12.9.2014
ID: 2525

NR SR: Spotrebitelia by mali byť viac chránení pred nebankovkami

(TASR) Spotrebitelia by mali byť viac chránení pred nebankovými subjektmi. Zabezpečiť by to mal zákon o spotrebiteľskom rozhodcovskom konaní, ktorý dnes parlament posunul do druhého čítania.

Ministerstvo spravodlivosti ním zavádza nové pravidlá súkromnej arbitráže. Zákon by mal zvýšiť ochranu občanov pred praktikami niektorých nebankoviek tým, že spotrebiteľské spory by mohli rozhodovať okrem všeobecných súdov už iba regulované rozhodcovské súdy, ktoré získajú licenciu.
     
"Zavádzame viaceré opatrenia na sprísnenie regulácie rozhodcovských súdov. Rozhodcov budeme licencovať na ministerstve spravodlivosti. Budú musieť mať určité predpísané vzdelanie, bude možnosť úplne inak riešiť tie spory. Ak spotrebitelia nebudú spokojní s výsledkom rozhodcovského konania, budú sa môcť obrátiť na všeobecný štátny súd," uviedol pre TASR minister spravodlivosti Tomáš Borec (nominant Smeru-SD).
     
Súkromné rozhodcovské konanie je jedným z alternatívnych riešení sporov mimo systému klasických súdov. Výhodou riešenia sporu pred súkromným arbitrom môže byť podľa rezortu spravodlivosti najmä to, že spor je rozhodnutý rýchlejšie. Ministerstvo poukazuje, že nedostatočná regulácia pravidiel súkromnej arbitráže viedla v minulosti k poškodzovaniu práv spotrebiteľa. "Spory rozhodovali súkromné súdy prepojené s pôžičkovými spoločnosťami tak, že nezohľadňovali práva spotrebiteľa," upozorňuje ministerstvo s tým, že nová právna úprava má práve takémuto konaniu predísť.
    
Okrem toho, že súdy budú licencované, súkromní arbitri budú podliehať disciplinárnej zodpovednosti Ministerstva spravodlivosti SR. "Dôležitou zmenou je tiež to, že každá rozhodcovská zmluva bude musieť byť uvedená na osobitnej listine a spotrebiteľ bude musieť byť vo viacerých štádiách konania poučovaný o možnosti obrátiť sa so žalobou na všeobecný súd," dopĺňa Borecov rezort.
     
S novým zákonom súvisí aj novela zákona o rozhodcovskom konaní. Ministerstvo spravodlivosti sa rozhodlo rozdeliť rozhodcovské konanie, ktoré je v súčasnosti regulované jedným zákonom. "Ten má za úlohu riešiť komerčnú arbitráž alebo komerčné spory, tak sme sa rozhodli tieto komerčné spory oddeliť," doplnil Borec. Novelu posunuli poslanci dnes do druhého čítania.

11.9.2014

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.