1.10.2014
ID: 2617

MZVaEZ SR: Návšteva francúzskeho štátneho tajomníka pre európske záležitosti H. Désira pred októbrovou Európskou radou

(TASR) Štátny tajomník rezortu diplomacie Peter Javorčík sa dnes (30. septembra 2014) v Bratislave stretol so svojim francúzskym kolegom Harlemom Désirom.

Dominantnou témou bol klimaticko-energetický balíček EÚ po roku 2020. Balíček by mal byť odsúhlasený na samite EÚ, ktorý sa uskutoční od 23. do 24. októbra 2014 v Bruseli. Obaja partneri sa zúčastnili aj na dnešnom rokovaní ministrov pre životné prostredie krajín Vyšehradskej štvorky, Bulharska, Rumunska, Francúzska a Nemecka, ktoré sa koná pod hlavičkou slovenského predsedníctva vo V4. P. Javorčík predstavil partnerovi v úvode stretnutia oblasti balíčka problematické pre Slovensko, medzi ktorými je dôraz na spravodlivé rozdelenie záťaže enviro opatrení medzi členské štáty, dopad na priemysel, či riešenie zvyšujúcich sa emisií z dopravy. Zhodli sa, že jadrová energia je zdrojom, s ktorým naďalej počítajú. Francúzsko však má osobitný záujem na zvyšovaní podielu obnoviteľných zdrojov energie.
     
Ďalšou témou bola podpora rastu v EÚ cez verejné investície, čo Francúzsko v súčasnosti považuje za kľúčové. "Diskusii o podpore rastu sme otvorení. Očakávame, že zdrojom dodatočných 300 miliárd eur, ktoré avizoval predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker, bude aj Európska investičná banka. Chceme si však byť istí, že tieto nástroje budú slúžiť všetkým. Napríklad projektové dlhopisy na infraštruktúrne projekty sú využívané najmä v starých členských štátoch," poznamenal P. Javorčík. Na záver stretnutia partneri otvorili aj tému diania na Ukrajine, kde potvrdili, že prvoradá je konsolidácia územia aj ekonomiky. P. Javorčík informoval o projektoch, ktoré na Ukrajine realizuje V4 a ponúkol užšiu spoluprácu s Francúzskom a Nemeckom.

30.9.2014

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.