občianske právo

Náhrada škody spôsobená kartelovou dohodu: vnútroštátna právna úprava, ktorá bráni hromadným žalobám o vymáhanie, môže byť v rozpore s právom Únie

Tak je to aj v prípade, ak vnútroštátne právo nestanovuje žiadny kolektívny spôsob koncentrácie individuálnych nárokov osôb poškodených kartelovou dohodou a podanie individuálnej žaloby o náhradu škody sa zdá byť nemožné alebo neprimerane ťažké.

Štipendium Erasmus+: suma zaplatená študentovi sa nemá zohľadňovať pri výpočte dane z príjmu rodiča, na ktorého je tento študent odkázaný

Chorvátsky študent poberal podporu na vzdelávaciu mobilitu v rámci programu Erasmus+ na účely študijného pobytu na univerzite vo Fínsku. Chorvátska daňová správa informovala jeho matku, že zvýšenie základnej osobnej odpočítateľnej položky v prípade nezaopatreného dieťaťa, ktoré jej bolo vždy priznané, bolo za príslušný rok zrušené. Prahové hodnoty…

ESG a spoločenská zodpovednosť: Oveľa viac ako tradičný sponzoring. Nový rozmer spolupráce medzi biznisom a neziskovým sektorom

Sociálny rozmer udržateľného podnikania, známy ako pilier „S” v rámci ESG, sa často zjednodušuje iba na otázky týkajúce sa starostlivosti o zamestnancov a zlepšovania ich pracovných podmienok. Táto oblasť ESG je bezpochyby významná a nesmierne dôležitá, no predstavuje iba jednu časť širšieho kontextu sociálnych aspektov. ESG totiž ponúka omnoho…

Úvodom k novému stavebnému zákonu

Od 1. apríla 2025 vstúpi do účinnosti nový stavebný zákon (zákon č. 25/2025), ktorý prináša významné zmeny v oblasti povoľovania stavieb, práv a povinností stavebníkov, zhotoviteľov a ďalších účastníkov výstavby. Nová legislatíva reaguje na potrebu zjednodušenia procesov najmä pri náročnejších developerských projektoch a infraštruktúre…

Právnická firma roka 2025

Týždenník TREND v spolupráci s EPRAVO.SK vyhlásili víťazov prestížnej súťaže Právnická firma roka 2025. Cieľom tohto každoročného podujatia je poskytnúť slovenskému trhu prehľad o špičkových právnických kanceláriách v kľúčových odboroch práva. Slávnostný galavečer sa konal 9. apríla 2025 v historických priestoroch hotela Radisson Blu Carlton v…

Možnosti ochrany a spravovania rodinného majetku podľa aktuálnej jurisdikcie Slovenskej a Českej republiky

Rodinné podniky, ako sme uviedli v predchádzajúcich článkoch, zohrávajú kľúčovú úlohu v hospodárskej štruktúre Slovenska, pričom tvoria značný počet podnikateľských subjektov v krajine. V súčasnom dynamickom podnikateľskom prostredí hľadá mnoho rodinných podnikov efektívne spôsoby na spravovanie a ochranu svojho majetku, a to najmä v prípadoch…

Členský štát nemôže vylúčiť z nároku na rodinné prídavky zahraničného pracovníka, ktorého deti narodené v tretej krajine nepreukážu, že na jeho územie vstúpili legálne

Štátni príslušníci tretích krajín, ktorí boli prijatí do členského štátu na účely vykonávania legálneho zamestnania, majú právo na rovnaké zaobchádzanie ako vlastní štátni príslušníci.

Generačná výmena vo firmách: Ako úspešne odovzdať rodinný podnik novej generácii

Tento článok sa zaoberá jednou z najvýznamnejších výziev, ktoré stoja pred rodinnými podnikmi – generačnou výmenou. Ako pripraviť firmu na odovzdanie novej generácii, aké riziká sa s tým spájajú a aké stratégie zvoliť, aby bola zmena úspešná? Odpovede na tieto otázky sú kľúčom k udržaniu úspešného rodinného podniku aj pre budúce…

Kartelové dohody medzi zamestnávateľmi

V priebehu roka 2024 Protimonopolný úrad Slovenskej republiky (ďalej len „PMÚ“) začal venovať pozornosť novej téme, a to odhaľovaniu kartelových dohôd na trhu práce, ktoré porušujú pravidlá hospodárskej súťaže. „Zdravá konkurencia“ na trhu práce je nevyhnutná pre rast ekonomiky a zlepšovanie pracovných podmienok. Kartelové dohody medzi…

Zákon o prístupnosti: Právne aspekty a dôsledky pre podnikateľov

Dňa 28. júna 2025 nadobudne účinnosť zákon č. 351/2022 Z. z. o požiadavkách na prístupnosť výrobkov a služieb pre osoby so zdravotným postihnutím („zákon o prístupnosti“), ktorý vychádza zo smernice Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2019/882 (tzv. Európsky akt o prístupnosti). Tento zákon stanovuje požiadavky na prístupnosť nielen pre digitálne…

Zodpovednosť za chybné výrobky: dodávateľa možno považovať za výrobcu, ak sa jeho meno zhoduje s ochrannou známkou, ktorú na výrobok umiestnil výrobca

