Spravodajstvo

Premiér Fico si vyhradzuje právo odmietnuť sankcie EÚ poškodzujúce Slovensko

(TASR) Predseda vlády SR Robert Fico si v mene svojho kabinetu vyhradzuje právo odmietnuť také návrhy na sankcie Európskej únie, ktoré by mohli poškodzovať národné záujmy Slovenska. Vyhlásil to po dnešnom mimoriadnom summite európskych lídrov v Bruseli s tým, že pred uvalením sankcií na Rusko v súvislosti s ukrajinskou krízou uprednostňuje…

SKE: Exekútori upozorňujú na podvodné e-maily

(TASR) Slovenská komora exekútorov (SKE) varuje občanov pred podvodnými e-mailami, ktoré vyzývajú na zaplatenie neexistujúcich pohľadávok z vymyslenej exekúcie. Ďalšie prípady týchto mailov sa v týchto dňoch opäť objavili v Českej republike i na Slovensku. Informovala o tom hovorkyňa SKE Stanislava Kolesárová.

Najvyšší kontrolný úrad SR k vyjadreniam spochybňujúcim jeho vážnosť

(TASR) - Vyhlásenie Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) Slovenskej republiky:

MZVaEZ SR: Odporúča zvážiť alebo odložiť cestu na Ukrajinu

(TASR) Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR vzhľadom na pretrvávajúcu napätú bezpečnostnú situáciu na Ukrajine odporúča slovenským občanom až do odvolania zrušiť alebo odložiť cestu do Doneckej a Luhanskej oblasti na východe Ukrajiny, kde prebieha operácia ukrajinských ozbrojených síl. Občanov SR, ktorí sa v týchto…

MZVaEZ SR: P. Burian prijal námestníčku ministra zahraničných vecí Bieloruska

(TASR) Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR Peter Burian prijal dnes námestníčku ministra zahraničných vecí Bieloruska Elenu Kupčinovú. E. Kupčinová pricestovala do Bratislavy pri príležitosti osláv 70. výročia Slovenského národného povstania, ktoré sa budú konať zajtra v Banskej…

Riešenie otázky ústavných sudcov má podľa P. Pašku nájsť prezident A. Kiska (2)

(TASR) Ak prezident Andrej Kiska nájde na ústavnej úrovni mechanizmus ako ďalej v prípade chýbajúcich ústavných sudcov, predseda parlamentu Pavol Paška (Smer-SD) ho bude rešpektovať. Povedal to pre TASR Paška.

MSSR: ESMO pokračuje podľa harmonogramu, ministerstvo už má elektronické náramky

(TASR) Ministerstvo spravodlivosti SR už dostalo potrebný hardvér k projektu Elektronického systému monitoringu osôb (ESMO). Podľa informácií z rezortu justície v súčasnosti prebieha inštalácia centrálnej časti ESMO, samotné monitorovacie zariadenia boli prekontrolované a sú pripravené na testovaciu prevádzku.

Národnú radu SR podľa A. Záborskej nezaujíma diskusia o novom zložení EK (2)

(TASR) Národná rada SR nejaví záujem o prebiehajúce rokovania o novom zložení Európskej komisie (EK). Myslí si to europoslankyňa Anna Záborská z KDH.

SÚDNA RADA: Boli doručené tri návrhy kandidátov na post predsedu NS SR

(TASR) Septembrovej voľby predsedu Najvyššieho súdu (NS) SR sa zúčastnia traja už známi kandidáti. Súdnej rade SR boli doposiaľ doručené tri návrhy kandidátov na post predsedu NS SR. Okrem bývalej podpredsedníčky NS Daniely Švecovej, sudcu tohto súdu Daniela Hudáka kandiduje aj ďalší sudca NS Ivan Rumana. TASR o tom dnes informovala Kancelária…

NRSR: P.Paška vyhlási voľbu šéfa NKÚ, keď bude známy kandidát, môže ich byť viac

(TASR) Predseda Národnej rady (NR) SR Pavol Paška (Smer-SD) vyhlási novú voľbu šéfa Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) až po tom, čo bude známy opozičný kandidát na tento post. Nebráni sa tomu, aby bolo aj viac opozičných uchádzačov, pokiaľ splnia podmienky. Vyplýva to z Paškových vyjadrení, ktoré poskytol TASR.

