Spravodajstvo

Ambasáda USA neplní dohodnuté podmienky zo zmluvy s mestom

(TASR) Veľvyslanectvo USA v Bratislave doteraz nesplnilo dohodnuté podmienky uvedené v zmluve o predĺžení nájmu mestských pozemkov pred budovou veľvyslanectva. Pred sídlom americkej ambasády to dnes na tlačovej konferencii povedal poslanec mestskej časti Bratislava – Staré Mesto Martin Borguľa (SMER-SD).

MZV: Slovensko zašle Palestíne 20.000 eur ako finančnú humanitárnu pomoc

(TASR) V súvislosti so zhoršujúcou sa humanitárnou situáciou v pásme Gazy rozhodol šéf slovenskej diplomacie Miroslav Lajčák o poskytnutí humanitárnej pomoci pre Palestínu.

PREMIÉR: Slovensko poškodzujú tak sankcie EÚ voči Rusku, ako aj ruské voči únii

(TASR) Slovenskú republiku poškodzujú tak sankcie Európskej únie voči Rusku, ako aj sankcie Ruska voči únii. Uviedla to hovorkyňa predsedu vlády Beatrice Szabóová v reakcii na vyjadrenia opozície, ktorá kritizovala premiéra Roberta Fica (Smer-SD) za jeho sobotňajšie vyjadrenia (9.8.).

Poslanci preveria hospodárenie Matice slovenskej koncom augusta

(TASR) Poslanci z parlamentného kultúrneho výboru pôjdu na prieskum do Matice slovenskej koncom augusta (27. - 28.8.). Členov výboru zaujíma hospodárenia inštitúcie. O termíne informoval TASR Jozef Viskupič z OĽaNO, ktorý prieskum inicioval.

O viac ako desatinu vyššia cena nad rámec zmluvy je neplatná

(TASR) Zvýšenie ceny tovaru alebo služby o viac ako desať percent nad rámec dohodnutý v zmluve je považované za neprijateľnú podmienku, a teda neplatné. „Takéto zvýšenie ceny zákon explicitne uvádza ako neprijateľnú podmienku a sankcionuje ju absolútnou neplatnosťou. V takom prípade spotrebiteľ musí mať právo odstúpiť od zmluvy,“ povedala pre…

NRSR: Poslanci pôjdu na prieskum do Matice slovenskej v septembri

(TASR) Poslanci Národnej rady SR z parlamentného výboru pre kultúru a médiá vykonajú 27.-28. septembra poslanecký prieskum v sídle Matice slovenskej v Martine. S termínom súhlasil aj predseda Matice Marián Tkáč. Informoval o tom dnes poslanec Jozef Viskupič (OĽaNO), ktorý akciu ešte v júli inicioval.

ÚVZ: Úrad monitoruje vývoj epidémie eboly, špeciálne opatrenia zatiaľ netreba

(TASR) Slovensko nemusí v súvislosti s vyhlásením stavu medzinárodnej pohotovosti v dôsledku epidémie eboly v západnej Afrike prijímať špeciálne opatrenia napríklad v podobe kontrol na letiskách. "Odporúčania Výboru pre núdzové situácie podľa Medzinárodných zdravotných predpisov sa týkajú predovšetkým krajín, ktoré sú „postihnuté“ vírusovým…

POLICAJNÍ EXPREZIDENTI: Tibor Gašpar by mal vydržať čo najdlhšie

(TASR) Súčasný policajný prezident Tibor Gašpar vykonáva svoju prácu dobre, je dobrý komunikátor a mal by vo funkcii vydržať čo najdlhšie, aby mohol naplniť svoje ciele a zámery, zároveň by nemal poľaviť v boji s organizovaným zločinom, či dokonca by mal sprísniť niektoré opatrenia v tomto boji.

ÚS SR: Pre opakované prieťahy niektoré súdne spory trvajú viac ako 20 rokov

(TASR) Ústavný súd Slovenskej republiky (ÚS SR) konštatoval v prvom polroku 2014 v desiatich nálezoch opakované porušenie základného práva sťažovateľov na prerokovanie veci bez zbytočných prieťahov.

MS SR: Viac ako polovica žiadostí v zmysle infozákona pochádza od väzňov

(TASR) Slovenskí väzni obľubujú dopisovanie si so štátom. Viac ako polovica žiadostí v zmysle zákona o slobodnom prístupe k informáciám, ktoré tento rok prijalo ministerstvo spravodlivosti, pochádza práve od nich.

