9.9.2014
ID: 2502

L. ŽITŇANSKÁ: Justícia bola pre R. Fica prioritou len pol roka

(TASR) Justícia bola pre premiéra Roberta Fica (Smer-SD) prioritou len pol roka počas jeho prezidentskej kampane. Myslí si to podpredsedníčka strany Most-Híd Lucia Žitňanská. Podľa nej to dokazuje aj vládna novela zákona o Justičnej akadémii.

Žitňanská poukazuje, že právna norma okrem iného opäť zavádza justičných čakateľov, upravuje výberové konania, nerieši však kritériá výberu sudcov. "Robíme všetky kroky na to, aby sa systém zabetónoval, a to bez diskusie," povedala dnes Žitňanská.
     
Poukázala, že zmeny prichádzajú do zákona tak, že obišli medzirezortné pripomienkové konanie. Minister spravodlivosti Tomáš Borec (nominant Smeru-SD) cíti podľa Žitňanskej tlak verejnosti. "Dokazuje to fakt, že uvažuje o nahrávaní ústnej časti pohovorov," poznamenala.
     
Pod hlavičkou novely zákona o Justičnej akadémii sa dejú aj zmeny v sudcovských zákonoch a v zákone o prokuratúre. Prinášajú opätovné zavedenie pozície justičných čakateľov a zmeny vo výberových konaniach na sudcov a prokurátorov.
     
Novela zákona o sudcoch má zaviesť novú podmienku pre prihlásenie sa do výberového konania – absolvovanie prípravného vzdelávania na Justičnej akadémii. Vzdelávanie má byť zamerané na osvojenie si zručností potrebných na výkon funkcie sudcu. Nebudú ho musieť absolvovať sudcovia, justiční čakatelia a vyšší súdni úradníci. Novela prináša aj nové zloženie výberovej komisie. Nominanti súdnej moci by tu opäť mali mať väčšinu hlasov.

8.9.2014

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.