Spravodajstvo

Minister M. Lajčák bude v Bruseli viesť delegáciu SR na rokovaniach ministrov zahraničných vecí členských štátov NATO

(TASR) Podpredseda vlády a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Miroslav Lajčák bude v utorok a stredu (24. – 25. júna 2014) viesť v Bruseli slovenskú delegáciu na rokovaniach ministrov zahraničných vecí členských štátov severoatlantickej aliancie.

NRSR: Počet žiadostí o sprístupnenie dokumentov ÚPN výrazne stúpol

(TASR) Ústav pamäti národa (ÚPN) dostal minulý rok 205 žiadostí fyzických osôb o sprístupnenie dokumentov po bývalých bezpečnostných zložkách štátu z obdobia rokov 1939 až 1989. V porovnaní s rokom 2012 je to nárast až o 88 percent. Vyplýva to z Výročnej správy ÚPN za rok 2013, ktorú majú na stole poslanci Národnej rady (NR)…

Prezident A. Kiska bude osobne hovoriť s kandidátmi na sudcov ÚS SR

(TASR) Prezident Andrej Kiska chce osobne spoznať kandidátov na sudcov Ústavného súdu (ÚS) SR. Zúčastní sa preto rozhovorov, ktoré s nimi bude viesť jeho poradný výbor. Uviedol to dnes v diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12.

A. KISKA: Chcem navštíviť každý slovenský región a rozprávať sa s ľuďmi

(TASR) Prvá pracovná návšteva prezidenta Slovenskej republiky Andreja Kisku v metropole východného Slovenska smerovala do regionálneho pracoviska Kancelárie prezidenta (KP) SR v Košiciach na Hviezdoslavovej ulici.

M. LAJČÁK: Je dôležité udržiavať dialóg medzi rôznymi kultúrami a filozofiami

(TASR) S krajinami islamského sveta chceme mať dobré vzťahy založené na vzájomnom porozumení, a súčasne sme pripravení im odovzdávať skúsenosti z našej transformácie – taká bola hlavná myšlienka dnešného (20. júna 2014) pracovného obeda podpredsedu vlády a ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslava Lajčáka s veľvyslancami…

PREZIDENT: Dajte mi aspoň sto dní

(TASR) Prezident SR Andrej Kiska dnes po prvý raz vo funkcii hlavy štátu navštívil Banskú Bystricu. Stretnutie s onkologicky chorými deťmi, ktoré sú hospitalizované v Detskej fakultnej nemocnici s poliklinikou, bolo pre neho emotívne.

Stanovisko proti previerkam už popísalo vyše 500 sudcov

(TASR) Stanovisko iniciované sudcami z bratislavského Krajského súdu (KS) proti zavedeniu sudcovských previerok podpísalo už viac ako 500 z vyše 1300 slovenských sudcov. TASR o tom informovala sudkyňa Katarína Javorčíková z KS v Bratislave.

MZV: Šéfovia diplomacií EÚ sa budú na zasadnutí v Luxemburgu zaoberať Ukrajinou

(TASR) Šéfovia diplomacií Európskej únie sa budú v pondelok 23. júna v Luxemburgu na svojom pravidelnom zasadnutí venovať vývoju situácie na Ukrajine. Za Slovensko sa na rokovaní zúčastní minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák. TASR o tom informoval tlačový odbor MZV.

Zahraničnému výboru sa predstavili traja noví slovenskí veľvyslanci

(TASR) Trojica nových slovenských ambasádorov na dnešnom zasadnutí Zahraničného výboru Národnej rady SR odprezentovala zameranie činnosti svojich veľvyslanectiev.

Niektoré MVO odmietajú aktuálnu podobu celoštátnej stratégie ľudských práv

(TASR) Zástupcovia niektorých mimovládnych organizácií (MVO) odmietajú aktuálnu podobu celoštátnej stratégie ľudských práv, ktorá je do dnešného dňa v medzirezortnom pripomienkovom konaní. MVO na dnešnej tlačovej konferencii informovali, že k stratégii zaslali viac ako stovku pripomienok.

Hlavnou témou rokovania ministrov Salzburského fóra bola Ukrajina

(TASR) Situácia na Ukrajine bola jednou z hlavných tém rokovania ministrov vnútra a štátnych tajomníkov Salzburského fóra dnes v Modre-Harmónii. Zástupcovia jednotlivých krajín sa dohodli, že s okamžitou platnosťou si budú každý týždeň vymieňať informácie o migrácii na hraniciach.

