občianske právo

Šírenie údajne znevažujúcich výrokov na internete: náhrady škody vyplývajúcej z tohto šírenia na území členského štátu sa možno domáhať na súdoch príslušného členského štátu

Právomoc týchto súdov je podmienená len tým, že obsah porušujúci právo je alebo bol prístupný na tomto území

Duplicita vlastníctva - jeden pozemok, viac vlastníkov

V praxi sa môže stať, že k určitému pozemku (kusu zemského povrchu) budú zapísaní rozdielni vlastníci, jeden v rámci parcely registra „C“, druhý v rámci parcely registra „E“ prípadne, že pozemok má v súčte viac spoluvlastníckych podielov, ako tvorí celok 1/1 (jeden vlastník ma 1/4, druhý 1/1). Takéto situácie sú označované ako duplicitný zápis…

Parlament ústavnou väčšinou schválil kľúčovú reformu súdnej mapy

​Súdny systém na Slovensku čakajú veľké zmeny. Poslanci Národnej rady SR dnes ústavnou väčšinou definitívne odobrili reformu súdnej mapy, ktorú predložila ministerka spravodlivosti Mária Kolíková. Vzniknú nové mestské súdy v Bratislave a Košiciach. Vďaka zväčšeniu súdnych obvodov budeme mať špecializovaných sudcov, čo ľuďom prinesie rýchlejšie…

Hospodárska mobilizácia z právneho hľadiska? Prácu môže štát nariadiť komukoľvek, obce môžu spočítať vaše sliepky či odvážiť úrodu

Ozbrojený konflikt na Ukrajine prináša závažné spoločenské zmeny aj na Slovensku. Jednou z nich je vyhlásená hospodárska mobilizácia, ktorá v týchto turbulentných časoch môže ovplyvniť chod nielen štátnych orgánov, miest a obcí, ale napríklad aj vysokých škôl, či súkromných spoločností a podnikateľov. Koho sa týka, čo znamená pre náš bežný život…

Aj humanitárna pomoc má svoje pravidlá

Poskytovanie humanitárnej pomoci pre Ukrajinu má svoje pravidlá. Tovary, ktoré podliehajú zákazom a obmedzeniam sa môžu vyvážať iba na základe povolení príslušných orgánov (napr. lieky, výrobky obranného priemyslu a pod.) Odporúčame tiež dodržiavať definíciu humanitárnej pomoci na základe medzinárodného práva (Ženevské dohovory). Od toho sa…

Maloleté dieťa, občan Únie, ktorého rodný list vydaný hostiteľským členským štátom označuje za jeho rodičov dve osoby rovnakého pohlavia: členský štát, ktorého je dieťa štátnym príslušníkom, je povinný mu vydať preukaz totožnosti alebo pas, pričom nebude vopred požadovať vystavenie rodného listu svojimi vnútroštátnymi orgánmi

Je tiež povinný uznať dokument pochádzajúci z hostiteľského členského štátu, ktorý uvedenému dieťaťu umožňuje výkon jeho práva slobodne sa pohybovať a zdržiavať sa na území Únie s každou z týchto dvoch osôb

Vybrané aspekty prijatého zákona Lex Ukrajina

V nadväznosti na vyhlásenie mimoriadnej situácie v súvislosti s hromadným prílevom cudzincov na územie Slovenskej republiky spôsobeným ozbrojeným konfliktom na území Ukrajiny bol prijatý v skrátenom legislatívnom konaní zákon č. 92/2022 Z. z. o niektorých ďalších opatreniach v súvislosti so situáciou na Ukrajine, nazývaný aj Lex Ukrajina. Uvedený…

Postavenie sporných veriteľov podľa zákona o riešení hroziaceho úpadku

Dňa 16.03.2022 Národná rada Slovenskej republiky schválila vládny návrh zákona o riešení hroziaceho úpadku.

Akú pomoc poskytuje Slovenská republika odídencom a čo zmenil lex Ukrajina?

