občianske právo

Prevod obchodného podielu a súhlas manžela

Potreba zabezpečenia súhlasu manžela zmluvnej strany pri prevode obchodného podielu v spoločnosti s ručením obmedzeným je témou, o ktorej sa v odborných kruhoch diskutuje dlhodobo, a to zvlášť pri manželovi prevodcu a zvlášť pri manželovi nadobúdateľa obchodného podielu. Nakoľko zákon neponúka jednoznačnú odpoveď, interpretácia je ponechaná súdom.

Vláda schválila návrh novej spotrebiteľskej regulácie. Na čo sa pripraviť?

Vláda SR schválila v piatok, 14. apríla 2023, návrh novej spotrebiteľskej regulácie. Z veľkej časti ide o transpozíciu niekoľkých európskych smerníc, ktoré prinášajú zásadné zmeny pre bežných spotrebiteľov a najmä pre obchodníkov naprieč celým B2C segmentom. Ak ste predajcom či distribútorom elektrospotrebičov, smart zariadení, software, vývojárom…

Sexuálna orientácia by nemala byť dôvodom na odmietnutie uzavrieť zmluvu so samostatne zárobkovo činnou osobou

Smernica o rovnosti zaobchádzania v zamestnaní a povolaní, ktorá pokrýva širokú škálu zárobkových činností, stanovuje všeobecný rámec boja proti diskriminácii založenej okrem iného na sexuálnej orientácii

Použiteľnosť kamerového záznamu ako dôkazu v trestnom konaní

Zohľadňujúc technológie 21. storočia je nepochybné, že vyhotovenie obrazových, zvukových, či obrazovo-zvukových záznamov nie je problém takmer pre nikoho. Fotky a videá vyhotovené prostredníctvom mobilného telefónu či kamerového systému sú nateraz pravidelnou súčasťou bežného života. Aký však je ich význam, ak zachytávajú trestnú činnosť, a sú…

Problematika ochrany zvierat a jeho práva v Slovenskom právnom poriadku

Mnoho ľudí bojuje proti týraniu zvierat a proti množiarňam. V právnom poriadku Slovenskej republiky sa do 31.8.2018 považovalo zviera za vec. Od novely zákona č. 39/2007 Z .z. o veterinárnej starostlivosti ( ďalej len „ Zákon o veterinárnej starostlivosti“ ), účinnej od 1.9.2018 ( ďalej len „Novela“) je zviera považované za živú a cítiacu…

Bonus a jeho nárokovateľnosť podľa súdnej praxe

V praxi často nastáva situácia, že zamestnanec očakáva vyplatenie bonusu a ak k jeho vyplateniu nedôjde, nie je si istý, či mal naň nárok alebo nie. Rovnako často sa stáva, že zamestnávateľ variabilnú zložku odmeňovania označí ako nenárokovateľnú a je presvedčený, že nie je povinný na jej vyplatenie ak sa tak rozhodne, pričom fakticky tomu tak byť…

Reforma trestnej politiky napreduje prácami na zmenách v trestnom poriadku

Ministerstvo spravodlivosti SR pokračuje v prácach na modernizácii trestnej politiky, ktorej cieľom je účinnejšie efektívnejšie presadzovanie cieľov trestného práva. Po úspešnom predložení návrhu reformy Trestného zákona do Národnej rady SR má v súčasnosti prioritu reforma trestného práva procesného, teda vypracovanie návrhu novely Trestného…

Spotrebitelia a obchodníci pozor: vlna hromadných žalôb prichádza aj na Slovensko

Uplatňovanie spotrebiteľských nárokov môže po 25. júni 2023 zmeniť svoju dynamiku. V tento deň totiž členským štátom EÚ uplynie transpozičná lehota na uvedenie tzv. hromadných žalôb do praxe. Slovenský zákonodarca svoj návrh už predstavil, a zdá sa, že lehotu splní (návrh čaká prerokovanie v druhom čítaní). Ako by mali hromadné žaloby v praxi…

Vyporiadanie podielového spoluvlastníctva prikázaním veci

Každá osoba môže vlastniť rôzne veci, či už hnuteľné alebo nehnuteľné. Pre všetky osoby je najideálnejšou formou vlastníctva výlučné vlastníctvo, nakoľko pri výkone svojho vlastníckeho práva nie sú limitované inými osobami – spoluvlastníkmi. Ak je vec vlastnená viacerými osobami, medzi týmito osobami vzniká podielové spoluvlastníctvo. Každý…

Európsky súd pre ľudské práva zamietol sťažnosti bývalého premiéra a bývalého ministra vnútra

Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) vyhlásil rozhodnutie, ktorým zamietol sťažnosti vo veci Kaliňák a Fico proti Slovenskej republike. Rozhodnutie prijal bez toho, aby tieto sťažnosti oznámil žalovanému štátu, a teda aj bez vyjadrenia Slovenskej republiky (takýto postup umožňujú procesné pravidlá konania pred ESĽP).