R. SULÍK: Keď je zle, platy sudcov nemôžu byť tabu

(TASR) Rozhodnutie vládnej koalície v roku 2010 znížiť platy ústavných činiteľov a pracovníkov vo verejnom sektore bolo dôsledkom vysokého verejného deficitu, ktorý zanechala občanom Ficova vláda. Pokiaľ by vláda Ivety Radičovej nevyslala jasný signál, že k zníženiu deficitu pristupuje s maximálnou zodpovednosťou, mohlo sa Slovensku čoskoro stať…

R. ONDREJCSÁK: S koncom operácie ISAF možno očakávať zvyšovanie napätia

(TASR) Počet konfliktov a napätie môže s blížiacim sa koncom operácie ISAF v Afganistane narastať. Afganské ozbrojené sily nie sú úplne pripravené zabezpečiť a garantovať bezpečnosť v celej krajine. Pre TASR to uviedol riaditeľ Centra pre európske a severoatlantické vzťahy (CENAA) Róbert Ondrejcsák.

Štátny tajomník P. Burian rokoval s novozélandskou veľvyslankyňou

(TASR) O rozšírení a zintenzívnení spolupráce Slovenskej republiky a Nového Zélandu hovoril dnes štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Peter Burian s veľvyslankyňou Nového Zélandu v SR so sídlom vo Viedni Deborah Geelsovou.

ÚŠP odmieta opätovne uvádzané nepravdivé a zavádzajúce tvrdenia uverejnené 7. 8. 2014 týždenníkom Trend v článku "Ficova vláda: druhá ako prvá" redaktora Mariána Leška

(TASR-OTS) K tvrdeniam súvisiacim s trestnou vecou, v ktorej sú v súčasnosti obžalovaní S. S. a A. S., chceme uviesť, že 22. 5. 2014 bolo začaté trestné stíhanie vo veci pre podozrenie z korupcie funkcionárom okresnej organizácie strany SMER pre trestný čin prijímania úplatku, pričom vyšetrovanie prebieha plynulo a doposiaľ nebolo ukončené, preto…

Úrad vlády vyplatil na menšinovú kultúru viac ako dva milióny eur

(TASR) Úrad vlády SR (ÚV SR) a Úrad splnomocnenca vlády SR pre národnostné menšiny k dnešnému dňu vyplatil už 2.021.100 eur pre 416 žiadateľov na 745 projektov dotačného programu Kultúra národnostných menšín 2014. TASR o tom informoval Tlačový odbor ÚV SR.

GP SR: Vyšetrovanie kauzy odpočúvania novinárov VOP trvá neprimerane dlho

(TASR) Vyšetrovanie v kauze odpočúvania novinárov Vojenským obranným spravodajstvom (VOP), ktorú má na stole Generálna prokuratúra (GP) SR, trvalo neprimerane dlho. K tomuto zisteniu dospel námestník generálneho prokurátora pre trestný úsek Peter Šufliarsky, ktorý urobil analýzu v tejto trestnej veci.

SIS: Neodporúča cestovať do regiónov na východe a juhu Ukrajiny

(TASR) Slovenská informačná služba (SIS) upozorňuje a varuje občanov SR pred vycestovaním do niektorých nepokojných oblastí so zvýšenými bezpečnostnými rizikami.

Možnosť občana podať žalobu v mene štátu by zaplavila súdy

(TASR) Priznanie možnosti súkromnej osobe podať žalobu v mene štátu za škodu spôsobenú verejným funkcionárom by zaplavilo súdy a využívalo by sa to v politickom boji. Pre TASR to dnes uviedol poslanec a člen Ústavnoprávneho výboru NR SR Anton Martvoň (Smer-SD) v reakcii na návrh zákona od OĽaNO, ktorým sa má zaviesť hmotná zodpovednosť verejných…

NR SR: OĽaNO žiada hmotnú zodpovednosť funkcionárov za škody štátu

(TASR) Poslancov Národnej rady SR opäť zamestná téma zavedenia hmotnej zodpovednosti verejných funkcionárov za škodu spôsobenú štátu. Za posledné roky sa takýto návrh v rôznych obmenách objavil viackrát, schválený však nebol. S návrhom zákona o zodpovednosti za škodu spôsobenú štátu teraz prichádzajú poslanci OĽaNO. Právnou normou sa bude…

T. GAŠPAR: Myslím si, že tretia zbraňová amnestia má svoj význam

(TASR) Policajný prezident SR Tibor Gašpar si myslí, že ohlasovaná, v poradí tretia zbraňová amnestia má svoj význam.