V súvislosti so zabezpečením pomoci pre ukrajinských občanov utekajúcich pred vojenským konfliktom už raz Slovenská republika k legislatívnym zmenám pristúpila. Lex Ukrajina je v poradí druhou, omnoho rozsiahlejšou úpravou naprieč všetkými odvetviami, ktorá má ukrajinským občanom zabezpečiť rýchlejšie a jednoduchšie zaradenie sa do slovenskej…

Justičná právomoc rozhodovať o návrhu na rozvod: Súdny dvor spresňuje zmysel a rozsah pojmu obvyklý pobyt manžela

Tento pojem znamená, že aj keď manžel žije v dvoch členských štátoch, môže mať len jeden obvyklý pobyt

Európsky súd pre ľudské práva vyhlásil rozsudok týkajúci sa práva na rešpektovanie súkromného života odsúdeného

Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) vyhlásil rozsudok v prípade Maslák proti Slovenskej republike (č. 2), v ktorom konštatoval porušenie práva na rešpektovanie súkromného a rodinného života odsúdeného.

Pomohol otcovi pri samovražde, no dedičstva sa dočká

V tomto článku sa zameriavame na analýzu dedičskej (ne)spôsobilosti, pričom tento inštitút porovnávame z pohľadu slovenského a českého práva, najmä s poukazom na relatívne nedávne rozhodnutie Najvyššieho súdu Českej republiky zo dňa 16.06.2021 pod spisovou značkou 24 Cdo 106/2021.

Zamestnávanie osôb s dočasným útočiskom

S ohľadom na aktuálny ozbrojený konflikt na Ukrajine by sme sa v nasledujúcom texte chceli zamerať na zamestnávanie utečencov z Ukrajiny, ktorým bolo poskytnuté dočasné útočisko na území Slovenskej republiky.

Nové nariadenie o hodnotení zdravotníckych technológií – posun vpred v podpore inovatívnych zdravotníckych technológií v EÚ?

Na konci roka 2021 Európsky parlament prijal nariadenie o hodnotení zdravotníckych technológií, ktoré prerokovával niekoľko rokov. Európska únia si od prijatia nariadenia sľubuje zavedenie...

Zodpovednosť autora výroku zverejneného v periodickej tlači za zásah do osobnostných práv tretej osoby

V právnej praxi sa vyskytujú prípady, že v novinovom článku uverejnenom v periodickej tlači odznie difamačný výrok o určitej osobe. [1] Táto osoba sa preto následne na súde domáha ochrany svojich osobnostných práv, a to často priamo voči autorovi difamačného výroku.

Nový právny rámec pre podnikateľov vo finančných ťažkostiach

Súčasná doba, výrazne spätá s pandémiou COVID-19, vyžaduje efektívne riešenia problémov podnikateľov. Takým je aj nový zákon o riešení hroziaceho úpadku. Ide o dôležitú úpravu, ktorej cieľom je poskytnúť dlžníkom dostatočný priestor na účinnú, efektívnu, rýchlu a transparentnú preventívnu reštrukturalizáciu v počiatočnom štádiu, kedy úpadok ešte…

Bol režim OTP protiústavný?

V uplynulých dňoch dochádza k výraznejšiemu uvoľňovaniu opatrení proti šíreniu vírusu COVID-19, a to najmä v oblasti podmieňovania vstupu do prevádzok a na hromadné podujatia preukazovaním sa platným potvrdením o absolvovaní očkovania, potvrdením o negatívnom výsledku testu alebo potvrdením o prekonaní tohto ochorenia (ďalej len „režim…

Zodpovednosť za vady a záruka podľa veľkej novely spotrebiteľského práva

Aktuálne prebieha vyhodnotenie medzirezortného pripomienkového konania vo vzťahu k veľkej novele spotrebiteľského práva, ktorej príprava bola ukončená Ministerstvom hospodárstva 26. januára 2022. Ide o ambicióznu reformu spotrebiteľského práva, ktorej základný rámec tvorí návrh nového zákona o ochrane spotrebiteľa.

Ochrana záujmov maloletých detí

S riešením rodinnoprávnej agendy na súdoch to myslíme úprimne, vážne a považujeme to za veľmi dôležité. Do medzirezortného pripomienkového konania sme najnovšie predložili návrh novely Civilného mimosporového poriadku s viacerými zmenami, ktoré prispejú k zlepšeniu ochrany záujmov maloletých detí v situáciách, keď sa ich rodičia rozvádzajú. Návrh…

Duplicitný zápis vlastníckeho práva v katastri nehnuteľností

História evidovania nehnuteľnosti a vlastníckych práv k nim je v podmienkach Slovenskej republiky pomerne problematická. Časté legislatívne zmeny, neprededenie nehnuteľností a nedôslednosť zápisov do vtedajšej pozemkovej knihy a evidencie nehnuteľností majú za následok rôzne komplikácie. Jednou z takýchto komplikácii je duplicita zápisu…