3.10.2014
ID: 2627

Prvá oficiálna cesta nového šéfa maďarskej diplomacie povedie do Bratislavy

(TASR) Prvá oficiálna zahraničná cesta nového maďarského ministra zahraničných vecí a vonkajších ekonomických vzťahov Pétera Szijjártóa povedie do Bratislavy. Informovala o tom dnes agentúra MTI.

Szijjártó na čele rezortu diplomacie pred týždňom nahradil Tibora Navracsicsa, ktorý je kandidátom na post eurokomisára.
     
Nový minister na tlačovej konferencii v Budapešti povedal, že cieľom ministerstva pod jeho vedením je "definitívne a nezvratne položiť základy novej maďarskej zahraničnej politiky, ktorej úlohou bude čo najlepšie uplatniť hospodárske záujmy Maďarska v nových podmienkach nového svetového poriadku".
     
Szijjártó na návštevu Slovenska pricestuje na budúci utorok 7. októbra.
     
Šéf rezortu oznámil zmeny v štruktúre rezortu, v rámci ktorých okrem iného novým zástupcom štátneho tajomníka zodpovedného za otvorenie sa východu bude doterajší veľvyslanec Maďarska v SR Csaba Balogh.
    
Ministrovým zástupcom a štátnym tajomníkom bude László Szabó. Ďalšími štátnymi tajomníkmi budú pre oblasť vonkajších ekonomických vzťahov Levente Magyar, pre kultúru István Íjgyártó a Balázs Kohut bude mať na starosti "potrebné a významné" zoštíhlenie ministerstva.
    
Minister poznamenal, že na budúci štvrtok zvolal prvú konzultáciu so siedmimi stranami, ktoré majú zastúpenie v parlamente, pritom však bude konzultovať aj s bývalými ministrami zahraničných vecí Maďarska.
     
Na čele 113 zastupiteľských úradov Maďarska došlo k personálnym zmenám doposiaľ na 34 úradoch, proces zmien prebieha na 26 miestach a na 24 miestach dôjde podľa jeho slov k zmene začiatkom budúceho roka. Na 106 miestach začne svoju prácu 136 obchodných atašé.
     
K otázke ukrajinskej krízy Szijjártó zdôraznil, že záujmom Maďarska je riešiť ju rokovaniami, voči účinnosti sankcií má Maďarsko pochybnosti. Podotkol, že sila strednej Európy spočíva v spolupráci. Minister dodal, že záujmom Vyšehradskej štvorky je zachovanie spolupráce.

2.10.2014

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.