Spravodajstvo

NRSR: Ústavná ochrana vývozu slovenskej vody prešla do druhého čítania

(TASR) Zámer, aby sa Ústava SR rozšírila o zákaz vývozu vody zo Slovenska, má zatiaľ dostatočnú podporu pléna. Za posunutie právnej normy do druhého čítania dnes hlasovalo 83 poslancov. Pri definitívnom hlasovaní však bude potrebných aspoň 90 hlasov, ktoré Smer-SD bez opozície nemá. Opozícia sa na protest proti vyradeniu jej návrhov z programu…

Ústavný súd pozastavil účinnosť článkov zákona o vzdelanostnom cenze

(TASR) Ústavný súd (ÚS) Slovenskej republiky dnes pozastavil účinnosť sporných článkov zákona o podmienkach výkonu volebného práva - takzvaný vzdelanostný cenzus, a návrh skupiny 35 poslancov NR SR na začatie konania v tejto veci prijal na ďalšie konanie. TASR o tom informovala hovorkyňa ÚS Anna Pančurová.

Vládu bude v Súdnej rade SR zastupovať advokát Ján Havlát

(TASR) Novým zástupcom vlády v Súdnej rade SR bude Ján Havlát. O jeho vymenovaní dnes rozhodol kabinet. Členom najvyššieho samosprávneho orgánu slovenskej justície sa stane od štvrtka (11.9.).

VLÁDA: Dnes vymenila štyroch štátnych tajomníkov

(TASR) Štátnym tajomníkom rezortu financií je oddnes Radko Kuruc, doterajší šéf komunikácie a poradca ministra Petra Kažimíra. Návrh na jeho vymenovanie do funkcie dnes na svojom rokovaní schválila vláda SR. Kuruc v minulosti okrem iného radil vtedajšiemu guvernérovi Národnej banky Slovenska Ivanovi Šramkovi.

PREZIDENT: Vymenoval ďalších nových veľvyslancov

(TASR) Prezident SR Andrej Kiska dnes vymenoval ďalších nových slovenských veľvyslancov v zahraničí. Informovala o tom kancelária prezidenta na oficiálnej internetovej stránke.

Smer vyradil 10 opozičných návrhov, opozícia hovorí o porušení ústavy

(TASR) Vládny Smer-SD vyradil z programu schôdze 10 opozičných návrhov zákonov, zväčša ústavných. Tvrdí, že sú súčasťou kampane pred novembrovými komunálnymi voľbami. O vyradenie návrhov požiadala šéfka klubu Smeru-SD Jana Laššáková. Chce, aby sa o návrhoch mohlo rokovať až po komunálnych voľbách. Opozícia hovorí o pošliapavaní demokracie a…

Najvyšší súd SR dal pri predaji akcií BVS za pravdu mestu Senica

(TASR) Najvyšší súd (NS) SR potvrdil, že mesto Senica pri predaji svojich akcií v Bratislavskej vodárenskej spoločnosti (BVS), a. s., postupovalo v súlade so zákonom. Skončil sa tak tri rok trvajúci spor o ich predaji mestu Skalica, ktorý napadli aktivisti odvolávajúci sa na nehospodárne nakladanie s majetkom mesta.

Zmeny v justícii vytvárajú predpoklady pre zvýšenie kvality budúcich sudcov

(TASR) Návrh zmien v justícii, medzi ktorými je opätovné zavedenie justičných čakateľov či zmeny vo výberových komisiách, vytvára predpoklady pre zvýšenie kvality budúcich sudcov za súčasného zachovania systému výberových konaní. Tvrdí to Ministerstvo spravodlivosti pod vedením Tomáša Boreca (nominant Smer-SD) v reakcii na vyhlásenie exministerky…

NRSR: Eurovýbor prijal uznesenie k Ukrajine bez zmienky o sankciách voči Rusku

(TASR) Poslanci Smeru-SD dnes na zasadnutí parlamentného výboru pre európske záležitosti nezahlasovali za uznesenia týkajúce sa ozbrojeného konfliktu na Ukrajine, ktoré predložil predseda SDKÚ-DS a člen výboru Pavol Frešo. S textom súhlasili až po tom, ako ho pozmenil predseda výboru Ľuboš Blaha (Smer-SD).