MZVaEZ SR: Minister M. Lajčák pozitívne ocenil aktivity Výskumného centra SFPA

(TASR) Za účasti podpredsedu vlády a ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Miroslava Lajčáka sa dnes (19. júna 2014) uskutočnilo zasadnutie Správnej rady Výskumného centra Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku (SFPA).

Taliansky veľvyslanec predstavil P. Javorčíkovi priority predsedníctva v Rade EÚ

(TASR) Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Peter Javorčík prijal dnes (18. júna 2014)talianskeho veľvyslanca Roberta Martiniho. Stretnutie malo za cieľ informovať o prioritách talianskeho predsedníctva v Rade EÚ, ktoré od 1. júla preberie túto štafetu na šesť mesiacov od Grécka.

Vyhlásenie verejnej ochrankyne práv k 1. výročiu policajného zásahu v Moldave nad Bodvou

Ani rok po policajnom zásahu v Moldave nad Bodvou mi zodpovedné orgány verejnej správy neoznámili prijatie opatrení, ktoré by zabránili podobným postupom zasahujúcim do základných práv a slobôd ľudí na Slovensku. Vyjadrujem hlboké znepokojenie nad touto situáciou, pretože ani len navrhované opatrenia, ktoré si nevyžadovali legislatívne zmeny, iba…

Prezident odvolal troch členov Súdnej rady, vymenoval Kľučku, Vozára a Berthotyovú

(TASR) Prezident Andrej Kiska odvolal troch členov Súdnej rady SR, Máriu Bujňákovú, Gabrielu Šimonovú a Eduarda Barányho. Na ich miesta vymenoval bývalého sudcu Ústavného súdu (ÚS) SR Jána Kľučku, bývalého člena Súdnej rady SR a vedeckého pracovníka Slovenskej akadémie vied (SAV) Jozefa Vozára a sudkyňu Najvyššieho súdu (NS) SR Elenu Berthotyovú.

M. Lajčák predložil stratégiu ľudských práv výboru NR SR z vlastnej iniciatívy

(TASR) Výhrady k pripravenej verzii celoštátnej stratégie ľudských práv, ktorá sa nachádza v pripomienkovom konaní, vyjadril v mene KDH jej predseda Ján Figeľ. Ten sa dnes stretol s ministrom zahraničných vecí Miroslavom Lajčákom, ktorý je z titulu predsedu ľudskoprávnej rady vlády gestorom vypracovania stratégie.

MVO žiadajú nového prezidenta o otvorenosť v prípade témy ľudských práv

(TASR) Prezident zvolený v priamej voľbe má mimoriadne silný mandát na to, aby na stretnutiach s predstaviteľmi štátov, ktoré ľudské práva porušujú, o týchto veciach hovoril. Sú o tom presvedčení zástupcovia mimovládnych organizácií (MVO), ktorí v otvorenom liste žiadajú nového prezidenta SR Andreja Kisku, aby pri rokovaniach so zahraničnými…

PREZIDENT: A. Kiska podpísal prvý zákon, odobril nové pravidlá pre voľby

(TASR) Prezident SR Andrej Kiska podpísal svoj prvý zákon vo funkcii hlavy štátu. Svojím podpisom v utorok (17.6.) odobril nové pravidlá pre voľby obsiahnuté vo volebných zákonoch z dielne ministra vnútra Roberta Kaliňáka (Smer-SD), ktoré parlament schválil 29. mája. TASR o tom dnes informovala kancelária prezidenta.

SÚDNA RADA: Nová voľba predsedu NS SR sa uskutoční 16. septembra

(TASR) Predseda Súdnej rady Slovenskej republiky Štefan Harabin vyhlásil novú voľbu predsedu Najvyššieho súdu Slovenskej republiky, ktorá sa bude konať 16. septembra 2014 od 14.00 h v Spišských Hanušovciach. Informovala o tom Kancelária predsedu NS SR.

MZV robí opatrenia na zaistenie bezpečnosti pracovníkov veľvyslanectva v Iraku

(TASR) Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR realizuje opatrenia na zaistenie bezpečnosti pracovníkov slovenského veľvyslanectva v Bagdade. TASR to potvrdil hovorca ministerstva Boris Gandel.