, ak zamestnávateľ nevyplatí zamestnancovi mzdu?“

Z dôvodu prevádzkových ťažkostí spôsobených globálnou hospodárskou krízou dochádza čoraz častejšie nielen k prepúšťaniu zamestnancov a k rušeniu pracovných miest, ale aj k omeškaniu zamestnávateľov s úhradou mzdy zamestnancom, dokonca i k jej častejšiemu nevyplateniu.

Koniec špekulácií pri nadobúdaní vlastníckeho práva vydržaním

Národná rada Slovenskej republiky na svojej 23. schôdzi dňa 27.01.2021 definitívne schválila prijatie novely zákona č. 161/2015 Z. z. Civilný mimosporový poriadok ( ďalej len „CMP“ a/alebo „Civilný mimosporový poriadok“ ), ktorým sa má posilniť ochrana vlastníckeho práva a právna istota pri nadobúdaní vlastníckeho práva vydržaním, čím sa vláda…

Domáce násilie a medzinárodný únos dieťaťa rodičom

Pojem domáceho násilia ako taký nie je nikde vo všeobecne záväznom právnom predpise formulovaný, za jeho charakteristický znak je možné považovať úmysel. Násilie predstavuje následok ľudského konania, ktoré je zámerné. Pri domácom násilí môže ísť o telesnú aj duševnú ujmu.

Superlatív a hyperbola v reklame – keď sa marketingový sen stane nočnou morou pre právnikov

„JEDINÝ ČLÁNOK, KTORÝ VÁM PRINESIE ÚSPECH!“ Áno, aj takto môže vyzerať reklamný slogan, ktorý vďaka vysokej miere nadsádzky či preháňania ihneď upúta Vašu pozornosť.

Parlament posunul ďalej zlepšenie pomoci pre obete trestných činov

Parlament dnes v prvom čítaní schválil návrh zameraný na posilnenie práv obetí trestných činov a ich ochranu, ktorý v pléne predstavila ministerka spravodlivosti, Mária Kolíková. Novela sa zameriava na posilnenie práv obetí a ich ochranu pred ďalšou viktimizáciou vo viacerých oblastiach, ako napríklad zjednodušenie prístupu k odškodneniu, či…

Ako správne reklamovať vady nehnuteľnosti

V predchádzajúcom článku som poukázal na dôležitosť preberacieho konania a poskytol niekoľko rád ako postupovať pri preberacom konaní. V tomto článku sa zameriavam na postup, ktorý odporúčam využiť ak kupujúci potrebuje uplatniť vady počas záručnej doby. Zmluva, na základe ktorej nadobúda vlastník nehnuteľnosť do vlastníctva, zvyčajne obsahuje…

Zdedili ste niečo v Nemecku? Toto by ste mali vedieť...

Cieľom článku je poskytnúť čitateľovi základnú orientáciu v nemeckom dedičskom práve, a to z perspektívy slovenského dediča. Osobitný dôraz je preto kladený na rozdiely medzi slovenským a nemeckým dedičským právom. Nepredstavuje však komplexnú analýzu všetkých aspektov nemeckého dedičského práva a nemôže nahradiť individuálne právne poradenstvo v…

Náhrada škody a ušlého zisku v čase pandémie

Opatreniami Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky (ďalej len ako „ÚVZ SR“) došlo počas stále pretrvávajúcej pandémie ochorenia COVID-19 k uzatvoreniu maloobchodných a iných prevádzok, okrem tých, ktoré sú v jednotlivých opatreniach ÚVZ SR taxatívne vymenované (potraviny, drogéria a pod.). Následkom dočasného, no pomerne dlhodobého…

Návrh novej súdnej mapy

Téma spravodlivosti bola predmetom nejednej predvolebnej kampane. Po víťazstve v uplynulých parlamentných voľbách sa Vláda Slovenskej republiky vo vlastnom programovom vyhlásení zaviazala premeniť Slovensko na „skutočne právny štát“, ktorý by bol schopný zaistiť rovnosť občanov pred zákonom a zabezpečiť účinnú ochranu ich práv. Za týmto účelom…

Prečo môže byť spor medzi zakladateľmi startupu smrteľný?

Počiatočné štádium startupu zvyčajne čelí mnohým výzvam, ako sú otázky financovania, právne spory, vytvorenie správnej organizačnej štruktúry alebo jednoducho hľadanie všeobecného smerovania startupu.

Nadobudnutie nehnuteľnosti maloletým

Nadobudnutie nehnuteľnosti maloletým si vyžaduje splnenie viacerých podmienok a uskutočnenie krokov ešte pred tým ako dôjde k samotnému podaniu návrhu na vklad. Tým, že maloletý nie je spôsobilý na právne úkony, tak za neho ho koná jeho zákonný zástupca. Pokiaľ však dôjde k stretu záujmov maloletého a jeho zákonného zástupcu, je potreba…

Vybrané aspekty skončenia dočasnej ochrany podnikateľov

Účelom dočasnej ochrany podnikateľov je vytvorenie časovo obmedzeného rámca s nástrojmi na podporu efektívneho riešenia negatívnych následkov šírenia nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby COVID-19 na podnikateľov prevádzkujúcich podnik.