Články a komentáre

Zvýšenie hranice oslobodenia od spotrebnej dane z elektriny – podpora pre malé zdroje energie

Návrh zákona, ktorý mení zákon č. 609/2007 Z. z. o spotrebnej dani z elektriny, uhlia a zemného plynu, ako aj súvisiaci zákon č. 98/2004 Z. z. o spotrebnej dani z minerálnych olejov, prináša úpravy s cieľom znížiť daňové zaťaženie pri výrobe elektriny z obnoviteľného zdroja. . Kľúčovou zmenou, ktorá by mala od 1. januára 2025 nadobudnúť účinnosť…

Udalosti uplynulého týždňa

Susko: Súdna reforma nepriniesla žiadne pozitíva ani podľa sudcov | Služby Centra právnej pomoci by mali byť dostupnejšie | Štát by mohol dať svedkovi ochranu pri viacerých trestných činoch | Grendel: Susko neobhájil, prečo sa pre súdy kupuje najdrahšia budova | Mestské súdy Bratislava III a IV budú sídliť v budove BBC 1 Plus | Eurokomisia sa…

Reštriktívne opatrenia proti Rusku: je povolené zhabať celý výnos z transakcie, na ktorú sa vzťahuje zákaz poskytovania sprostredkovateľských služieb pre vojenský materiál

Súdny dvor okrem toho má právomoc vykladať opatrenie so všeobecnou pôsobnosťou na základe SZBP, ktoré malo byť vykonané v nariadení a ktoré je základom vnútroštátneho sankčného opatrenia

Európska dátová stratégia

Európska únia si v roku 2020 stanovila za cieľ stať sa dátovým lídrom. Za týmto účelom vytvorila Európsku dátovú stratégiu (European data strategy), ktorá má postupne umožniť vytvorenie jednotného trhu s údajmi a ich voľný pohyb v rámci celej EÚ (a to vo verejnej ako i v súkromnej sfére).[1]

Súdny dvor potvrdil pokutu vo výške 2,4 miliardy eur, ktorá bola spoločnosti Google uložená za to, že zneužívala svoje dominantné postavenie tým, že zvýhodňovala svoju vlastnú službu porovnávania produktov. Odvolanie, ktoré podali spoločnosti Google a Alphabet bolo zamietnuté

V roku 2017 Komisia uložila spoločnosti Google pokutu vo výške zhruba 2,4 miliardy za to, že táto spoločnosť zneužívala svoje dominantné postavenie na viacerých vnútroštátnych trhoch s internetovým vyhľadávaním tým, že v porovnaní s konkurenčnými službami zvýhodňovala svoju vlastnú službu porovnávania produktov. Keďže Všeobecný súd v podstate…

ESG ako konkurenčná výhoda: Prečo je dôležité konať teraz

Svet sa čoraz viac sústreďuje na klimatické zmeny, spoločenské výzvy a transparentné podnikanie. Pojem ESG – environmentálne, sociálne a riadiace faktory – sa tak stal neoddeliteľnou súčasťou strategického plánovania každého úspešného podnikania. Udržateľné podnikanie už dávno nie je len otázkou reputácie alebo plnenia regulačných povinností, ale…

Udalosti uplynulého týždňa

Výsledky auditu krízového riadenia majú byť známe v roku 2025 | Slovensko chce rokovať s EK o opravách Správy o stave právneho štátu | Aliancia sektorových rád: Zákon o vzdelávaní dospelých prináša inovácie | PS kritizuje neúspešné odvolávanie M. Šimkovičovej a B. Suska | Polícia obvinila viacero ľudí z poškodzovania finančných záujmov…

Finančná správa od 1. novembra 2024 zavádza nový automatizovaný systém vývozu

Finančná správa informuje odbornú verejnosť o nasadení nového automatizovaného systému vývozu (AES) do produkčnej prevádzky, ktoré je naplánované v podmienkach Slovenskej republiky na 1. november 2024.

Presun povinností pri plánovaní nástupníctva v rodinnej firme

Nástupníctvo v rodinných firmách je často sprevádzané ťažkými úlohami, z ktorých mnohé sú pre vedenie firiem zaťažením a nemusia priamo súvisieť so strategickými otázkami o raste firmy. Postupné odovzdávanie firmy znamená pre vedenie aj naliehavosť určiť presun povinností, najmä v oblasti operatívy, aby malo vedenie firmy možnosť naplno sa venovať…

Spoločná zahraničná a bezpečnostná politika (SZBP): Súdny dvor objasňuje rozsah právomoci súdov Únie

V tomto rámci má Súdny dvor právomoc posudzovať zákonnosť aktov alebo opomenutí, ktoré priamo nesúvisia s politickými alebo strategickými rozhodnutiami patriacimi do pôsobnosti tejto politiky, alebo ich vykladať

NIS 2: Likvidačné sankcie a rozšírený okruh povinných osôb. Koho sa zmeny týkajú?