Každý má právo vedieť, komu boli jeho osobné údaje poskytnuté

Prevádzkovateľ sa však môže obmedziť na uvedenie kategórií príjemcov, ak ich nie je možné identifikovať alebo ak je žiadosť zjavne nedôvodná alebo neprimeraná

Energodotácie

Ministerstvo hospodárstva SR zverejnilo dňa 21.2.2023 ďalšiu výzvu podľa oddielu 2.1 Oznámenia Komisie – Zmena dočasného krízového rámca pre opatrenia štátnej pomoci na podporu hospodárstva v dôsledku agresie Ruska proti Ukrajine v rámci schémy štátnej pomoci na podporu podnikov s celkovým objemom disponibilných zdrojov vo výške 279 820 623…

Čo všetko rozumieme pod pojmom „neplatné manželstvo“?

V praxi sa často stretávame s rôznymi problémami, jedným z nich je aj neplatnosť manželstva . Čo všetko pod týmto pojmom rozumieme? V tomto článku sa dozviete všetko, čo je s neplatnosťou manželstva spojené aké sú jeho právne následky.

Fotovoltika - kedy je povinná registrácia na colnom úrade?

Každá osoba, či už podnikateľ alebo domácnosť, ktorá vyrába elektrinu z obnoviteľného zdroja energie v solárnom zariadení (fotovoltické panely) s celkovým inštalovaným výkonom nad 10 kW, je povinná registrovať sa na colnom úrade. Táto povinnosť im vyplýva zo zákona o spotrebnej dani z elektriny, uhlia a zemného plynu.

Nevyžiadané volania marketingových spoločnosti

Určite každý pozná ten moment, keď mu zazvoní telefón a z volajúceho sa vykľuje telemarketingový hovor v lepšom prípade presviedčajúci o potrebe bambusových ponožiek, v horšom lákajúci na neuveriteľne ziskovú investíciu na kapitálovom trhu. Máme pre Vás dobrú správu! Takýmto telefonátom sa po novom dá veľmi jednoducho…

Súkromné nadácie prinesú lepšiu správu majetku a viac financií aj pre filantropiu

Ak sa do slovenského právneho poriadku zavedie dnes chýbajúca úprava pre súkromné nadácie, prinesie to nielen viac možností pre efektívnu správu súkromného majetku, ale v konečnom dôsledku aj viac peňazí pre filantropiu. Minister spravodlivosti Viliam Karas to zdôraznil na rokovaní s vládnym splnomocnencom pre občiansku spoločnosť Filipom Vagačom.

Aká budúcnosť čaká Register partnerov verejného sektora a jeho „navštevovanosť“ vo svetle judikatúry Súdneho dvora EÚ?

Veľký senát Súdneho dvora Európskej únie svojím rozhodnutím zo dňa 22.novembra 2022 rozhodol o dvoch predbežných otázkach v spojených veciach C-37/20 a C-601/20, ktoré mu boli predložené zo strany Okresného súdu v Luxemburgu [1], čím upútal značnú pozornosť keď konštatoval, že ustanovenie čl. 30 ods. 5 pís. c) smernice 2015/849 zo dňa 20.5.2015…

Právna úprava ochrany pred legalizáciou príjmov z trestnej činnosti

Legalizácia príjmov z trestnej činnosti predstavuje hrozbu, v boji proti ktorej bolo nevyhnutné prijať dôkladné inštitucionálne a legislatívne opatrenia, a to rovnako na národnej, ako aj medzinárodnej úrovni. V rámci Európskej únii sa v tejto súvislosti dnes uplatňujú spoločné pravidlá, a to na základe smerníc vydavaných Európskym parlamentom.

Vydanie občana Únie do tretieho štátu na účely výkonu trestu možno odôvodniť snahou zabrániť riziku beztrestnosti

O taký prípad ide najmä vtedy, keď je dožiadaný členský štát v zmysle medzinárodného práva povinný vydať dotknutú osobu a tretí štát, ktorý o vydanie žiada, nesúhlasí s výkonom trestu na území dožiadaného členského štátu

Násilie páchané na ženách a dievčatách: EÚ prijala sankcie voči deviatim osobám a trom subjektom v rámci svojho globálneho sankčného režimu v oblasti ľudských práv

Rada7.3.2023 rozhodla o uložení reštriktívnych opatreniach voči deviatim osobám a trom subjektom vzhľadom na ich úlohu pri páchaní závažného porušovania a zneužívania ľudských práv, najmä sexuálneho a rodovo motivovaného násilia. Týmto dnešným rozhodnutím sa opätovne potvrdzuje odhodlanie EÚ presadzovať a chrániť ľudské práva na celom…