VLÁDA: Schválila delegáciu pre mimoriadne zasadnutie Európskej rady

(TASR) Delegáciu Slovenska, ktorá sa 30. augusta zúčastní na mimoriadnom zasadnutí Európskej rady, povedie predseda vlády Robert Fico. Zloženie delegácie vláda SR schválila na svojom dnešnom zasadnutí.

. Burian: Podporujeme smerovanie Gruzínska k integrácii do EÚ a NATO

(TASR) Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Peter Burian prijal v utorok (26. augusta) mimoriadneho a splnomocneného veľvyslanca Gruzínska so sídlom v Bratislave Alexandra Nalbandova.

Vysokoškolákov čakajú zmeny v sociálnych a motivačných štipendiách

(TASR) Ministerstvo školstva uskutočnilo zmeny v poskytovaní motivačných štipendií. Po prvý raz poskytlo v rámci rozpisu dotácií pre vysoké školy na rok 2014 finančné prostriedky na motivačné štipendiá pre vybrané odbory. Zmeny začnú platiť od nového akademického roka.

JUSTÍCIA: Súdna rada SR sa pre plošné previerky sudcov obráti na Ústavný súd SR

(TASR) Súdna rada SR sa obráti na Ústavný súd SR, aby posúdil, či plošné preverovanie sudcovskej spôsobilosti je v súlade s Ústavou SR. Potvrdil to dnes jej podpredseda Ján Vanko.

Delegácie na oslavách SNP uvíta prezident, polícia bude v strehu

(TASR) Na oslavách 70. výročia SNP v Banskej Bystrici, ktorých hlavná časť bude 29. augusta pod Pamätníkom SNP, organizátori očakávajú účasť minimálne 10.000 ľudí. Podľa riaditeľa Múzea SNP Stanislava Mičeva je to ich obvyklá návštevnosť po minulé roky. Účasť už potvrdili zástupcovia 36 veľvyslanectiev, napríklad aj zo Saudskej Arábie, Brazílie či…

PREZIDENT: Vymenoval sedem sudcov, vymenovanie jednej kandidátky pozastavil

(TASR) Prezident Andrej Kiska dnes vymenoval sedem kandidátov za sudcov bez časového obmedzenia. Ešte predtým oznámil, že kandidátku Juditu Gabonaiovú Hrenčukovú za sudkyňu zatiaľ nevymenuje pre vážne pochybnosti o objektívnom prístupe výberovej komisie vo výberovom konaní, v ktorom uspela.

Skoro polovica pozmeňujúcich návrhov prichádza tesne pred schválením zákona

(TASR) Takmer polovica pozmeňujúcich návrhov k zákonom (48 percent) prichádza k poslancom v deň alebo deň pred schválením zákona. Upozorňuje na to vo svojej analýze Robert Kičina z Podnikateľskej aliancie Slovenska, podľa ktorého to znemožňuje verejnú kontrolu.

PREZIDENT: L. Kurilovskú vymenuje za rektorku Akadémie Policajného zboru

(TASR) Prezident Andrej Kiska vymenuje Luciu Kurilovskú za rektorku Akadémie Policajného zboru v Bratislave. Urobí tak v stredu 27. augusta. Informovala o tom dnes Kancelária prezidenta SR.

NR SR: OĽaNO navrhuje zmraziť platy ústavným činiteľom

(TASR) Poslanci NR SR z klubu OĽaNO navrhujú zmraziť platy ústavným činiteľom. A to až dovtedy, kým Slovensko nebude hospodáriť bez deficitu. Parlament by sa mal ich návrhom novely zákona o platových pomeroch niektorých ústavných činiteľov SR zaoberať na septembrovej schôdzi.

Bezplatnú poradňu Slovenskej komory exekútorov využilo za rok vyše 700 občanov

(TASR) Bezplatná poradňa Slovenskej komory exekútorov (SKE) pomohla za rok svojej existencie 734 občanom, ktorí sa dostali do exekúcie. Najčastejšie sa zaujímali o možnosti právnej ochrany v exekúcii či o formu komunikácie s exekútorom. TASR o tom informovala hovorkyňa SKE Stanislava Kolesárová.