Poslať článok e-mailom

E-mail príjemcu:*
Vaše meno:*
E-mail odosielateľa:*
*) povinné položky
22.9.2017
ID: 3815upozornenie pre užívateľov

Poslanci odštartovali rokovanie novelou zákona o odpadoch

Poslanci dne 12. 9. odštartovali 6. rokovací deň 19. schôdze parlamentu novelou zákona o odpadoch. Do parlamentu ju prišiel predstaviť minister životného prostredia László Sólymos (Most-Híd). Priblížil, že jej cieľom je odbremeniť menších podnikateľov a živnostníkov pri administratívnych úkonoch. Opozičná poslankyňa Anna Zemanová (SaS) však nie je presvedčená, že novela splní niektoré očakávania ministerstva.

Rezort životného prostredia si od novely zákona sľubuje sprehľadnenie systému odpadov a zníženie administratívy, ktoré má pocítiť približne 2500 malých podnikateľov a živnostníkov. Tým, ktorí uvedú na trh do 100 kilogramov obalov či neobalov, má odpadnúť povinnosť uzatvárať zmluvu s organizáciou zodpovednosti výrobcov (OZV). Po novom sa majú jednorazovo zaregistrovať na ministerstve, viesť evidenciu o odpade a údaje ročne ohlasovať ministerstvu. Ministerstvo predpokladá aj zjednodušenie zberu odpadových pneumatík, ktoré často končia voľne pohodené v prírode.
      
Podľa poslankyne Anny Zemanovej by predložená novela "mala skončiť v koši" a bolo by potrebné urobiť nový zákon. "Toto, čo máme na stole, je neaplikovateľné a nevykonateľné v praxi. Ministerstvo deklarovalo veľké zmeny, ale realita sú len technické úpravy s argumentom, že ihneď sa začne pracovať na veľkej zásadnej novele," uviedla v pléne Zemanová. Pripomenula, že novela zákona pohorela aj v medzirezortnom pripomienkovom konaní, pretože rezort si nedokázal obhájiť navrhované zmeny. "Chýba jasná vízia, a preto sa len lepia drobné zmeny, podotkla Zemanová.
      
Neverí, že sa odbremenia podnikatelia od administratívy. "Je tam taká jedna drobnosť. Podnikatelia sa musia jednorazovo zaregistrovať na ministerstve a viesť evidenciu, či skutočne vyprodukovali menej ako 100 kilogramov odpadu a ohlasovať ročne tieto údaje. Neviem, pán minister, či ste túto agendu robili, ale rozhodne, keď majú viesť evidenciu, že nič neprodukujú, je to zbytočná šikana," upozornila Zemanová. Navrhuje nechať na zodpovednosť podnikateľov. "Ak má podnikateľ odpad do 100 kíl, nemusí sa registrovať, na čo má niečo ohlasovať a zaťažovať úrady. Samozrejme, ak by klamal, mal by byť za to postihovaný," doplnila Zemanová.


Zdroj: TASR, 12. 9. 2017
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

© EPRAVO.SK – Zbierka zákonov, judikatúra, právo | www.epravo.sk