13.5.2013
ID: 169

P.Hrušovský, ani P.Paška nepotvrdili prezidentské ambície

(TASR) Hoci obaja doterajší priamo volení prezidenti Ivan Gašparovič, aj Rudolf Schuster zastávali predtým post predsedu Národnej rady (NR) SR a prvý slovenský prezident Michal Kováč zase viedol československé Federálne zhromaždenie, súčasný predseda parlamentu Pavol Paška (Smer-SD), ani bývalý Pavol Hrušovský (KDH) dnes v TA3 prezidentské ambície nepotvrdili. V relácii V Politike Paška vyhlásil túto otázku za neaktuálnu a Hrušovský zatiaľ k rozhodnutiu nedospel.

Na otázku, či 15. mája zverejní svoju prípadnú kandidatúru na post prezidenta, ako v minulosti avizoval, Hrušovský reagoval, že sa týmto termínom necíti byť limitovaný. "Oznámim, dozviete sa včas. Ja som túto informáciu povedal v úzkom kruhu pred straníckym grémiom. Cítim voči mojej prípadnej kandidatúre podporu dvoch strán Ľudovej platformy," povedal Hrušovský s tým, že v tejto chvíli viac povedať nemôže.
     
"Téma prezidentských volieb bude stále horúcejšia a prirodzený záujem nielen médií, ale aj ľudí, kto bude kandidovať, aké sú jeho šance, aké sú rôzne varianty podpory, to všetko nás čaká v najbližších mesiacoch," reagoval Paška. "Na mne je len jediné rozhodnutie a to stanoviť termín prezidentských volieb, lebo to z ústavy musím," dodal. V Smere-SD podľa neho zatiaľ k diskusii o konkrétnych menách, z ktorých by vybrali svojho kandidáta na post hlavy štátu, zatiaľ nedospeli.
     
Do boja o kreslo prezidenta SR vstúpil v decembri 2012 Ján Čarnogurský, kedy jeho petičný výbor začal zbierať potrebných 15.000 podpisov. Okrem Čarnogurského chce kandidovať aj podnikateľ a filantrop Andrej Kiska, poslanec NR SR a ústavný právnik Radoslav Procházka a záujem o post hlavy štátu oznámil aj 46-ročný invalidný dôchodca z Košíc Leonid Chovanec. Možnosť kandidatúry nevylúčil europoslanec SDKÚ-DS Peter Šťastný, naopak, vylúčila ju Iveta Radičová, ktorú chcelo do bola o prezidentské kreslo posunúť SDKÚ-DS.

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.