Spravodajstvo

NRSR: Poslanci odobrili platenie úrokov z omeškaného súdom vymeraného výživného

(TASR) Zo zameškaného súdom vymeraného výživného sa budú od 15. júna platiť úroky. Vyplýva to z novely zákona o rodine z dielne poslancov vládneho Smeru-SD Antona Martvoňa, Otta Brixiho, Daniela Duchoňa a Anny Vittekovej, ktorú dnes 144 hlasmi schválila snemovňa NR SR. Úroky majú začať nabiehať už prvý deň po dátume splatnosti…

NRSR: Stíhaní v iných európskych štátoch budú môcť na súd čakať doma

(TASR) Trestne stíhaní v iných štátoch Európskej únie (EÚ) budú môcť do začiatku súdneho procesu čakať pod dohľadom vo svojom domovskom štáte, a nie vo väzbe. Predpokladá to zákon o odovzdávaní, uznávaní a výkone rozhodnutí o opatreniach dohľadu ako náhrade väzby v Európskej únii, ktorý dnes Národná rada (NR) SR schválila. Ide o aplikáciu…

NRSR: Drogovo závislí dostanú druhú šancu, tresty za drogy sa znížia

(TASR) Drogovo závislí dostanú druhú šancu. Poslanci dnes totiž schválili novelu Trestného zákona, ktorá znižuje dolnú hranicu trestnej sadzby pri drogovej trestnej činnosti zo štyroch na tri roky. Po novom teda tí, ktorí nie sú dílermi, nebudú musieť ísť do väzenia, budú môcť dostať podmienku a probačný dohľad.

NR SR: Podľa Poliačika by sa pre 300 pracovných miest nemalo šliapať po Ústave

(TASR) Poslanecká novela zákona týkajúca sa významných investícií by sa mala z rokovania parlamentu stiahnuť a vrátiť na dopracovanie. Nie však predkladateľom, teda poslancom Smeru-SD, ale samotnej vláde. Až kabinet by ho mal pripraviť a po riadnom pripomienkovaní predložiť plénu. Vyhlásil to v závere piateho rokovacieho dňa 19. schôdze Národnej…

T. BOREC: Štát musí chrániť zdravie svojich občanov

(TASR) Štát musí chrániť zdravie svojich občanov. V diskusii k zavedeniu trestnoprávnej zodpovednosti zdravotníkov to vyhlásil minister spravodlivosti Tomáš Borec (nominant Smeru-SD). Reagoval na kritiku opozície, ktorá tvrdí, že toto opatrenie kriminalizuje zdravotníkov. Borec to odmieta.

POLITIKA: Poslanci schválili skorší termín volieb do EP, voliť sa má v máji

(TASR) Voľby do Európskeho parlamentu (EP) by sa mali uskutočniť od 22. do 25. mája a nie v pôvodne plánovanom termíne od 5. do 8. júna 2014. Vyplýva to z uznesenia, ktoré dnes schválil EP. TASR o tom informovala Soňa Miháliková Mellak z Informačnej kancelárie EP na Slovensku.

OPOZÍCIA: Novela o ÚS je zneužitím práva na politický účel

(TASR) Novela zákona o organizácii Ústavného súdu (ÚS) SR, ktorá umožní, aby v kauze Jozefa Čentéša rozhodoval aj vylúčený ústavný sudca, je zneužitím práva na politický účel a neprípustný zásah politickej moci do konania pred ÚS. Na dnešnej tlačovej konferencii to vyhlásila predsedníčka poslaneckého klubu SDKÚ-DS Lucia Žitňanská, ktorá spolu s…

POLITIKA: T. Mikuš oznámil kandidatúru na predsedu TTSK

(TASR) Predseda Trnavského samosprávneho kraja (TTSK) Tibor Mikuš dnes oznámil, že sa bude opäť uchádzať o kreslo šéfa TTSK v tohtoročných voľbách do vyšších územných celkov. Zdôvodnil to potrebou nadviazať na dlhodobú koncepciu rozvoja kraja.

POLITIKA: Opozícia napadne zákon o organizácii ÚS v najbližších hodinách

(TASR) Predstavitelia Ľudovej platformy sa chystajú v najbližších hodinách na Ústavnom súde (ÚS) SR napadnúť zákon o organizácii ÚS, ktorý už podpísal prezident Ivan Gašparovič. Novelu schválil vládny Smer-SD v skrátenom režime s tým, že má riešiť patovú situáciu na ÚS.

