Udalosti uplynulého týždňa

Prezident podpísal novelu zvyšujúcu platy zamestnancov v školstve | Parlament obnovil právo na opravu v médiách a zaviedol tlačové senáty | Slovensko pripravuje samostatný zákon o lobingu | Europarlament žiada podporu čistého priemyslu a zjednodušenie regulácií | Európsky parlament presadzuje nové štandardy pre chov psov a mačiek | Slovensko podmieňuje podporu 18. balíka sankcií EÚ voči Rusku
Parlament neschválil novelu zákona o prokurátoroch (renta pre generálneho prokurátora)
Poslanci Národnej rady SR v opakovanom hlasovaní odmietli novelu zákona o prokurátoroch a právnych čakateľoch prokuratúry, ktorá riešila aj rentu pre generálneho prokurátora. Prezident Peter Pellegrini síce pôvodný zákon vetoval a parlament upravil podmienky (nárok na rentu až po celom funkčnom období namiesto štyroch rokov vo funkcii), no v definitívnom hlasovaní novela nezískala podporu. Zmeny týkajúce sa predčasných odchodných a výsluhových dôchodkov pre ostatných prokurátorov tak nevstúpia do platnosti.
Parlament obnovil právo na opravu v médiách a zaviedol tlačové senáty
Národná rada SR schválila novelu mediálneho zákona z dielne SNS, ktorá opätovne zavádza inštitút práva na opravu v tlači a online spravodajstve. Vydavatelia periodík, spravodajské weby aj tlačová agentúra budú povinní bezplatne uverejniť opravu na žiadosť osoby, ak bolo o nej zverejnené nepravdivé alebo neúplné tvrdenie zasahujúce do jej cti či povesti. Žiadosť treba podať do 30 dní od publikácie sporného tvrdenia. Novela zároveň zriaďuje špecializované “tlačové senáty” – sudcovské senáty na okresných súdoch, ktoré budú riešiť žaloby týkajúce sa práva na opravu. Účinnosť nadobudne 1. augusta. Pôvodne navrhovaná povinná identifikácia internetových diskutérov sa do finálneho znenia zákona nedostala.
Prezident podpísal novelu zvyšujúcu platy zamestnancov v školstve
Prezident SR Peter Pellegrini vo štvrtok 26. júna odobril zvýšenie platov pedagogických a odborných zamestnancov školstva. Podpísal novely zákona o odmeňovaní niektorých zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme a zákona o pedagogických a odborných zamestnancoch. Od 1. septembra 2025 sa tarifné platy učiteľov materských, základných a stredných škôl, ako aj odborných zamestnancov, zvýšia o 7%, a od 1. januára 2026 o ďalších 5%. U vysokoškolských učiteľov a výskumných pracovníkov ide o zvýšenie o 7% od septembra a ďalších 7% od januára. Nepedagogickým zamestnancom zavádza novela osobitnú stupnicu platových taríf. Zmeny tiež umožnia riaditeľom škôl priznávať kvalitným pedagógom výkonnostný príplatok nad rámec tabuľkových platov, ktorý nebude mať vplyv na ich osobné príplatky.
Inšpekcia obvinila dvoch exvyšetrovateľov NAKA zo zneužitia právomoci
Úrad inšpekčnej služby obvinil dňa 26. júna dvoch bývalých príslušníkov dnes už zrušenej Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) z trestného činu zneužitia právomoci verejného činiteľa a z marenia spravodlivosti. Podľa zistení inšpekcie mali obvinení ešte v roku 2019 na základe nepravdivých informácií žiadať nasadenie odposluchov vo vyšetrovaní jednej z prípadov organizovaného zločinu na západnom Slovensku, čím uviedli do omylu sudcu bratislavského krajského súdu. Neoprávnene získané odposluchy boli následne reálne nasadené. Obvineným ako bývalým verejným činiteľom hrozí v prípade dokázania viny trest odňatia slobody na 3 až 12 rokov.
Európska prokuratúra vyšetruje spreneveru pomoci pre Ukrajinu, zadržaných 8 osôb
Európska prokuratúra (EPPO) potvrdila, že v stredu 18. júna vykonala v Bratislave viaceré úkony na zabezpečenie dôkazov v rámci vyšetrovania podozrenia zo zneužitia finančných prostriedkov určených na vojenskú pomoc Ukrajine. Ide o kauzu s krycím názvom “Darca”, týkajúcu sa darovania slovenského vojenského materiálu Ukrajine, kde Najvyšší kontrolný úrad SR odhalil nezrovnalosti. EPPO odhaduje škodu vo výške 7,4 milióna eur. Zadržaných bolo 8 osôb, z toho štyria sú štátni úradníci Ministerstva obrany SR. Médiá informovali, že v súvislosti s prípadom sa orgány snažili zadržať aj bývalého ministra obrany Jaroslava Naďa, ktorý sa však v tom čase nachádzal na zahraničnej ceste. Vyšetrovanie naďalej prebieha v spolupráci s políciou, ktorá sa k detailom zatiaľ nevyjadruje s odkazom na dozor EPPO.