S cieľom zabezpečiť ochranu spotrebiteľa môže vzniknúť spoločná a nerozdielna zodpovednosť dodávateľa a skutočného výrobcu chybného výrobku, aj keď tento dodávateľ sám neuviedol svoje meno, ochrannú známku alebo iný rozlišovací znak na tomto výrobku

Súbeh zákonného vecného bremena a nájomnej zmluvy vo vzťahu k náhrade za obmedzenie vlastníckeho práva

Môže zákonné vecné bremeno existovať popri nájomnej zmluve bez vzájomného konfliktu? Článok analyzuje ich súbežnú platnosť a právne dôsledky, pričom sa venuje aj otázke, kedy dochádza k preklúzii práva na primeranú jednorazovú náhradu za obmedzenie vlastníckeho práva. Poskytuje prehľad o kľúčových aspektoch, ktoré môžu ovplyvniť vlastníkov aj…

Dočasná ochrana vysídlených osôb z Ukrajiny: členský štát, ktorý rozšíril túto ochranu na určité kategórie osôb nad rámec toho, čo vyžaduje právo Únie, im môže uvedenú ochranu odňať, pričom nemusí čakať na skončenie dočasnej ochrany priznanej podľa práva Únie

Holandské orgány sa pôvodne rozhodli rozšíriť poskytnutie dočasnej ochrany pre vysídlené osoby z Ukrajiny na ďalšie kategórie osôb ako tie, na ktoré sa vzťahuje právo Únie. Následne však tieto orgány rozhodli o odňatí tejto fakultatívnej ochrany. Súdny dvor vo svojom rozsudku potvrdil, že v takom prípade môže členský štát v zásade odňať týmto…

Rada zaujala pozíciu k postupnému spusteniu nového digitálneho systému riadenia hraníc

Rada dnes dospela k všeobecnému smerovaniu k nariadeniu, ktoré by členským štátom umožnilo postupne počas šiestich mesiacov zavádzať digitálny systém riadenia hraníc vstup/výstup. Nariadenie umožňuje členským štátom začať využívať tento systém a poskytuje pohraničným orgánom a odvetviu dopravy viac času na prispôsobenie sa novým…

Ako úspešne realizovať generačnú výmenu a nástupníctvo v rodinných podnikoch: Pravidlá a postupy

Nástupníctvo v rodinných firmách predstavuje jedno z kľúčových a zároveň najkomplexnejších tém spojených s fungovaním rodinných podnikov. Táto otázka sa stáva čoraz aktuálnejšou nielen z dôvodu generačnej výmeny, ktorá čaká mnohých slovenských podnikateľov, ale aj kvôli štátnym iniciatívam podporujúcim kontinuitu týchto podnikov. Tento proces si…

Podiel čisto finančných investorov v advokátskej spoločnosti môže byť zakázaný

Takýto zákaz je odôvodnený cieľom zaručiť nezávislosť advokátov. Členský štát môže zakázať obchodný podiel čisto finančných investorov v advokátskej spoločnosti. Takéto obmedzenie slobody usadiť sa a voľného pohybu kapitálu je odôvodnené cieľom zaručiť, aby advokáti mohli vykonávať svoje povolanie nezávisle a v súlade so svojimi profesijnými a…

Azylová politika: Jednostranné pozastavenie opatrení týkajúcich sa odovzdania žiadateľov o azyl zodpovedným členským štátom samo osebe neodôvodňuje konštatovanie o systémových chybách

Práve naopak, existenciu takejto chyby možno preukázať len na základe konkrétnej analýzy založenej na objektívnych, spoľahlivých, presných a náležite aktualizovaných informáciách

Súkromnoprávna zodpovednosť verejného obstarávateľa

Denne prebiehajú desiatky verejných obstarávaní v rôznej podobe, pričom v týchto často pomerne náročných procesoch spravidla na seba narážajú rôzne záujmy uchádzačov a verejných obstarávateľov. Zákon č. 343/2015 Z. z. o verejnom obstarávaní upravuje postupy zadávania zákaziek, ako aj tzv. revízne postupy, teda postupy ktoré umožňujú uchádzačom…

Občianstvo Únie: odoprieť občanom Únie s bydliskom v členskom štáte bez toho, aby boli jeho štátnymi príslušníkmi, právo stať sa členom politickej strany je v rozpore s právom Únie

Stanovením takejto požiadavky štátnej príslušnosti Česká republika a Poľsko nezabezpečujú rovnosť zaobchádzania so svojimi štátnymi príslušníkmi, pokiaľ ide o účinný výkon práva byť volený v komunálnych a európskych voľbách.

Verejné obstarávanie: Oznámenie o výsledku sa musí venovať ponúkanému plneniu

Pri verejných obstarávaniach, kde sa od uchádzačov vyžaduje návrh plnenia, či už ako hodnotiace kritérium alebo podstatná náležitosť ponuky, dochádza často k problému, že v oznámení o výsledku vyhodnotenia ponúk verejní obstarávatelia a obstarávatelia neuvádzajú žiadne konkrétne informácie o tom, či a akým spôsobom víťazné plnenie spĺňa podmienky…