8.9.2014
ID: 2497

MS SR: T. Borec dal preveriť, či sa bývalý sudca nedopustil trestného činu

(TASR) Nečinnosťou bývalého bratislavského sudcu Pavla D. došlo k premlčaniu trestného stíhania v 50 prípadoch. Informoval o tom dnes minister spravodlivosti Tomáš Borec s tým, že na Generálnu prokuratúru (GP) SR podal návrh na prešetrenie, či v tejto súvislosti nedošlo k spáchaniu trestného činu. Podľa ministra sa bývalý sudca mohol dopustiť marenia úlohy verejným činiteľom.

Borec ďalej informoval, že počas kontroly na Okresnom súde Bratislava I sa u sudcu zistilo, že v niektorých prípadoch nekonal päť až sedem rokov, čím trestnosť činu vo viacerých z nich zanikla. V praxi to znamenalo, že obvinených už nebolo možné stíhať a poškodení prišli o možnosť žiadať náhradu. Ak by sa prokuratúra rozhodla sudcu stíhať, hrozilo by mu väzenie na dva roky, v prípade, že by sa zistila značná škoda, až na päť rokov. "Očakávam, že prokurátor Generálnej prokuratúry prevezme túto vec a bude sa ňou ďalej zaoberať," povedal Borec.
     
Bývalý vojenský sudca Pavol D. čelil viacerým návrhom na disciplinárne stíhanie. V apríli tohto roku sa vzdal sudcovskej funkcie, od mája už nie je sudcom. V sudcovskom talári pôsobil od roku 1996 a na Okresnom súde Bratislava I pracoval približne štyri roky. Ku koncu minulého roka sa voči nemu viedli tri disciplinárne konania, z toho jedno bolo právoplatne ukončené, keď mu bol uložený trest zníženie platu o 50 percent na pol roka. Podozrivý bol aj z prieťahov v kauze bytová mafia, čo malo za následok prepustenie hlavného obžalovaného.
     
Hovorkyňa Generálnej prokuratúry SR Andrea Predajňová potvrdila, že trestné oznámenie ministra bolo doručené a posúdi ho a vybaví prokurátor GP SR.

5.9.2014

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.