Právny rámec v oblasti kybernetickej bezpečnosti uvedený do Európskej únie Smernicou NIS1 a nariadením Európskeho parlamentu a Rady č. 2019/881 (akt o kybernetickej bezpečnosti) boli aktualizované smernicou NIS 22, ktorá nadobudla účinnosť v roku 2023. Pôvodná smernica NIS bola do právneho poriadku Slovenskej republiky transponovaná zákonom č.

Udalosti uplynulého týždňa

Rezort kultúry: Novela zákona nezavádza pokuty voči bežným ľuďom | Ústavný súd odmietol sťažnosti R. Fica a R. Kaliňáka v kauze Súmrak | Prezident SR prijal poverovacie listiny od nových veľvyslancov | Rezort vnútra: Pre bezpečnosť na školách je dôležité aj vzdelávanie | Správa o boji proti obchodovaniu s ľuďmi vyčíta SR mierne tresty | Vláda…

Záväzné daňové stanoviská: Súdny dvor zrušil rozsudok Všeobecného súdu týkajúci sa záväzných daňových stanovísk, ktoré Írsko vydalo v prospech spoločnosti Apple

Súdny dvor s konečnou platnosťou rozhodol v spore a potvrdil rozhodnutie Európskej komisie z roku 2016: Írsko poskytlo spoločnosti Apple protiprávnu pomoc, ktorú je tento štát povinný vymáhať

Akt o kybernetickej odolnosti: Rada prijala nový právny predpis o bezpečnostných požiadavkách na digitálne produkty

Rada prijala nový právny predpis o požiadavkách na kybernetickú bezpečnosť produktov s digitálnymi prvkami s cieľom zabezpečiť, aby produkty, ako sú pripojené domáce kamery, chladničky, televízory a hračky, boli už pred uvedením na trh bezpečné (akt o kybernetickej odolnosti). Cieľom tohto nového nariadenia je vyplniť medzery, objasniť prepojenia…

Notár neporušuje sankcie voči Rusku, keď osvedčuje predaj nehnuteľnosti, ktorá patrí ruskej spoločnosti nezapísanej na zozname

Notár svojím osvedčením neposkytuje právne poradenské služby, ale koná nezávisle a nestranne v rámci úlohy, ktorú mu zveril štát

Elektronické podvody a ich úskalia, ako to rieši nová navrhovaná právna úprava a prečo je to krok späť pre ochranu spotrebiteľa?

V tomto článku sa zameriame konkrétne na návrh Nariadenia o platobných službách na vnútornom trhu a o zmene nariadenia (EÚ) č. 1093/2010, ktoré uzrelo svetlo sveta ako časť súboru návrhov týkajúcich sa digitálnych platobných služieb v Európe, (ďalej len „Nariadenie“). Prostredníctvom týchto iniciatív sa Komisia snaží o modernizáciu a úpravu…

Udalosti uplynulého týždňa

Projekt bezpečnosti škôl by mohol byť hotový do konca septembra 2025 | Rezort spravodlivosti chce zachrániť aspoň časť peňazí z plánu obnovy | M. Chalupkovi dočasne pozastavili výkon funkcie sudcu | M. Kolíková: Plán obnovy v oblasti justície je ohrozený | Trestný rozkaz voči Petrovi K. bol podľa jeho obhajcu vydaný nezákonne | ÚHP odporúča…

Spotrebiteľ, ktorý si objednal cestu do zahraničia, môže žalovať organizátora zájazdov na súde v mieste svojho bydliska

Platí to aj v prípade, že spotrebiteľ aj organizátor zájazdov majú bydlisko alebo sídlo v rovnakom členskom štáte

Pravidlá určenia výpovednej doby v ľudskej reči

Už ste sa niekedy pokúšali určiť dĺžku výpovednej doby? Časový úsek, ktorý pri skončení pracovného pomeru výpoveďou musí zamestnanec ešte zotrvať u zamestnávateľa (t. j. výpovedná doba), je uvedený v § 62 Zákonníka práce (ďalej len „ZP”) pomerne zložitým spôsobom. Ani na tretie či štvrté prečítanie nie je tejto právnej úprave také ľahké…

DEAL MONITOR

Prinášame vám prehľad významných mandátov popredných advokátskych kancelárií.