PREZIDENT: Podpísal novelu zákona, patová situácia na ÚS SR by sa mala skončiť

(TASR) Prezident SR Ivan Gašparovič podpísal novelu zákona o organizácii Ústavného súdu SR. Ňou by sa mala ukončiť patová situácia na ÚS, ktorá vznikla podaním námietok na sudcov tak zo strany Jozefa Čentéša, ako aj prezidenta. Čentéš sa na ÚS obrátil po tom, ako ho Gašparovič nevymenoval za generálneho prokurátora napriek jeho zvoleniu v…

M. GLVÁČ: Pri vyšetrovaní kauzy VSS budem spolupracovať s I. Radičovou (2)

(TASR) Minister obrany Martin Glváč (Smer-SD) stále trvá na svojich vyjadreniach, že nevedel o tunelovaní vojenského spravodajstva. V súvislosti s vyšetrovaním tejto kauzy sa spojil aj s bývalou premiérkou Ivetou Radičovou. Informoval o tom na dnešnej tlačovej konferencii.

SaS: Kľúčovou otázkou je, kto bol zadávateľom prieskumu MVK...

(TASR) SaS si nerobí ťažkú hlavu z dnes zverejnených výsledkov prieskumu agentúry MVK, podľa ktorého by sa táto strana nedostala do parlamentu. Liberáli si chcú počkať na ďalšie prieskumy renomovaných agentúr. Podľa SDKÚ sú výsledky "pokusom o hry".

M. MIKOLÁŠIK: Každé euro investované do Mochoviec sa ekonomike SR vráti ...

(TASR) "Súčasná ekonomická kríza nie je dôvod na otáľanie s dostavbou elektrárne v Mochovciach. Práve naopak. Môže byť cestou z nej," vyhlásil počas dnešnej návštevy tejto jadrovej elektrárne poslanec Európskeho parlamentu (EP) Miroslav Mikolášik. Odborníci podľa neho totiž odhadujú, že každé euro investované do dostavby dvoch blokov Mochoviec…

M. LAJČÁK: V programe Východného partnerstva sa dosiahli viditeľné výsledky

(TASR) V programe Východného partnerstva sa dosiahli viditeľné výsledky. "Či už ide o asociačné dohody a dohody o voľnom obchode. Výrazný progres sa dosiahol aj pri vízovej liberalizácii, hlavne Moldavsko a Gruzínsko v tomto badateľne postúpili dopredu," uviedol pre TASR minister zahraničných vecí SR Miroslav Lajčák.

MENŠINY: Česká menšina si pripomína 20. výročie oficiálneho pôsobenia v SR

(TASR) V pondelok 20. mája uplynie presne 20 rokov od momentu, kedy sa po prvýkrát oficiálne prezentovala česká menšina na Slovensku. Podľa jednej zo spoluzakladateliek prvého spolku českej národnostnej menšiny Marty Hrušovskej, zažívali vtedy Česi na Slovensku dramatické obdobie.

Š. HARABIN: Panel expertov nemá mandát odmienuť rozhodnutie vlády SR

(TASR) Poradný panel expertov Rady Európy pravdepodobne spochybnil slovenských kandidátov na sudcu Európskeho súdu pre ľudské práva (ESĽP). Naznačuje to predseda Súdnej rady SR Štefan Harabin v stanovisku, ktoré zaslal médiám.

M. LAJČÁK: Podporujeme konanie medzinárodnej konferencie o Sýrii

(TASR) Slovensko podporuje uskutočnenie mierovej konferencie o Sýrii. "Je to riešenie konfliktu politickým spôsobom, o čo sa EÚ a SR vždy zasadzovali," uviedol pre TASR minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák.

NRSR: Voľba šéfa NKÚ bude s najväčšou pravdepodobnosťou tajná

(TASR) Voľba predsedu Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) bude s najväčšou pravdepodobnosťou tajná. Naznačuje to vyjadrenie hovorcu predsedu Národnej rady SR Pavla Chovanca. "Tajná voľba je inštitútom slobodného prejavu poslanca a voľba predsedu NKÚ nebude výnimkou," povedal pre TASR Chovanec.

Premiér je zvedavý na to, čo je pravdivé na informáciách o tunelovaní VSS

(TASR) Premiér Robert Fico (Smer-SD) sa vyvodiť politickú zodpovednosť v súvislosti s informáciami o údajnom tunelovaní Vojenskej spravodajskej služby (VSS) nechystá. Považuje to za hypotetickú úvahu. "Počkajme, či to je pravda alebo to nie je pravda," uviedol dnes pred novinármi.

GP SR: Nedostala žiadne trestné oznámenie týkajúce sa VSS

(TASR) Žiadne trestné oznámenie ani podanie, ktoré by sa týkalo podozrení zo zneužívania verejných financií a manipulácie s verejným majetkom vo Vojenskej spravodajskej službe (VSS) Generálna prokuratúra (GP) SR nedostala. Tvrdí to dnes jej hovorkyňa Jana Tökölyová.