25.8.2014
ID: 2439

Referendum o rodine bude užitočné, aj keby bolo neúspešné

(TASR) Aliancia za rodinu (AZR) už niekoľko mesiacov zbiera podpisy pod petíciu za vyhlásenie referenda o ochrane rodiny. Podľa predsedu Konferencie biskupov Slovenska (KBS) a bratislavského arcibiskupa Stanislava Zvolenského by takéto referendum bolo užitočné aj z toho dôvodu, že cez referendové otázky a účasť by sa mohol v ľuďoch posilniť správny postoj.

Ako uviedol pre TASR Zvolenský, v prípade, že sa referendum uskutoční, bude mať viacero rozmerov. "Jedným rozmerom je úspešnosť alebo neúspešnosť referenda z hľadiska, či sa ho zúčastní 50 percent oprávnených voličov, ako to v tejto chvíli vyžadujú zákony SR. Na druhej strane, z hľadiska života spoločnosti a budúcnosti tejto spoločnosti sú rozhodujúce prirodzené zákony. Už dnes sa však dá povedať, že ak by referendum bolo vyhlásené, všetci tí, ktorí by k referendu prišli a vyjadrili sa, potvrdili by, že sú skupinou ľudí, na ktorých môže byť postavená budúcnosť, lebo majú nádej, sú ochotní vyjsť zo svojich len osobných záujmov a prispieť k dobru spoločnosti," vysvetlil arcibiskup. Ako dodal, bude to skupina ľudí, o ktorú sa môže do budúcnosti táto spoločnosť oprieť.
     
Slovenskú rodinu podľa Zvolenského ohrozuje predovšetkým mentalita individualizmu. "To znamená spôsob myslenia, ktorý je málo otvorený pre iného človeka a uzatvára sa. Nejde však o ohrozenie slovenskej rodiny, ale slovenskej spoločnosti, lebo spoločnosť nemá budúcnosť bez rodiny," uviedol predseda KBS.
     
AZR odštartovala zbieranie podpisov ešte v apríli. Organizátori pripravili do referenda štyri otázky, v ktorých sa občanov SR pýta na to, či súhlasia s tým, aby sa manželstvom mohol nazývať len zväzok jedného muža a jednej ženy, či súhlasia, aby si homosexuálne zväzky nemohli nárokovať adopcie detí. Rovnako či súhlasia, aby si homosexuálne alebo iné zväzky nemohli nárokovať práva manželstva a či súhlasia, aby rodičia mohli rozhodovať o spôsobe výchovy a vzdelávania svojich detí v školách pri citlivých kultúrno-etických otázkach ako je sexuálne správanie alebo eutanázia.

24.8.2014

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.