Poslať článok e-mailom

E-mail príjemcu:*
Vaše meno:*
E-mail odosielateľa:*
*) povinné položky
1.10.2014
ID: 2614

NRSR: Matovičovci chcú vrátiť ľuďom odobraté slovenské občianstvo

(TASR) Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) chcú vrátiť slovenské občianstvo ľuďom, ktorí oň prišli pre prijatie občianstva iného štátu. Rovnako chcú zabezpečiť, aby ľudia po splnení určitých podmienok o slovenský pas neprichádzali.

Slovenské občianstvo strácajú ľudia prijatím cudzieho na základe zákona o štátnom občianstve. Ním prvá vláda Roberta Fica (Smer-SD) reagovala na maďarský zákon, ktorý uľahčuje udeľovanie maďarského občianstva spolu s volebným právom.
     
Matovičovci chcú slovenský zákon zmeniť tak, aby ľudia, ktorí majú reálne väzby na iný štát, mohli získať späť slovenský pas a mať tak občianstvo aj slovenské, aj cudzie. Návrhom poslancov z OĽaNO by sa mal parlament zaoberať na októbrovej schôdzi.
     
"Predkladaný návrh zákona umožňuje získať späť štátne občianstvo SR tým občanom, ktorí napriek existujúcim reálnym väzbám na iný štát občianstvo SR stratili v dôsledku nadobudnutia štátneho občianstva iného štátu v období od 17. júla 2010 do 31. decembra 2014," píšu v dôvodovej správe.
    
Novela má zároveň stanoviť viacero podmienok, po splnení ktorých, aj po nadobudnutí štátneho občianstva iného štátu, štátny občan SR už nestratí slovenský pas. "Návrh zákona tiež rieši odpustenie platenia správnych poplatkov pri opätovnom získaní štátneho občianstva SR osobami, ktoré stratili občianstvo SR v období od 17. júla 2010 do 31. decembra 2014," dopĺňajú navrhovatelia.
     
O slovenský pas prišlo zatiaľ okolo 900 ľudí. Doterajšie pokusy o zmenu zákona nevyšli. Ministerstvo vnútra sľubuje zmenu zákona, dosiaľ s ňou však neprišlo. Úpravu zákona najnovšie sľúbil aj minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák krajanom žijúcim v Spojených štátoch amerických.

30.9.2014

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.