15.8.2014
ID: 2402

Slovensko pošle ohrozenému obyvateľstvu na severe Iraku 20.000 eur

(TASR) Slovensko pomôže 20.000 eurami ohrozenému civilnému obyvateľstvu v severnom Iraku. O poskytnutí humanitárnej pomoci dnes rozhodol šéf slovenskej diplomacie Miroslav Lajčák.

Ide o prostriedky zo zdrojov oficiálnej rozvojovej pomoci SlovakAid. Tie dostane Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM), ktorá je dlhodobo prítomná v regióne a zohráva kľúčovú úlohu pri monitorovaní utečencov, identifikácii ich potrieb a distribúcii humanitárnej pomoci. TASR o tom informoval tlačový odbor ministerstva zahraničných vecí.
     
Prostredníctvom tejto organizácie tak Slovensko pomôže trpiacemu obyvateľstvu uspokojiť jeho akútne existenčné požiadavky a zmierniť následky ozbrojeného násilia.
     
Bezpečnostná rada OSN vyhlásila v Iraku najvyšší stupeň pohotovosti v súvislosti s pokračujúcou humanitárnou krízou v oblastiach štátu obsadených islamskými militantmi.
     
Vyhlásenie "núdzového stavu tretieho stupňa" má umožniť zintenzívnenie prísunu materiálnej pomoci a uvoľnenie financií určených na pomoc státisícom Iračanov vyhnaných z domovov postupujúcimi islamistami.
     
Od júna, keď militanti dobyli druhé najväčšie iracké mesto Mósul, utieklo z domovov už približne 1,5 milióna obyvateľov.

14.8.2014

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.