1.9.2014
ID: 2468

Premiér Fico si vyhradzuje právo odmietnuť sankcie EÚ poškodzujúce Slovensko

(TASR) Predseda vlády SR Robert Fico si v mene svojho kabinetu vyhradzuje právo odmietnuť také návrhy na sankcie Európskej únie, ktoré by mohli poškodzovať národné záujmy Slovenska. Vyhlásil to po dnešnom mimoriadnom summite európskych lídrov v Bruseli s tým, že pred uvalením sankcií na Rusko v súvislosti s ukrajinskou krízou uprednostňuje diplomatické riešenie konfliktu.

"Oficiálne som na zasadnutí povedal, že ak budú predložené ďalšie sankcie, v mene vlády SR si vyhadzujem právo odmietnuť niektoré sankcie, ktoré by poškodzovali národné záujmy SR," povedal s tým, že podobný názor má aj český premiér Bohuslav Sobotka. "Budeme koordinovať postup," poznamenal Fico. Nevylúčil, že k tejto problematike môže mimoriadne zasadať vláda. Sľúbil, že nepoužije ani ministra zahraničných vecí, ani veľvyslanca na to, aby potichu niečo dohodli.
    
Zopakoval, že uvalenie sankcií na Rusko považuje za nezmyselné a kontraproduktívne. "Nesúhlasíme s takouto sankčnou vojnou. Sankcie nikam nevedú, nemôžu byť našou politikou, môžu byť prostriedkom politiky," doplnil. Podľa Fica nemá zmysel pristupovať k ďalším sankciám, pokiaľ nevieme, či tie doterajšie splnili cieľ. Slovenský premiér sa nazdáva, že sa tak nestalo. "Zdá sa, že doterajšie sankcie nezmenili vôbec postoj Ruskej federácie, práve naopak. A ďalšie sankcie môžu ešte zhoršiť bezpečnostnú situáciu na Ukrajine," doplnil Fico.
     
V Európskej rade prevláda podľa neho názor, že je potrebné opätovne pristúpiť k ďalším sankciám. Fico dodal, že sankcie významne poškodzujú a znevýhodňujú EÚ. "Z tohto sa možno niekto teší a je mi ľúto, že EÚ nastúpila na túto cestu," uviedol Fico. Okrem kritiky sankcií Fico odmieta použitie akejkoľvek vojenskej vonkajšej sily na vyriešenie situácie na Ukrajine.
     
V Bruseli bol aj ukrajinský prezident Petro Porošenko. Fico si ho podľa vlastných slov váži, čo ale neznamená, že mu verí každé jedno slovo. "Pán Porošenko poskytol jeho obraz, jeho verziu toho, čo sa na Ukrajine deje. Nebola daná iná alternatíva, nemali sme možnosť konfrontovať jeho vyhlásenia s vyhláseniami niekoho iného," povedal Fico. Slovenský premiér chce ucelený a objektívny obraz o tom, čo sa deje na Ukrajine. Na základe informácií z médií či propagandy sa nechce rozhodovať.
     
Závery Európskej rady dnes hovoria podľa Fica aj o tom, že je potrebné, aby všetky zainteresované krajiny sa správali tak zodpovedne, aby nedošlo k ohrozeniu stabilnej prepravy predovšetkým plynu do EÚ.

31.8.2014

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.