NRSR: Výbor prerokuje odvolanie Dušana Čima zo Súdnej rady SR

(TASR) Ústavnoprávny výbor NR SR má na stole návrh na odvolanie Dušana Čima zo Súdnej rady SR, ktorý predložila podpredsedníčka Národnej rady (NR) SR Jana Laššáková (Smer-SD). Zaoberať sa ním bude už v utorok (9.9.). O odvolaní Čima definitívne rozhodne plénum.

M. LAJČÁK: Dialóg s Rakúskom si zachováva kontinuitu a trvalo vysokú intenzitu

(TASR) Podpredseda vlády a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Miroslav Lajčák prijal dnes (8. septembra 2014) mimoriadneho a splnomocneného veľvyslanca Rakúskej republiky na Slovensku Josefa Markusa Wuketicha pri príležitosti ukončenia jeho diplomatickej misie. Obaja partneri skonštatovali vysokú úroveň…

L. ŽITŇANSKÁ: Justícia bola pre R. Fica prioritou len pol roka

(TASR) Justícia bola pre premiéra Roberta Fica (Smer-SD) prioritou len pol roka počas jeho prezidentskej kampane. Myslí si to podpredsedníčka strany Most-Híd Lucia Žitňanská. Podľa nej to dokazuje aj vládna novela zákona o Justičnej akadémii.

MZ SR: Ministerstvo chce zaviesť poriadok do poplatkov, predložilo novelu zákona

(TASR) Vypísanie receptu, potvrdenie priepustky do práce pri ošetrení, objednanie na prednostné vyšetrenie, ak lekár pacientovi nedá termín do piatich dní - v týchto prípadoch by lekári v ambulanciách už čoskoro nemali vyberať poplatky. Ministerstvo zdravotníctva dnes predkladá do medzirezortného pripomienkového konania návrh novely zákona o…

NRSR: A. Hlina chce environmentálneho ombudsmana a zmeny v určovaní otcovstva

(TASR) Nezaradený poslanec Národnej rady SR Alojz Hlina chce, aby na ochranu životného prostredia dozeral aj environmentálny ombudsman. Zriadenie tejto funkcie navrhuje v novele zákona o ochrane prírody.

MV SR: Zákon o občianstve pripravil o slovenský pas za vyše štyri roky 886 ľudí

(TASR) Zákon o štátnom občianstve pripravil za vyše štyri roky (od 17.7.2010 do 5.9.2014) o slovenský pas 886 ľudí. Najviac z nich (333) stratilo slovenské občianstvo pre prijatie českého. Vyplýva to zo štatistík Ministerstva vnútra SR.

PREMIÉR: Predseda EK má záujem mať M. Šefčoviča čo najbližšie pri sebe

(TASR) Predseda Európskej komisie (EK) má záujem mať slovenského nominanta na eurokomisára Maroša Šefčoviča pri sebe čo najbližšie. Myslí si to premiér Robert Fico (Smer-SD) odvolávajúc sa na silu Šefčovičovej osobnosti.

A. KISKA: Niet pochýb o tom, že na Ukrajine bojujú ruskí vojaci

(TASR) V prípade ukrajinskej krízy neexistuje podľa prezidenta SR Andreja Kisku pravda niekde uprostred. "Je jasné a nie sú žiadne pochybnosti o tom, že dnes na východe Ukrajiny bojujú ruskí vojaci," povedal po skočení summitu NATO vo waleskom Newporte.

MS SR: T. Borec dal preveriť, či sa bývalý sudca nedopustil trestného činu

(TASR) Nečinnosťou bývalého bratislavského sudcu Pavla D. došlo k premlčaniu trestného stíhania v 50 prípadoch. Informoval o tom dnes minister spravodlivosti Tomáš Borec s tým, že na Generálnu prokuratúru (GP) SR podal návrh na prešetrenie, či v tejto súvislosti nedošlo k spáchaniu trestného činu. Podľa ministra sa bývalý sudca mohol dopustiť…

Exekútori vyzývajú ľudí na komunikáciu písomnou formou

(TASR) Slovenská komora exekútorov upozorňuje občanov, aby na komunikáciu so súdnym exekútorom využívali listovú, faxovú alebo e-mailovú formu.

Sankcie sú trestom za zlyhanie európskej diplomacie

(TASR) Pretrvávajúce napätie na východnej Ukrajine a s tým spojená obchodná vojna medzi Európskou úniou (EÚ) a Ruskou federáciou je do značnej miery spôsobená zlyhaním európskej diplomatickej služby na čele s Catherine Ashtonovou. Dôsledky týchto pochybení budeme znášať ešte veľmi dlho aj v prípade, že sa konflikt časom podarí…