Poslať článok e-mailom

E-mail príjemcu:*
Vaše meno:*
E-mail odosielateľa:*
*) povinné položky
9.9.2014
ID: 2505

NRSR: Eurovýbor prijal uznesenie k Ukrajine bez zmienky o sankciách voči Rusku

(TASR) Poslanci Smeru-SD dnes na zasadnutí parlamentného výboru pre európske záležitosti nezahlasovali za uznesenia týkajúce sa ozbrojeného konfliktu na Ukrajine, ktoré predložil predseda SDKÚ-DS a člen výboru Pavol Frešo. S textom súhlasili až po tom, ako ho pozmenil predseda výboru Ľuboš Blaha (Smer-SD).

Frešo navrhol, aby eurovýbor vyjadril presvedčenie, že pokiaľ sú okupované územia suverénneho štátu, obsadený a anektovaný Krym, nemôže dôjsť k trvalému mieru. Tiež uznesenie na podporu doterajších sankcií voči Ruskej federácii, pokiaľ sa nenastolí stav, ktorý zabezpečí zvrchovanosť a územnú celistvosť Ukrajiny.
     
Vo vyjadrení pre médiá šéf SDKÚ-DS svoje návrhy odôvodnil tým, že Slovenská republika je susedom Ukrajiny a je preto potrebné mať vo veciach týkajúcich sa nej jasno. Domnieva sa, že podpora slobody, demokracie a územnej celistvosti nie je o pravici ani ľavici.
     
"Poslanci Smeru na eurovýbore ukázali, že podporujú starú myšlienku Leonida Brežneva o obmedzenej suverenite. Podľa nich má veľmoc právo robiť si, čo chce. Jedine tak si viem vysvetliť, prečo majú problém, aby bolo v uznesení výboru jasne pomenované, že agresori by mali opustiť okupované územia Ukrajiny," reagoval na fakt, že ním navrhované formulácie neprešli.
     
Výbor napokon prijal text, v ktorom vyhlásil, že víta súčasné prímerie, ktoré sa podarilo dosiahnuť, územne celistvú Ukrajinu považuje za prioritu zahraničnej politiky a podporuje Európsku úniu vo všetkých krokoch, ktoré budú viesť k hľadaniu mierového riešenia konfliktu.
     
Z uznesenia tak vypadla zmienka o sankciách. "Napriek tomu, že pán Frešo neuviedol jediný podporný dôkaz k tomu, že by sankcie dávali nejaký zmysel z hľadiska tlaku na Rusko, trval na tom, aby sme dali bianco šek Európskej únii na ich prijímanie. To sme my odmietli," vysvetlil predseda eurovýboru Ľuboš Blaha.
     
Predstavitelia SDKÚ-DS sa chcú v utorok (9.9.) pokúsiť do programu septembrovej schôdze parlamentu doplniť, aby sa na nej rokovalo aj o Ukrajine. Ak neuspejú, sú pripravení iniciovať zvolanie mimoriadnej schôdze s touto témou a prípadne aj odvolávanie premiéra Roberta Fica. Blaha je osobne za to, aby sa o Ukrajine rokovalo iba v príslušných výboroch parlamentu. "Tam budú emotívne vyjadrenia ľudí, ktorí o medzinárodnej politike nevedia zhola nič. To bude len čisté divadlo pre verejnosť," vysvetlil šéf eurovýboru, prečo by sa o ukrajinskej kríze nemalo rokovať v pléne NR SR.

8.9.2014

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.