Najvyšší správny súd začal disciplinárne konanie so sudkyňou Pamelou Záleskou
Na Najvyššom správnom súde SR sa v júni začalo disciplinárne konanie proti sudkyni Špecializovaného trestného súdu Pamele Záleskej. Disciplinárny návrh sudkyňu viní z prieťahov v konaní vo viacerých súdnych prípadoch. Záleská mala podľa podnetu opakovane prekračovať lehoty a zanedbávať plynulé vedenie konaní, čím údajne porušila svoje povinnosti sudcu. Disciplinárny senát NSSR teraz posúdi, či došlo k závažnému disciplinárnemu previneniu. Sudkyni v krajnom prípade hrozia sankcie od napomenutia až po odvolanie z funkcie, avšak celý proces sa ešte len začal a rozhodnutie zatiaľ nepadlo.
Parlament zvolil opozičného poslanca Dubéciho za podpredsedu NR SR
Poslanci Národnej rady SR v tajnej voľbe zvolili Martina Dubéciho (predseda poslaneckého klubu Progresívneho Slovenska) za podpredsedu parlamentu. Dubéci, ako zástupca opozičnej strany PS, obsadil uvoľnený post podpredsedu NR SR po dohode, že jedno z podpredsedníckych kresiel pripadne opozícii. Ide o nezvyčajnú situáciu, keďže všetky doterajšie posty predsedu a podpredsedov parlamentu zastávali koaliční nominanti. Zvolením Dubéciho tak má aj mimovládna opozícia zastúpenie v parlamentnom vedení.
Samosprávne kraje žiadajú zrušenie zmrazenia eurofondov, hrozia Bruselom
Združenie samosprávnych krajov (SK8) a ďalšie organizácie zastupujúce samosprávy protestujú proti rozhodnutiu vlády Roberta Fica “zmraziť” 200 miliónov eur z fondov EÚ určených pre regióny. Predseda SK8 a trnavský župan Jozef Viskupič vyhlásil, že vláda bez diskusie siahla na prostriedky určené samospráve a ohrozila tak financovanie rozbehnutých projektov. Samosprávy vyzývajú kabinet, aby toto rozhodnutie zrušil. Zároveň avizovali, že sa chcú stretnúť s troma najvyššími ústavnými činiteľmi (prezidentom, premiérom a predsedom parlamentu). Pokiaľ nedôjde k náprave, sú odhodlaní obrátiť sa so sťažnosťou na orgány EÚ, vrátane Európskeho parlamentu. Minister investícií Samuel Migaľ kritiku odmieta a odkázal regiónom, aby “menej plakali a viac makali” pri čerpaní eurofondov.
SaS napáda tender na vrtuľníkovú záchrannú službu
Opozičná strana Sloboda a Solidarita (SaS) vyzvala ministra zdravotníctva Kamila Šaška, aby zrušil prebiehajúci tender v hodnote 80 miliónov eur na zabezpečenie vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby. SaS upozorňuje na možné nehospodárne a netransparentné podmienky súťaže. Tiež avizovala, že pripravuje podnety na Úrad pre verejné obstarávanie a Protimonopolný úrad SR, aby celý proces prešetrili. Ministerstvo zdravotníctva na kritiku zatiaľ verejne nereagovalo, no minister Šaško čelí tlaku vysvetliť, či tender nebol „ušitý na mieru“ konkrétnemu uchádzačovi.
Vláda vyšle vojakov na Blízky východ pomáhať s evakuáciou Slovákov
Kabinet Roberta Fica na svojom zasadnutí schválil návrh na vyslanie príslušníkov Ozbrojených síl SR do zahraničia s cieľom asistovať pri evakuácii slovenských občanov z oblastí Blízkeho východu. Konkrétne má ísť o pomoc s evakuáciou Slovákov z Jordánska, Izraela a Libanonu v nadväznosti na zhoršenú bezpečnostnú situáciu v regióne. Vyslanie vojakov na humanitárnu misiu ešte podlieha súhlasu prezidenta republiky a informovaniu parlamentu, keďže ide o krátkodobé nasadenie v zahraničí. Vláda deklarovala, že cieľom je zaistiť bezpečný návrat občanov SR z krízových oblastí.
Summit EÚ v Bruseli vyzval na posilnenie európskej obrany
Na zasadnutí Európskej rady v Bruseli (26.–27. júna) sa lídri členských štátov EÚ zhodli na potrebe výrazne posilniť obranné kapacity Únie. V prijatých záveroch summitu vyzvali na zvyšovanie výdavkov na obranu, užšiu spoluprácu pri vývoji a nákupe vojenskej techniky a podporu domáceho obranného priemyslu. Deklarovali, že silnejšia a schopnejšia EÚ v oblasti bezpečnosti a obrany prispeje aj k posilneniu NATO. Európska rada zároveň opätovne odsúdila agresiu Ruska proti Ukrajine, ktorú označila za existenčnú hrozbu pre európsku bezpečnosť. Lídri privítali nový nástroj SAFE (Security Action for Europe) na podporu obranných projektov a avizovali využitie výnimiek v rozpočtových pravidlách na financovanie obrany. Summit tiež vyzval Európsky parlament a Radu EÚ na urýchlené schválenie pripravovaného Európskeho obranného priemyselného programu (EDIP) a tzv. obranného „omnibusu“ – balíka opatrení na zrýchlenie investícií do obrany.
Slovensko podmieňuje podporu 18. balíka sankcií EÚ voči Rusku
Ministri zahraničných vecí EÚ rokovali o pripravovanom 18. sankčnom balíku voči Rusku. Šéf slovenskej diplomacie Juraj Blanár sa vyjadril, že podľa aktuálneho návrhu by nový balík nemal mať negatívny vplyv na slovenskú ekonomiku, a Slovensko je pripravené ho podporiť. Zdôraznil však, že SR žiada garancie v súvislosti s avizovaným plánom EÚ na postupné odstrihnutie sa od dodávok ruského plynu, ropy a jadrového paliva. Slovenská vláda chce mať istotu, že alternatívne dodávky energií budú zabezpečené a že sankcie neohrozia energetickú bezpečnosť krajiny. Diskusia o finálnej podobe sankčného balíka pokračuje na úrovni EÚ a jeho schválenie sa očakáva po dosiahnutí konsenzu všetkých členských štátov.
Európsky parlament presadzuje nové štandardy pre chov psov a mačiek
Európsky parlament vo štvrtok 19. júna schválil svoju vyjednávaciu pozíciu k návrhu nariadenia, ktoré po prvýkrát zavedie minimálne celoúnijné štandardy pre chov, držanie a prepravu psov a mačiek. Cieľom pripravovanej legislatívy je zlepšiť životné podmienky domácich zvierat a potlačiť nelegálne praktiky v obchode so zvieratami. Europoslanci podporili povinné čipovanie všetkých psov a mačiek v EÚ a ich registráciu v prepojených národných databázach (s jednotným indexom spravovaným Európskou komisiou). Tiež požadujú zákaz predaja psov a mačiek v obchodoch s domácimi zvieratami a prísnejšiu kontrolu nekomerčných dovozov zvierat z tretích krajín, aby sa zamedzilo obchádzaniu pravidiel. Návrh ešte čaká na rokovania s členskými štátmi v Rade EÚ, po ktorých sa definitívne rozhodne o jeho znení.
Europarlament žiada podporu čistého priemyslu a zjednodušenie regulácií
Poslanci Európskeho parlamentu prijali uznesenie na podporu tzv. Dohody o čistom priemysle, ktorá je súčasťou plánu EÚ pre konkurencieschopnosť a zelenú transformáciu hospodárstva. Parlament v uznesení zdôraznil potrebu prepájať klimatické ciele s konkurencieschopnosťou európskeho priemyslu. MEPs privítali zriadenie novej Banky pre dekarbonizáciu priemyslu ako kľúčového nástroja na zvýšenie investícií do čistých technológií. Uznesenie vyzýva na zjednodušenie regulačného prostredia – napríklad zrýchlenie povoľovacích konaní pre inovatívne projekty a zníženie administratívnej záťaže pre malé a stredné podniky. Europoslanci taktiež apelovali na lepšiu ochranu trhu EÚ pred nekalou konkurenciou a dumpingom zo strany tretích krajín, ako aj na urýchlené dokončenie energetickej únie. Podľa nich je potrebné posilniť cezhraničnú energetickú infraštruktúru a urýchliť investície do obnoviteľných zdrojov, aby bola energia cenovo dostupná a stabilná. Uznesenie nie je právne záväzné, ale signalizuje pozíciu EP pre pripravované legislatívy v oblasti priemyselnej politiky a zelenej ekonomiky.
Slovensko pripravuje samostatný zákon o lobingu
V rámci vlády a parlamentu prebiehajú odborné diskusie o novej legislatíve na transparentnú reguláciu lobingu. Splnomocnenkyňa vlády pre rozvoj občianskej spoločnosti Simona Zacharová uviedla, že víta prípravu moderného a spravodlivého zákona o lobingu, ktorý sa bude rovnako vzťahovať na všetky subjekty vstupujúce do legislatívneho procesu. O potrebe zákona o lobingu sa na Slovensku hovorí už dve desaťročia – posledný pokus v roku 2024 (poslanecký návrh obsahujúci aj označenie niektorých mimovládnych organizácií za “zahraničných agentov”) neprešiel v parlamente. Nový návrh, ktorý avizuje Ministerstvo vnútra SR (gestorom je štátny tajomník Michal Kaliňák), má vzniknúť riadnym legislatívnym procesom za účasti expertov, MVO aj podnikateľského sektora. Cieľom je nastaviť pravidlá lobovania tak, aby sa zvýšila transparentnosť tvorby zákonov a zabránilo sa jednostrannej či diskriminačnej úprave len pre vybrané subjekty. Zacharová označila pripravu tohto zákona za jednu z prioritných úloh v oblasti otvoreného vládnutia.
Poznámka: Text bol spracovaný z verejných zdrojov.
© EPRAVO.SK – Zbierka zákonov, judikatúra, právo | www.epravo.sk